Ekvador’dan Rusya’ya dış politika dersleri!...

MAKALEYİ DİNLE

Dış Politikada temel bir kural vardır;

“Ulusal gücün kadar sözün var!”

Siyasetçiler, dış politikada da genellikle “tribünlere oynar!” Yani, dış politikada yaptıkları bir takım ataklar ve “büyük laflar” ülkedeki seçmenlere yönelik bir gizli gösteridir!

Tıpkı “One minute” olayı gibi!..

O gösteriden sonra, İsrail ile ticari ilişkilerimiz hızla artmış!..

Bazı dış politika ataklarını ve sonuçlarını anımsayalım;

Fransa, “Ermeni soykırımını inkar edenlere hapis cezası öngören bir yasa” çıkardı. Tam da o sıralarda, Fransa, “NATO’nun askeri kanadına dönüş” talebinde bulunuyordu. “Sen o yasayı iptal et, ben de seni veto etmeyeyim” demedik! Fransa şimdi NATO askeri kanadında!

NATO Genel Sekreterliği’ne aday olan Danimarka eski Başbakanı Rasmussen’i veto edecektik! Oy vermek için 3 koşul koyduk: Roj TV kapatılacaktı!, Hazreti Muhammed karikatürü için İslam aleminden özür dilenecekti, Genel Sekreter yardımcılarından biri Türk olacaktı. Üç koşul da olmadı! Ama Rasmussen’e kuzu kuzu oy verdik!

NATO, Libya’ya saldıracaktı. “NATO’nun Libya’da ne işi var?” dedik! Sonra kıvırdık; “NATO, Libya’nın Libyalılara ait olduğunu tescil için orada olacaktır” dedik! NATO’nun böyle bir görevi mi var? Elbette yok. Bu kıvırma yetmedi, NATO’ya lojistik destek verdik! Libya’da işadamlarımızın milyon dolarları battı!

SURİYE üzerinde oynanan “emperyalist bir oyundu.” Bu oyuna, emperyalizm yanında katıldık! Gelinen noktada Suriye politikamız perişan oldu! Suriyeli mülteciler için 30 milyar dolar harcadığımızı Başbakan Davutoğlu açıkladı! Suriye ve Irak üzerinden her türlü ticari faaliyetimizin durması sonucu uğradığımız zarar hesabın içinde yok!

RUSYA, tıpkı ABD gibi, Suriye’deki çıkarları adına Esad rejimine açıkça destek vermeye başladı. Oyun bozuldu! ABD’nin kahrolası çıkarları adına Rusya ile dalaştık, uçak düşürdük. Rusya ile olan her türlü ticari faaliyetlerimizde uğradığımız 9-10 milyar dolar zarar bir yana, son gelişmelere bakılırsa, Allah saklasın “Rusya ile savaş tehlikesi” altındayız! Böyle bir olasılık, zaten olumsuz olan ekonomimizi yerle bir eder!

Sayın Cumhurbaşkanı Rusya Devlet Başkanı Putin’e soruyor; “Senin ne işin var Suriye’de? Sınırın mı var, soydaşların mı var?”

Adama sormazlar mı; “ABD’nin Afganistan’da, Irak’ta, Suriye’de ne işi var?”

Cumhurbaşkanımız Güney Amerika’da Ekvador’a gidiyor. Konuşma yaptığı salonun gerilerinden bir grup kadın protesto ediyor. Cumhurbaşkanının korumaları hoyratça saldırıyorlar! Protestoculara müdahale Ekvador polisin görevi değil mi? Ama Türkiye’deki alışkanlıkları böyle! Protestocuları Soma’lı madenciye benzetmiş olmalılar!.. İlginç olan şu ki, bizim korumalardan dayak yiyenlerin biri Ekvador milletvekili!.. Sonuç? Ekvador Devleti Türkiye’ye resmen NOTA veriyor! Yani, “diplomatik bir skandal” var ortada!

Dış Politika, “ulusal çıkarlar” için yapılır ve belirli “Diplomatik Kuralları” vardır. Dış Politika, konunun uzmanlarının rehberliğinde yapılır! Dış politika uzmanlarını “MONŞERLER” diye aşağılayan bir anlayış için bu gerçeği anlamak zordur!

Ama dış politikadaki her yanlışın bedelini BÜTÜN BİR ULUS olarak “BİZ” ödüyoruz!

Farkında mısınız?

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR