Türkiye siyaset ustasını kaybetti

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye siyasetine yarım asır damgasını vuran Süleyman Demirel’i anlatmak ve anlamak hem çok zor hem de sayfalar yetemez. Hafızası çok kuvvetli olan Demirel adeta her konuda söz ustasıydı da. Yıllar önce gördüğü muhtara, il ve ilçe başkanlığına veya bir kişiye ismi ile hitap etmesi sadece Demirel’e nasip olan bir özellikti.

Her iz bırakan sözleri herkesin taptaze hafızasındadır.

Gap’ı gaptırmam.

Dün dündür, bugün bugündür.

Yollar yürümekle aşınmaz.

Benzin vardı da, biz mi içtik?

Meseleleri mesele yapmazsanız ortada mesele kalmaz.

Hafızası geniş olanlar daha iz bırakan sözleri ilave edebilirler.

Türk siyasi yaşamında bir siyasinin altı kez iktidardan gidip yedi kere iktidara gelme mucizesi Demirel’e aittir. Zannediyorum dünyada da ilk örnektir.

Cumhurbaşkanlığı döneminde Anadolu Dernekler Birliği Platformu olarak benim başkanlığımda bir heyet ile birkaç kez ziyaretimiz olmuştu. Burada ve başka zamanlarda ve başka mekânlarda ziyaretlerimiz ile kısaca anılarımızı paylaşmak istiyorum.

İlk ziyaretimizde Cumhurbaşkanlığında Dernek Başkanlarımızı takdim ederken Kars, Erzurum Dernekleri ile söze başlamıştım. Tanıtım sonucunda “Kars ile Erzurum nasıl bir araya geldiniz bilmiyorum. Ama birlik beraberliğini mutlaka devam ettiriniz, Kocaeli’ye sahip çıktığınız kadar doğduğunuz yerelere de sahip çıkınız.” dedi. O dönem sık sık iki il arasında yol kesemler, adam dövmeler gibi müessif hadiseler oluyordu. Ziyaretimiz sırasında 16 maddelik bir bildirge ile ilgili önemli konuların hayata geçirilmesini talep etmiştik. Bir maddede talebimiz en az on bir yıllık kesintisiz eğitimin hayata geçmesiydi.

Maddeleri tek tek okuyup kısa izahlarını yaptık. Dosyayı eline alıp televizyon ve gazetecilere hitaben “Çocuklar bu maddelere Türkiye’nin 21. Asır manifestosudur. Bunları mutlaka yazınız, anlatınız.” demişti.

 

VALİ MEMDUH OĞUZ’UN RİCASI

İkinci kez Demirel’i ziyarete gideceğimizden Vali Memduh Oğuz  haberdardı. Beni arayıp Köseköy Cengiz Topel Hava Alanı ödeneksizlik nedeni ile yarıda kaldı. Sayın Cumhurbaşkanımıza iletirseniz memnun oluruz demişti.

Kocaeli için burasının bitmesini çok arzuluyorduk. Cumhurbaşkanı Demirel’e Kocaeli halkımızın talebi ve beklentisi olarak ileterek rica ettik.

“Başkan Kocaeli’ye müjdele, yıl sonuna kadar orası bitecek. Takipçisi olacağım” demişlerdi. Hakikaten yıl sonuna kadar hummalı çalışma ile orası bitirildi. Ama ne yazık ki yıllarca faaliyete geçirilemedi. Koyun, kuzu ve atların otladığı alan oldu. Bunun için hem çok üzülüp hem de pişman olmuştuk. Şimdi de durumunu biliyorsunuz.

 

SÜLEYMAN DEMİREL- HAYDAR ALİYEV GARDAŞLIĞI

Birbirlerine “gardaş” kelimesi ile hitap edip sıkı dost olan Demirel, Haydar Aliyev hakkında düşüncesini şöyle dile getirmişti. “Sıfırdan alıp bir devleti kurmak çok zordur.  Devletin kurumlarını kurmak, kurallarını koyup hayata geçirmek çok önemli bir hadisedir. Çeşitli baskı ve tehditlere rağmen Haydar Aliyev zekası ile güçlükleri yenmesini bildi. Bizde kendilerine destek verdik. Kadir kıymet bilen kardeş Azerbaycan halkı Haydar Aliyev’i unutmayacak sevgi ve saygısını yitirmeyecektir.”

İki kardeş ve dost devletin gardaşları öbür tarafta yine buluşacaklar. Her ikisini de rahmet, minnet ve saygı ile anıyorum. Ruhları şad olsun

Türk milletinin başı sağ olsun. Baba; seni unutmak çok zor olacak. Ülkemizin her karış toprağında, işinde ve aşında emeğin var. Ayrıca Kocaeli’ne yaptıklarınız onur abidesi olarak ilelebet sizi hatırlatacaktır.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR