Olimpiyat Şampiyonu Hasan Gemici

MAKALEYİ DİNLE

Şampiyonluk kişilere özgü bir payedir. Herkes şampiyon olamaz. Olsa da o yükü kaldıracak kişi şampiyonluk ünvanına yakışır. Padişahlara bile cülüs merasimlerinde (tahta çıkış merasimi) “Mağrur olma padişahım senden büyük Allah var” ikazı yapılırdı. Padişah ki, devrin en güçlü hükümdarı. Gücünden dolayı nefsine hakim olamayabilir. Bu ikaz onun için yapılırdı. Bazı sporcularda Türkiye şampiyonu olmuş bir havalar. Küçüğünü küçümser, büyüğünü tanımaz. Kırkpınar boylarından birinde veya başpehlivan olmuş, sanki olimpiyat şampiyonu. “En büyük benim, benden güçlüsü yok”. Edasında. Bunlar bir de Avrupa, Dünya hele, hele Olimpiyat şampiyonu olsalar; “Küçük dağları ben yarattım diyecekler. Yani şampiyon olmak başka, o ünvanı taşıyabilmek ayrı meziyettir. Ünvanlarını taşıyabilen hakiki şampiyonlardan biri Hasan Gemici’dir. Olimpiyat Şampiyonu olmuş hocasının karşısında küçük bir çocuk kadar saygılı. Çevresine güler yüzlü ve tevazulu. Hasan Gemici’de şampiyonluğun verdiği bir azamet yok. Aksine büyük bir tevazu. Olimpiyat Şampiyonluğunu arkasına alarak ünvanından faydalanarak çıkar peşinde olmayan bir olgunluk. Allah böyle hasletlere sahip kişilere o ünvanı veriyor. Veya o ünvanı alanı büyük olgunluğa kavuşturuyor.

Adını taşıyan Spor Salonunda hatırlanmasını sağladık. Salon içinde Hasan Gemici’nin güreş anılarını gösteren çerçeve içindeki resimler yeterli değil. Giriş kısmına büyükçe bir resminin altına da biyografisi olabilir.

Hasan Gemici 15.06.1927 Samsun Terme doğumludur. 1951 Akdeniz oyunları 1952 Helsinki Olimpiyatları 52 kilo şampiyonudur. Seka Kağıtspor güreşçisidir. Kısa süreli yurt dışında ve milli takımda antrenörlük yapmıştır. Kağıtspor lisansı ile Alman ve İsveç Milli takımları ile yaptığı müsabakaları 62 kiloda güreşerek takım arkadaşları ile birlikte kazanmışlardır.

Bir insan ömrü maalesef bir kaç satırda anlatılıyor. Bu büyük ve örnek sporcu her fani gibi doğdu yaşadı ve hayata gözlerini 25.06.2001 tarihinde yumdu.

Her sene adına güreşler yaparak ve mezarına ziyaret ederek yetişen nesile tanıtmaya unutulmamasına çalışıyoruz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Ziya Ürük - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR