Ekmek pazartesi yine 1.25 olacak ama…

MAKALEYİ DİNLE

2016 yılının son ayında 250 gram ekmeğin fiyatı 1.25 olmuştu. Yapılan yüzde 25’lik zam o dönem kamuoyunu hayli meşgul etti.

Hükümet bile ekmek fiyatının yüksekliğinden bahsediyordu.

Valilik düğmeye bastı ve artışın iptali için Kocaeli Ticaret Mahkemesi’ne dava açtı.

 

Peki, ekmeğin fiyatı neden birden bire bu kadar yükselmişti?

Bu sorunun cevabını konunun birinci derece muhatabı yani Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı’dan dinledim.

Sarı, “Aslında ekmeğin fiyatı birdenbire artmadı. Biz 26 ay boyunca ekmeğe hiç zam yapmadık. 26 ay içerisinde un, akaryakıt ve işçilik maliyetleri devamlı yükselmişti. Bu yüzden zam kaçınılmaz oldu” dedi ve ekledi…

“Kocaeli’de 500’e yakın fırın var. Fırın sayısı bu kadar çok olunca pazar payı düşüyor. 10 çuval ekmek işleyen bir fırında en az 10 kişi çalışıyor. Bu kişilerin maaşları ciddi bir gider artışına yol açıyor. Hele ki asgari ücrete yapılan 300 TL’lik zam, 1500’e çalıştırılan işçinin asgari ücret farkıyla 1800 TL’ye çıkmasına neden oldu” dedi.

 

EKMEK NEDEN PAHALI BİLİYOR MUSUNUZ?

Şimdi size çok ilginç bir detaydan bahsedeceğim. İlimizde ekmeğin neden pahalı olduğuna bir cevap niteliğindeki bu bilgiye hayli şaşıracaksınız.

Öncelikle Kocaeli’de ekmek kaliteli ve sağlıklı. Buna kimsenin itirazı yoktur sanırım.

Gelen bu kalite beraberinde fiyatı da etkiliyor.

Ancak fiyatı etkileyen en önemli unsur bayi payları…

Nedir bayi payı?

Fırın, ekmeğini satsın diye bakkal, market ve büfelerle anlaşıyor. Bu yerlerde satılan ekmek başına bir pay alıyor.  1 TL’ye alınan ekmek bakkal ve marketlere 70 kuruş hatta 65 kuruşa geliyor.

1.25’e satılan ekmek bakkallara 90 ya da 95 kuruşa geliyor.

Kısacası aradaki bayi payı yüzde 5 uygulansa fırıncı da kazanacak vatandaş da 1 TL’ye ekmek yiyebilecek.

Serbest piyasada bayi paylarının değişkenliği ve yüksekliği ekmeğin fiyatını artıran en önemli detay…

Fırınlar arası rekabet gün geçtikçe bu payları yükseltmiş.

Şuna inanıyorum ki bir fırının ekmek başına kazandığı gelir bayinin kazandığı kadar değildir.

Ekmeği 1 TL’den satmak bayi paylarının makul rakamlara düşürülmesiyle mümkün olacak.

 

PAZARTESİ EKMEK YİNE 1.25 OLUYOR

Gelelim ekmek parasıyla ilgili diğer gelişmelere.

Fırıncılar Odası 26 ay boyunca ekmeğe zam yapmadı. Ardından 25 kuruşluk bir zamla 250 gram ekmeği 1.25’e sattı. 10 ay sonra aynı ekmek mahkeme kararıyla yeniden 1 TL’ye satılır oldu. Yani tam 3 yıl önce 1 TL’ye satılan ekmeğin fiyatı yine 1 TL’ye indi.

Mahkeme ekmeğin fiyatını 1 TL’ye düşürmeseydi fırıncılar bir dahaki zammı 2018’in başlarında yapmayı planlıyordu.

Ancak iş değişti.

Kocaeli Fırıncılar Odası bugün Esnaf Odaları Birliği’ne yeni bir taleple başvuracak. Fırıncılar ekmeğin gramajını 300’e çıkartıp yeniden 1.25 TL’den satmak isteyecek. Esnaf Odaları Birliği aynı gün bu talebi değerlendirebilir ya da pazartesi gününe kalabilir.

Her iki durumda da gelen teklif kabul görecek ve ekmeğin fiyatı yeniden 1.25 kuruş olacak.

Yani ucuz ekmek serüvenimiz pazartesi son bulacak.  Önümüzdeki 72 saatin ardından 1 TL’ye satılan ekmek yeniden 1.25 TL’ye çıkacak, ancak 50 gram daha fazla olacak.

 

Vedat Yoldaş ve ekibi 750 muhtarı ağırlayacak

Vedat Yoldaş’ın başkanlığını yürüttüğü Türkiye Muhtarlar Derneği Kocaeli Şubesi geleneksel “Muhtarlar Buluşması” etkinliğini her yıl olduğu gibi bu yıl da Gölkay Park’ta düzenliyor. Etkinlik yarın saat 14.00’da başlayacak ve Kocaeli Genelinde 750 muhtar bu etkinliğe katılacak. Bu yılki buluşmada aynı zamanda şehitlerimiz için mevlit okunacak. Katılımın 750’yi de aşabileceği tahmin ediliyor.

 

41 Burda önüne üstgeçit isteniyor

Ömer Türkçakal bulvarının bulunduğu bölgede inşa edilen 41 Burda alışveriş merkezi bölgenin daha da hareketlenmesine neden oldu. Ancak 41 Burda AVM’nin ziyaretçileri ve çalışanları ulaşım konusunda sıkıntı yaşıyor. Otoban yolu gibi sürekli akan bir trafiğe sahip bu bölgeye konulan trafik ışıkları sürekli yeşil yanıyormuş. Yaya olarak 41 Burda’ya giden vatandaşlar karşıdan karşıya geçerken ciddi tehlikeler atlatıyormuş. Bu yolu kullanan müşteriler, bir an önce üstgeçit yapılmasını istiyor.

 

Kocaman’dan, KOTO Başkanı’na ziyaret

Gölcük Esnaf Odası Başkanı Necmi Kocaman, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Semih Barış’ı ziyaret etti. Aynı zamanda akrabası olan Barış’ı KOTO’da ziyaret eden Kocaman, oda tarafından hazırlatılan ay yıldız şeklindeki duvar saatini başkan Semih Barış’a armağan etti. Hayırlı olsun dilekleri ve müşterek sorunlar üzerinden sohbet eden ikili, ortak çalışmalara imza atmanın öneminden de bahsetti.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

05

İzmitli - Sağlıklı katkısız Ekmek ne zaman üretilecek?..

Her gıdada katkı maddesi var!..Topluma ne zaman sağlıklı katkısız gıda yedirilecek..En basiti EKMEK'te bile katkı maddesi var!..Ekmeğin TUZU'çok az olmalı.

Yanıtla . 0Beğen 22 Eylül 17:45
04

Savas - 50.kr.200 gr. Olsun. Vatandaş ekmek yesin bariii.

Yanıtla . 0Beğen 22 Eylül 17:45
03

İzmitli - Esnafta zor durumda..Suç Esnafı korumayan Devlette!..

Avrupa ülkelerinde belediyeler devletin belirlediği,bölgelere göre kira rayiç bedeli belirler.Bu belirlenen kira rayiç bedellerinin üzerinde kimse Evini,İş yerini kiraya veremez..Ülkemizde 2.000 tl.lik işyerine 10.000 tl.kira istenebilmektedir!..İş yeri kiraları ülkemizde çok fahiş fiyatlar istenmekte,böyle olunca Esnaf çok zor durumda kalmakta,zaten son zamanlarda Esnaf iş yerlerini kapatmaktadır,büyük zincirlerde diğer şubelerin ciroları ile birbirini zar,zor ayakta tutabilmektedirler,

bu zincir mağazalarda 5.000 tl.lik işyerine 20.000-30.000 tl.kira vererek hem kendi,kendilerine kazık attırıyor ve kira piyasasını haksız yere yükseltip Esnafı,Küçük işletmeleri zor durumda bırakıyorlar.Bunun önüne geçilmeli son zamanda Evler bile sanki İş yeriymiş gibi kira bedelleri istenmekte.

Yanıtla . 0Beğen 22 Eylül 17:45
02

Şahin ergün - Ekmek başka illerde ucuz bizde niye pahalı. fazla fırın olduğu veya bayi kar payı falan hepsi yalan. her önüne gelene fırın ruhsatı vermesinler bunun faturasını vatandaşmı ödeyecek. efendim asgari ücret pahalı diyor oda başkanı asgari ücret sadece kocaelidemi uygulanıyor her ilde aynı bize gelincemi fazla oluyor.Geçen gün bursa da ekmeğin 75 kr. olduğunu gördüm.Onların fırıncıları kar etmiyormu? ALLAH GÖZÜNÜZÜ DOYURSUN.!!!

Yanıtla . 0Beğen 22 Eylül 17:45
01

İzmitli - Ekmek bugün 1.25tl pazartesiye gerek yok

Yanıtla . 0Beğen 22 Eylül 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR