Gecekondu ” YOL ” yapımı !

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından Karamürsel’de ihalesi yapılan “Yan yollar alt üst yapım” işi tam bir Ali Cengiz oyunu.
Bu ilçede yapılacak işin ihalesine ait ilçe giriş ve çıkışında çok gösterişli kocaman 2 tabela var.
Tabelalarda bir resim ve resmin iki yanında “yan yollar, kaldırımlar” gösterilmiş.
Tabi ihalenin bedeli vs.
Bir de ihaleyi alan firmanın adı, ünvanı.
İşin bitimi: 365 gün
Ama, işin başlangıç tarihi YOK!
İşe böyle bir duyuru ile Karamürsel’de yan yollar müteahhit firma tarafından yapılıyor.
Karamürselli kaç yıldır bugünleri bekliyordu.
Gel gör ki, Karamürsel’de yapılan yol ve kaldırımlar her seçim öncesi açıkgöz vatandaşlar tarafından yapılan GECEKONDULARDAN farksız!
İşi alan müteahhit işi süresinde bitirmek için gündüz Karamürsel merkezinde, gece ise merkez dışındaki kaldırımları GECEKONDU yapar gibi yapıyor!
Gece saat 12.00’de karanlık yol kenarında emniyet tedbiri alınmadan koca koca iş makineleri ile malzemeler yola atılıyor. İşçiler geçen otoların ışıklarından faydalanarak kaldırım bordürlerini harçla tutturmaya, diğerleri ise çevreye gelişi güzel konmuş parke taşları ile kaldırım döşemeye çalışıyor.
Döşenen kaldırımların altına kürekle atılan toprak dolgu ve üst malzemesi mıcır silindirle çiğnenmeden el yordamı ile düzeltilerek üzerine paket taşları sıralanıyor.
Bu GECEKONDU gibi yapılan kaldırımlar, ne yazık ki Karamürsel’de üstelik mübarek Ramazan ayında ve gece geç saatlerde kimsenin kontrol etmediği zamanda yapılıyor.
Bir zamanlar Karamürsel Balık Adası da böyle yapılmış, hatta zamanın valisi Erdal Ata, Balık Adası’nın açılış törenini protesto etmek için törene gelmemişti.
Yine Balık Adası’nın yapılışı sırasında Karamürsel’de düzenlenen bir toplantıda bir mühendis söz alarak, Balık Adası’nın taş dolgu ile yanlış yapıldığını, demir kazık çakılmazsa zamanla adanın kayacağını söylemişti.
Aradan 10 yıl falan geçti sanıyorum şimdi, o mühendisin söyledikleri çıktı, Balık Adası kaydığı için yetkililer bugünlerde Balık Adası’nın çevresini KAZIKLATIYOR!
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Karamürsel’de müteahhide yaptırdığı YAN yollar ve kaldırımlar da iş yetişsin diye silindir falan geçmeden alelacele ve gece karanlığında yapıldığı için aynen Balık Adası gibi öyle aradan 10 yıl değil, bir hafta sonra hecin devesinin sırtı gibi kambur kumbur olacak!
Karayolları yol kontrolleri, ilçe trafik görevlileri Karamürsel’in Dalyan mevkiinde D-130 Karayolu’ndaki bu GECEKONDU YOL yapımından haberdar mı, değil mi?
Eğer haberleri varsa bu iş yapılırken meydana gelecek (gelenler var) ölümlü veya hasarlı trafik kazalarının mesuliyeti kimin olacak?
Gecekondu YOL yapımı bölgesinde yol yapılmasın demiyoruz ama bu Dalyan mevkiinde sökülüp atılan milyarlık borulardan ve kimin tazmin edeceği hala meçhul zarardan sonra bir de “Dul karı sabunu” misali arada sırada gece vakti yol ve kaldırım yapımı kabak tadı vermiş durumda.
Karamürsel oldum olası şanssız bir ilçe.
İlçenin kurucusunun adı Mürsel ALP Paşa.
Mürsel Paşa, karayağız olduğu için “Kara Mürsel” olarak anılmış.
İlçeye de “Karamürsel “ adı verilmiş.
Karamürsel’in son ümidi, Büyükşehir Belediye Başkanı KARAOSMANOĞLU..
Ama o da ilçeye Ramazan öncesi sadece Altınkemer kumunda yatıp denize girmeye geliyordu.
Şimdi ise AKP Milletvekilleri ile Karamürsel’e gece fakirlerin evlerine kimseler görmeden İFTAR açmaya geliyor.
İşte Karamürsel’in talihsizliği böylece devam ediyor.
Karaosmanoğlu gece geldiği için Karamürsel’de yan yol ve kaldırımların GECEKONDU gibi yapıldığını, görmüyor bilmiyor.
Biliyorsa, yapılan yol ve kaldırımları kontrol ettirmiyorsa çok ayıp ediyor.
Hani “Kocaeli Sahipsiz değildir” diye birileri haykırıyor ya…
Kocaeli’yi bilmem amma,
KARAMÜRSEL SAHİPSİZ!
Devlet hastanesi ile bir ilköğretim okulu ve Sağlık Meslek Lisesi arasına BAZ istasyonu kurulmasını istemeyenlerin feryatlarını bile duyan yok..

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR