Büyük Millet Meclisi’ndeki görüşmelerimiz

MAKALEYİ DİNLE

26 Şubat günü TBMM’de  Meclis Başkan Vekili Ahmet Aydın ve Türkiye Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Prof. Dr. Nejdet Ünüvar ile Federasyon Yönetimimiz 40 kişilik bir ekiple günün anlam ve önemi üzerine görüşmeler yaptık.

Meclis Başkan Vekili Ahmet Aydın duygu ve düşüncelerini özetle şu sözlerle belirtti.

İkili ilişkilerimiz, aramızdaki özel kardeşlik bağları temelinde her alanda mükemmel düzeyde ilerlemektedir. Son olarak, Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu 18 Şubat günü Bakü’yü ziyaret etmiş ve Cumhurbaşkanı Aliyev ve Dışişleri Bakanı Memmedyarov ile görüşmüştür.

Azerbaycan’ı bölgedeki en önemli stratejik ortağımız olarak görmekte ve başarılarıyla kıvanç duymaktayız.

Parlamentolarımız arasındaki temas ve ziyaretler ilişkilerimizi ve işbirliğimizi daha da derinleştirmekte ve halklarımızı parlamentolarımızdaki temsilcileri aracılığıyla birbirine daha da yakınlaşmaktadır.

İkili ve çok taraflı platformlarda iki ülkenin Parlamentoları arasında işbirliği, iki ülke ilişkilerine daha da ivme ve görünürlük kazandırması bakımından kayda değer role sahiptir.

Yukarı Karabağ ihtilafının Azerbaycan’ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde, uluslararası hukuka uygun, barışçıl şekilde çözülmesi yönündeki çabalara desteğimiz devam edecektir.

25-26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Hocalı şehrinde yaşanan ve çoğunluğunu kadın, çocuk ve yaşlıların oluşturduğu 613 Azerbaycanlının yaşamını yitirmesine sebep olan vahşet, sadece Azerbaycan tarihine geçmekle kalmamış, tüm dünya kamuoyunun hafızasına ve vicdanına kazınmıştır.

Türkiye olarak, Azerbaycanlı kardeşlerimizin bundan tam 24 yıl önce Hocalı’da karşı karşıya kaldıkları bu vahşetin acısını her zaman kalbimizin en derinlerinde hissediyor ve bu acıyı en içten duygularımızla paylaşıyoruz.

Hocalı Katliamı, insanlığın bugün ve gelecekte dersler çıkartması ve bu olaya karşı bugüne kadar gösterdiği tepki konusunda bir vicdan muhasebesi yapması gereken önemli bir olaydır.

Bu çerçevede, Hocalı Katliamı’nın ve katliamda hayatını yitirenlerin layıkıyla anılması için Türkiye, Azerbaycan ve üçüncü ülkelerde gerçekleştirilen etkinliklerde Azerbaycanlı kardeşlerimize desteğimizi sürdüreceğiz.

 

İzmir Dostluk Parkı’nın açılışı

27 Şubat günü İzmir’deki Derneğimiz ile Bornova Belediyesi’nin işbirliği ile Azerbaycan Dostluk Parkının ve aynı parkın içinde Hocalı Şehitler Anıtı’nın açılışını yaptık. Büyük bir katılım ile anma toplantısında Hocalı Soykırımının 24. yıl dönümü nedeni ile günün anlam ve önemi üzerinde konuşmalar yapıldı. Azerbaycan televizyonları, medyası yanında Hocalı’da yakınları hunharca katledilen kişiler ve milletvekilleri, Sivil Toplum Örgütü temsilcileri de hazır bulundular. Bu tip yapılan jestler iki kardeş ülke arasındaki ilişkilere büyük katkı sağlamaktadır. Bornova Belediyesine teşekkür edip kutluyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR