İzmit Belediyesi’nde taşeron sıkıntısı büyük!

MAKALEYİ DİNLE

İzmit Belediyesi’nde şu sıralar taşeron işçilerle ilgili büyük bir sıkıntı var…
Bazı işçilerin kayrıldığı, bazılarının da istifaya zorlandığı yönünde duyumlar aldım.
Gelişmeleri şöyle özetleyebiliriz;
İzmit Belediyesi bünyesinde 6 taşeron firma varmış…
Belediye, zor olduğu gerekçesiyle tek elden muhasebesini tutmak için 6 firmayı, 1 çatı altında toplamayı planlamış.
31 Mayıs 2012’de süresi biten MNA şirketi elamanları, 1 Haziran’dan itibaren Dragon adlı şirkete devredilmiş.
1 Temmuz’dan itibaren de taşeron firmasına ait olup İzmit Belediyesi’nde hizmetli kadrosunda çalışan 9 kişi, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın talimatıyla Arcem firmasına geçmeleri istenmiş…
9 kişinin isimleri şöyle;
Ali Rıza Öz
Ahmet Yavuz
Medine Şahin
Ersin Karaş
Huriye Turan
Esma Yıldız
Soner Koç
Ercan Keleş
Muhterem Öztürk.
**
Sonrasında Ali Rıza Öz ve Ercan Keleş, Dragon firmasında kalmaya devam etmiş.
Medine Şahin, Esma Yıldız, Huriye Turan ve Muhterem Öztürk, uzun zamandır çalıştıkları için tazminatları yanmasın diye Arcem firmasına geçmeyi kabul etmişler…
Soner Koç, Ahmet Yavuz ve Ersin Karaş da, kendilerine haksızlık yapıldığı gerekçesiyle Arcem firmasına geçmeyi kabul etmemişler…
Zira aldığım bilgilere göre kendilerine 5 aylık bir sözleşme teklif etmişler…
5 ay sonrası Allah kerim…
**
Birincisi; Dragon şirketinde 300’e yakın eleman varmış. Peki neden bu 9 kişi, Dragon’dan Arcem firmasına geçmeleri istendi…
İkincisi: Neden 9 kişiden ikisi Dragon firmasında kalmalarına izin verildi.
**
Aldığım bilgilere göre Arcem firması, Özel Konak Hastanesi’nin de temizlik işlerini yapıyor.
Yani anlayacağınız, taşeron firmalarında çalışanlar epeyce huzursuz.
İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın neden 9 kişinin Arcem firmasına geçmelerini istediğinin cevabını kimse bilmiyor…
İzmit Belediyesi, konuyla ilgili açıklama yaparsa, bunu da yayınlarız…

CHP’li Akar, AKP’li Bakan’a
İzmit-Sapanca yolunu sordu!

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, İzmit-Sapanca yoluyla ilgili TBMM’ye önerge vererek Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’dan konuyla ilgili yazılı cevap istedi.
Akar’ın önergesi şöyle;
2010 yılında yapımına başlanan, ihale şartnamesine göre 150 gün sonunda (31 Aralık 2010 tarihinde) bitirileceğini söylediğiniz İzmit-Sapanca D-100 yolunun, yani eski Ankara yolunun bölünmüş yol hâline getirilmesi çalışmalarının üzerinden 547 gün geçmiş olmasına rağmen bitirilemediği ve her geçen gün vatandaşların da hayatını tehlikeye sokacak bir şekilde devam etmekte olduğu gözlenmektedir.
**
Bu bağlamda;
1-İhale şartnamesinde 150 gün olarak belirlenmiş, Kocaeli Valiliğinin ve Bakanlığınızın da 2010 yılı sonunda bitirileceğini beyan etmiş olduğunuz İzmit- Sapanca D-100 yolunun genişletme çalışmalarının üzerinden 547 gün geçmiş olmasına rağmen hala bitirilememiş olmasını nasıl açıklıyorsunuz? Bu projenin bitimi için öngörülen bir tarih var mıdır?
2-Yol çalışmalarına başlanmadan önce bu güzergahtaki Tedaş, doğalgaz vs borularının deplaseleri için bir ön çalışma yapılmış mıdır? Yapılmamış ise projeye tanınan 150 günlük süre hangi kriterler göz önüne alınarak verilmiştir?
**
Sapanca yolunun trafik yükü duble yol çalışması nedeni ile her geçen gün artmakta olmasına rağmen bu yol üzerindeki minibüs durakları ve yaya kaldırımları yine duble yol çalışmaları nedeni ile kaldırılmış bulunmaktadır. Yol üzerinde yerleşim alanlarının bulunması sebebi ile vatandaşlarımız evlerine yada işlerine gitmek için yolun karşısına geçecek yer bile bulamamaktadır. Bu konuda neden bir önlem alınmamıştır? Vatandaşlarımızın güvenliği neden göz ardı edilmektedir? Bakanlığınızca konunun çözümü için ivedi olarak herhangi bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?
**
Bakalım Bakan Yıldırım, Akar’a ne cevap verecek?

Bakan Ergün,
sondan üçüncü
81 ilde yapılan en başarılı bakanlar araştırmasında zirvede Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu var. Listenin sonunda ise Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz yer aldı. 12 Haziran Genel Seçimleri’nin birinci yılı geride kalırken 81 ilde 18 bin kişiyle gerçekleştirilen ankette 11 bakan yüzde 50 sınırının altında kaldı.
ORC şirketinin anketinde çıkan sonuca göre kabinenin en başarılı bakanı yüzde 72.5’lik oy oranıyla Ahmet Davutoğlu. Onu çok az bir farkla Başbakan Yardımcısı Ali Babacan takip etti. Sıralamanın sonunda ise Gümrük Bakanı Hayati Yazıcı ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz yer aldı. Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, 25 kişilik bakan listesinde 23.sırada yer aldı.
Sabancı üniversitesi
öğrencileri ağırlıyor
Sabancı Üniversitesi lise öğrencilerine yönelik düzenlediği yaz okulunun ikincisi başladı. Derslerin; Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Sanat, Yönetim Bilimleri, Dil Eğitimi ile Kariyer ve Meslek Seçimi olmak üzere altı başlık altında toplandığı Sabancı Üniversitesi Lise Yaz Okulu’na TEVİTÖL, Özel Kocaeli Bahçeşehir Knightsbridge Koleji, Şehit Özcan Kan Anadolu Öğretmen Lisesi, Kocaeli Anadolu Lisesi, 24 Kasım Anadolu Lisesi ve Çırağan Fen Lisesi’nden öğrenciler katılıyor.

Yabancı öğrencilere tarih dersi

Körfez Rotary Kulübü Başkanı Bora Ergene ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra Fransa, Belçika, Romanya, Çek Cumhuriyeti, İngiltere, Danimarka, Norveç, Finlandiya, Hollanda ve Estonyalı 10 öğrenci önceki gün İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ı ziyaret etti. Doğan, öğrencilere İzmit'in 3 bin yıllık tarihinde Roma, Bizans, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere dört uygarlık yaşadığını anımsattı. “Sevgi ve barış konusunda ülkemiz ve dünya gençliğine güveniyorum” diyen İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan konuklarına çeşitli hediyeler verdi.

MARKA’ ya ISO 9001:
2008 Kalite Belgesi…

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı MARKA, tüm bu çalışmalar devam ederken bir yandan da ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi kurgusu için harekete geçti ve yaklaşık 7 ay süren zorlu bir süreç sonucu UDEM belgelendirme kuruluşu tarafından yapılan dış denetim sonucunda ISO 9001:2008 belgesini almaya hak kazandı.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

İnsanlar 200 milyon soluk alıp verme, 1 milyar kalp atışı, 300 milyon mide kasılması ve 20 milyar göz kırpması kadar yaşarlar.
KONUŞAN FOTOĞRAF# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR