Dinazorlar ve böcekler!..

MAKALEYİ DİNLE

Bilimsel araştırmalar sonucu öğreniyoruz ki, dinozorların yeryüzünden silinişi 65 milyon yıl öncesi olmuş.

İlginç olan şu ki; bu devasa yaratıkların yok oluş nedeni “böcekler” olmuş!

ABD-Oregon Üniversitesi profesörlerinden George ve Roberta Poniar, böceklerin yayılmasına neden oldukları virüslerin, dinozorları yok eden unsurların en önemlisi olduğunu görmüşler. Fosiller üzerinde yaptıkları araştırmalarda, dinozorların en büyük düşmanlarının sürüngen ve kuşlarda sık rastlanan bir sıtma virüsü olduğunu belirleyen bilim insanları, bu yok oluş sürecinde bir diğer unsurun da ”bitkilerin değişim sürecini hızlandırmaları ve bu sürece katkıda bulunmaları” olarak gösteriyorlar.

İlginç değil mi?

Boyları 21 metreye, ağırlıkları 30 tona kadar ulaşan bu yaratıkların yok olmasında en büyük etmen minnacık böcekler olmuş!

Bu ilginç olayı, bireysel ve toplumsal yaşamda da yaşamıyor muyuz?

Özellikle de siyasal yaşamda!

Tarih boyunca büyük kitleler karşısında en acımasız egemenlikler kurmuş, insanları köleleştirmiş, köle emeği ile zenginleşmiş, “devrilemez” denen nice despotlar yıkılıp yok olmuşlar!

Sezar’ı yok eden Brütüs, Sezar’ın “Manevi oğlum” dediği kişi değil mi?

Köle Spartaküs tarih sahnesine çıkmasa, köleler “insan” olduklarını, “özgürlüğü” nasıl anlayabilirlerdi?

Irak’ta “astığı astık-kestiği kestik” hüküm süren Saddam’ı, kendi eliyle zengin ettiği bir kişi ihbar edip bir de ödül almadı mı?

Ülkemizdeki siyasal iktidarların değişmesinde, o siyasal iktidarlar içinde üreyen asalakların rolü yok mu?

İşte, son örnek; FETO Terör Örgütü!..

“ALLAH” dediği için kendisine inanılan! Bir dediği ikiletilmeyen, “ne istediyse verilen!” bu din adamı kılıklı “siyaset aktörü” hem ülke içinde hem de uluslar arası ölçekte büyük itibar görüyordu!

Çeşitli ülkelerdeki “Türkçe eğitim veren okulları” için en büyük methiyeler düzülüyordu! O okullarda ABD’nin maaşa bağladığı CIA Ajanlarının çalıştığını, bu adama taparcasına bağlı olan kuzucukları nereden bilsinler?

FETO, öncelikle “uzun erimli gerçek amacını” büyük bir beceri ile sakladı! Bu amaca ulaşmak için siyasetçileri kullandı! Devlet’in ana damarlarına “hizmetkarlarını” yerleştirdi! Ordu’ya, Yargı’ya, Mülkiye’ye ve siyasete egemen oldu! Ekonomik güç kaynakları oluşturdu. Kazandırdı ve payını aldı! Amacına ulaşmak için ABD ve CIA ile işbirliği yaptı! 1999’dab bu yana ABD’de yaşıyor.

Erzurum-Pasinler ilçesi Korucuk Köyü doğumlu, dışarıdan ilkokul diploması almış ve fakat 5 yaşında Kur’an okuyabilen ve yaşamını imamlıkla sürdüren bir adam, nasıl ve hangi yollardan büyük bir ekonomik, sosyal ve siyasal güç haline gelebilir?

Bu sorunun yanıtını hep birlikte düşünmeli ve ülkemizi böceklerin kemirmesine izin vermemeliyiz!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR