STK’lar AKP’li Civelek’in üstünü çizdi!

MAKALEYİ DİNLE

7 Haziran genel seçimleri öncesinde AKP tarafından yeni anayasa ve başkanlık sistemi için hedef 400 milletvekili olarak belirlendi. Bu hedefe ulaşabilmek için AKP milletvekili aday adayları arasında ince eleyip sık dokuyor. Gösterilmek istenen isimlerin kamuoyunda en fazla destek alacak isimler olmasına dikkat ediliyor

***

7 Haziran genel seçimleri AKP tarafından belirlenen 2023 hedefleri için büyük önem taşıyor. AKP kurucu genel başkanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gündeme taşınan yeni anayasa ve başkanlık sistemi sonrasında 400 milletvekili hedef olarak belirlendi. Bu hedefe ulaşmak kolay değil. 81 ilden alınan milletvekili sayısının üzerine bir eklemekle bu hedefe ulaşılabiliyor.

***

İlimizde AKP’nin 7 milletvekili bulunuyor. Bu milletvekilleri eski Bakan Nihat Ergün ve milletvekili Muzaffer Baştopçu parti tüzüğünde yer alan 3 dönem sınırına takılmalarından dolayı yeniden milletvekili aday adayı olmak için başvuru yapamadılar.

***

AKP’de genel başkanlık koltuğuna oturan Başbakan Ahmet Davutoğlu, kadın ve gençlik kollarında değişime gitti. Bu değişimde AKP Kadın Kolları Genel Başkanlığı’na Kocaeli Milletvekili Sibel Gönül oturdu. Gönül’ün genel başkan olması sonrasında ülke genelinde yoğun bir çalışma programı içerisine girdiler. Bu yoğun çalışma temposu ve genel seçimlerin önemi göz önüne alınarak Milletvekili Gönül yeninden milletvekili aday adayı olmadı.   

***

Eski Bakan Nihat Ergün, Milletvekilleri Muzaffer Baştopçu ve Sibel Gönül’ün yeniden aday olmaması üzerine AKP’nin Kocaeli’de boş sandalye sayısı 3 oldu. Mevcut vekiller İlyas Şeker, Zeki Aygün, Mehmet Ali Okur ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık yeninden vekillik için partiye başvurularını yaptılar.

***

AKP’de ilimizden 73 kişi milletvekili aday adaylığı için başvuru yaptı. Bu isimler arasında kentin yakından tanıdığı ve destek verdiği kişiler de yer aldı. Milletvekilli aday adaylarının durumunu görmek için teşkilat içerisinde temayül yoklaması yapıldı. Yapılan bu temayül yoklamasına Bakan Fikri Işık, eski İl Başkanı Mahmut Civelek, eski Milletvekili Eyüp Ayar, mevcut vekiller İlyas Şeker, Zeki Aygün ve Mehmet Ali Okur girmedi.

***

Yapılan temayül yoklaması sonrasında milletvekilleri Ankara’ya davet edilerek hazırlanan komisyonlar karşısında kendilerini ifade ettiler. Bu görüşmelerin ardından partinin genel merkezi tarafından aday adayları üzerinden anket çalışması yapılmaya başlandı. Bu yapılan çalışmaların neticesinde milletvekili adaylarının belirlenmesi bekleniyordu. Ancak son dakika da Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun talimatı sonrasında STK’lar üzerinden temayül yapılmasına karar verildi.

***

Alınan bu karar sonrasında ülke genelinde STK’lar üzerinden temayül yoklamaları yapıldı. Bu karar birçok soruyu da beraberinde getirdi. Alışılmış AKP yöntemlerinin yanı sıra STK’lar üzerinden yapılan bu değerlendirme ne hedefleniyor sorusunu gündeme taşıdı. AKP tarafından STK’lar üzerinden yapılan temayül birçok soruyu bünyesinde barındırıyor.

***

Bunlara bakacak olursak, bu temayülde 73 milletvekili aday adayının isminin yanı sıra başka isimlerinde yazılmasına izin verildi. Bu sayede mevcut vekillerin durumu, aday adayı olan isimlerin durumları ve STK’lar tarafından siyasete uygun görülen isimler tespit edildi. Bu temayül ile ben çok güçlüyüm diyen vekil adaylarının toplum nezdinde ne kadar güçlerinin olduğu tespit edildi. Mevcut milletvekillerinin ne kadar kentle bağının olduğu bu temayülle ortaya çıktı. Ayrıca STK’lar tarafından beğenilen ancak parti tarafından görev verilmeyen isimlerde bu şekilde tespit edildi. En önemli durum ise STK’lar tarafından tepki gösterilen isimler öğrenildi.

***

Yapılan temayülde ilginç bir durum ortaya çıktı. AKP’de İl Başkanlığı yapan Mahmut Civelek milletvekili aday adayı olması sonrasında temayülde kendisine destek bulmaya çalıştı. Öyle ki broşür bile bastırmayan Civelek, STK’larla bir araya gelmek için elinden geleni yaptı. Eski bir il başkanı olmasından kaynaklanan diyalogların haricinde hiçbir şekilde salon içerisinde kendisine yaklaşan olmadı.

***

Civelek’in bu durgun durumu herkesin dikkatini çekti. Mecbur kalmadıkça milletvekili aday adayları Civelek’e yaklaşmadı. Temayülün yapıldığı salon içerisinde Civelek’in isminin birinci sırada olduğu listeler algı operasyonu ile millete anlatılmaya çalışıldı. Bu sayede kafasında isim belirlememiş olan STK temsilcilerinin yönlendirilmesi hedeflendi. AKP genel merkezine de STK’lar nezdinde tabanımız vardır imajının verilmek istendiği açıkça görülüyor. Anahtar listede dikkat çeken başka unsur ise yazılan isimlerin hepsinin teşkilat mensubu olmalarıdır. STK temsilcileri bu sayede teşkilat isimlerine yönlendirilmesi yönünde algı operasyonu uygulanmak istendi. Bu sayede STK’ların da Civelek’e destek verdiği propagandası yapılmak istendi.

***

Oylarını kullanan birçok STK temsilcisi kendilerine belirlenen yerlere vekil adaylarının isimlerini yazarken boşluk olan yerlere milletvekili aday adayı Mahmut Civelek hakkında düşüncelerini yazdılar.

***

Bir dernek başkanının formun altına “Eski il başkanı Mahmut Civelek milletvekili adayı gösterilmesi durumunda 8 hedefini unutun” yazması dikkat çekti. Bu notu daha kaç dernek başkanı veya dernek yöneticisinin yazdığı bilinmiyor. Birçok STK ile arasının iyi olmadığı bilinen Civelek’in bu tepki karşısında ne yapacağı merak ediliyor. Öyle ki genel merkez bu tepkileri dikkate alması durumunda Civelek’in listeye girmesi zor gözüküyor.         

***

Kent kamuoyunda uzun zamandır milletvekili aday adayı Mahmut Civelek’e karşı tepkiler olduğu biliniyordu. Öyle ki AKP’nin milletvekili adayı listesinde kendisine yer verilmesi durumunda AKP’nin elinde bulundurduğu garanti olarak gördüğü 7 milletvekilinden en az birini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalacağı yüksek sesle dile getiriliyor.

***

AKP tarafından yapılan STK anketi birçok bakımdan partinin elini güçlendirdi. Öyle ki parti içerisinde bulunan ancak bir şekilde gönderilemeyen isimler bu temayül sayesinde gönderilebilecek. Milletvekili adayı yazmak zorunda olduğu hisseden genel merkez bu sayede bu isimlere yol verebilir. Siyaset sahnesine bu temayül sayesinde yeni isimleri katabilir. Bu temayül her açıdan AKP’nin elini güçlendirdi.

***

Ortaya çıkan tablo göz önüne alındığında yapılan bu temayül sadece bizim ilimizde yaşanan zorlukları değil, ülke genelinde yaşanan zorlukları çözmek için muhteşem bir hamle oldu. Birçok milletvekili aday adayının gizliden gizliye düşündüklerini biz dile getirelim; STK’lar ile yapılan bu temayül Mahmut Civelek’in aday gösterilmemesi için mi yapıldı?  

 

Çankırılılar Derneği Yaren Gecesi düzenliyor

İlimizde 2 bin 700 civarında dernek var. Ama bu derneklerin çoğu, tabela derneğinden ödeye gidemiyor. İlimizde başarılı etkinliklere imza atan Kocaeli Çankırılılar Derneği, bu kez 1000 yıllık “Yaren Gecesi” organize ediyor. 4 Nisan’da Sabancı Kültür Merkezi’nde yapılacak gece saat 19.00’da başlayacak. Gecenin biletleri 10 liradan satılacak. Kocaeli Çankırılar Derneği yönetimi bütün hemşerilerini ve yaren kültürünü seven herkesi 4 Nisan’daki geceye davet etti.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

ali kalem - bunun fotoğrafını çekip dağıtanın yaptığı terbiyesizlik...

Yanıtla . 0Beğen 24 Mart 17:30
02

Keriman - Ercüment Şahin her STK da var.ve 1.çıkar Basın hala farkında değil.

Yanıtla . 0Beğen 24 Mart 17:30
01

Hasan Kaya - Arkadaş STKları Ankara takmaz falan deniyoda ya bu Mahmut Civelek gerçekten vede gerçekten aday gösterilmemeli bu kadar net!!!

Yanıtla . 0Beğen 24 Mart 17:30
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR