Herekeli Prof. Haluk Dursun şimdi müsteşar koltuğunda!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı müsteşar koltuğunda Özgür Özaslan oturuyordu. Turizm Bakanlığı kökenli olan Özaslan, Bakan Ömer Çelik’in göreve geldiğinden bu yana aktif bir rol oynamıyordu. Bakan Çelik de yerine birini atamak için çeşitli defalar girişimlerde bulunduysa da götürdüğü isimler Başbakanlık nezdinde kabul görmemişti. Hatta Bakan Çelik halen bakanlık da çok yakın mesai arkadaşlarından iki ismi de önermesine rağmen bir türlü müsteşar kadrosuna getirtmeyi başaramamıştı.
Sonunda müsteşar koltuğuna Başbakan Erdoğan’ın desteklediği Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı Herekeli Prof. Dr. Haluk Dursun oturdu.

**

Herekeli olan Sayın Dursun’un geçtiğimiz günlerde Radikal gazetesinde bir söyleşisi yayınladı.

Söyleşiden biraz alıntı yaptım;

Hayat felsefesini "Yarın ölecekmiş gibi dünya nimetlerinin tadını çıkartmak" olarak özetleyen ve bu nimetleri de çevresiyle, öğrencileriyle ve okurlarıyla paylaşan bir yönetici Prof. Dr. Haluk Dursun. Geçtiğimiz aylarda yayımlanan İncir Çekirdeği / Hereke'den Çıktım Yola adlı kitabında ise yaşama sevincini, çocukluğunun güzel Hereke'sini, ailesinin emek verdiği bağlarını, doğa sevgisini paylaşıyor. Kitabı okudukça da Prof. Dr. Dursun için neden 'modern Evliya Çelebi' denildiğini anlıyor; onun hayat dolu ilgi alanlarının peşine takılıyorsunuz.
 

**
 

- Hereke denilince gözümüzün önüne çimento fabrikası ve kara bir toz bulutu geliyor ama siz zeytinlikleri, meyve bahçeleriyle harika bir tablo çiziyorsunuz. Bu dönüşüme tanık olmak üzücü müydü?
 

 

 İşte o kara bulut Hereke'yi ilk kapladığı yıllarda ben ilkokuldaydım. Açılışa Başbakan Süleyman Demirel gelecek diye, bizi fabrikanın olduğu alana götürdüler. Orada Demirel 'Bu bir sanayi hamlesidir, daha önce ithal ediyorduk ama artık kendi çimentomuzu üreteceğiz' diye açıklama yaptı. Fakat bir grup Herekeli, fabrikaya karşı zeytin ağaçlarını koruma amacıyla birleşmişti. Gerçek aktivist onlarmış. Ben o zeytin ağaçlarının sökülürken yaşlıların ağladığını gördüm. Zeytin çok uzun yaşar, Hereke zeytinleri de binlerce yıllık ağaçlardır. Daha sonra yolun açılışında, inşaatlarda zeytinlerin sökülüşünü hep ibretle izledim. Halbuki Hereke'nin denizi çok güzeldir, orası İstanbul'un ilk Bodrum'udur. Çok yakın olduğu için ilk yazlıklar orada yapıldı. Bana göre Hereke'nin miladı, 60'ların sonunda başlayan büyük hamledir.

 Zeytinlikler arasındaki çocukluğunuzdan sonra şimdi de Bizans'ta Zeytinlik Tepesi olarak bilinen Topkapı Sarayı'ndasınız. Bu nostalji yüzünden mi sarayın bahçesine zeytin ağaçları diktirdiniz?
 

 

- Evet, 40 tane zeytin diktirdim. Has Bahçe'de zeytin olmaz, bunun için peyzaj olarak dikkat ettik ve güneş gören bir yere diktik. Bir bölüme de erguvan bahçesi yaptık.

**

Sayın Dursun’un Herekeli ile ilgili düşünceleri böyle…

Ama Hereke’de şimdi ne zeytin ağacı kaldı, ne üzüm bağları kaldı…  

 

Hereke Hacı Akif Mahallesi eski Muhtarı Nazım Demirtaş, Herekeli Prof.Dr. Haluk Dursun’un Kültür ve Turizm Bakanlığı müsteşarlığına atanmasına çok sevindi. Demirtaş, Prof.Dursun ile ilgili düşüncelerini şöyle açıkladı;

Değerli kardeşim Prof. Dr. A. Haluk Dursun’un Kültür ve Turizm Bakanlığı müsteşarlığına atanmasını öğrenmiş bulunuyor. Tebriklerimi sunar çalışma hayatında başarılar diliyorum. Gurur duyduğumuz çok değerli Prof. Dr. Haluk Dursun bey kardeşimizin Kültür ve Turizm Bakanlığına müsteşar atanmasına Hereke’ nin ileriye dönük hayallerine fikir üretilmesinde, açıklanmış Hereke adına projelerinde  çalışmalar yapacağı umuduyla inancım tam.                                                                   Bu yolda Hereke’nin var olduğu tarihine ne yapabiliriz çalışmaları sürdüğüne inansam da, akademisyenlerin Hereke adına çalışmaları daha fazla geciktirmeden başlaması lazım umudundayım.

**

Örneğin;

-Hereke Arama- 1 Projesi.

-Hereke Kale projesi.

-Hereke de ipek halının markalaşması.

-Hereke tekstil müzesi yapılabilmeli.

-Milli Saraylar canlı müze bir an evvel bitmeli.

-Etrafa atılan tarihi parçalar toplanmalı.

Her ne kadar farkına varsak da Herekeli Bakanımız büyük avantaj olacağına Hereke için ne yapabiliriz samimiyetine inanıyor gerçekleşmesini

umutla bekliyoruz.”

**

Demirtaş’ın duygu ve düşünceleri böyle…

Muhtarımız Herekeli Prof.Dursun’un Kültür ve Turizm Bakanlığı müsteşarlığına atanmasına Hereke adına çok seviniyor…

Dursun’un Hereke’ye sahip çıkacağına, hazırlanan projelere destek vereceğini düşünüyor.

Umarım Demirtaş’ın beklentileri boşuna çıkmaz.

Umarım Sayın Dursun, doğduğu Hereke’ye güzel hizmetlerde bulunur.

**

Haluk Dursun kimdir?

1957 yılında Hereke'de doğdu, 1968'de ilkokuldan sonra Galatasaray Lisesi'nde okumak için İstanbul'a geldi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Yakınçağ ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihi kürsüsünden mezun oldu. Aynı yıl Ermeni Terörünün Kaynakları başlıklı kitabını yayınladı. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde, İslam Amme Hukukunda Devlet Anlayışı konulu teziyle yüksek lisans ve II. Abdülhamit Döneminde Ortadoğu'da Osmanlı-İngiliz Rekabeti 'Akabe Meselesi' konulu teziyle de tarih doktoru unvanını aldı. 1982 Aralık ayından itibaren Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi'nde Öğretim Üyesi olarak Türk Kültür Tarihi, Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, Bizans ve Batı Avrupa Tarihi, Yeni ve Yakın Çağda Avrupa Tarihi gibi dersleri okutmaktadır.

 

Av. Sarıbay, Herekeli  muhtarlara destek verdi

 

Sevgili okurlar;

Herekeli muhtarların Nuh Çimento’nun Ramazan ayı iaşe yardımlarını kestiği için sitem ettiğini, Nuh Çimento’nun da muhtarlara verdiği cevabı köşemde yazmıştım. Birkaç gün önce Kocaeli Barosu eski Başkanı ve CHP eski İl Başkanı Av.Cengiz Sarıbay ile karşılaştım. Sarıbay, “Mesut Bey, muhtarların ve Nuh Çimento’nun verdiği cevabı okudum. Muhtarlarımız haklı. Hem Hereke’yi kirleteceksin, hem yardım etmeyeceksin. Olmaz böyle şey. Hereke’nin eski haline bakın, yeni haline bakın. Nuh Çimento, Hereke’yı perişan etti” dedi. Anlaşılan bu konu gündemdeki yerini koruyacak.

 

 

Erbakan Vakfı’nın

İftarı 12 Temmuz’da

 

Yücel Mollaismailoğlu’nun şube başkanlığını yaptığı Erbakan Vakfı’nın düzenlediği iftar yemeği 12 Temmuz Cumartesi akşamı Gebze’de Grand Toprak Düğün Salonu’nda yapılacak. İftara, Vakfın Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Fatih Erbakan, üyeler Elif Erbakan Altınöz ile Mehmet Altınöz de katılacak.

 

Usta Gazeteci- Yazar  Tuncay Özkan İzmit’te

 Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti, Hürriyet Gazetesi’nin 32 yıllık Usta Gazeteci-Yazar ve Foto Muhabiri Süleyman Arat ile başlayan, Cemiyet Sohbetlerine  Usta Gazeteci-Yazar Tuncay Özkan ile devam ediyor. Özkan, 12 Temmuz Cumartesi günü Saat:16.00’da Kocaeli Basın Müzesi ziyareti ile başlayacak ve Saat:17.00’de ise KYÖD Sosyal Tesislerinde söyleşi ve kitap imza günü gerçekleştirecek. Yaklaşık 6 yıl tutuklu kaldığı Silivri Cezaevi’nden 10 Mart 2014’te çıkan Gazeteci-Yazar Tuncay Özkan,  mesleki deneyimlerini ve merak edilen tüm soruları cevaplayacak. 

 

AKP’li Demirtaş  ev ziyaretlerinde

AKP İzmit İlçe Kadın Kolları Başkanı Aysel Demirtaş ve başkan yardımcıları ev ziyaretlerine devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz gün Yenidoğan Mahallesi’nde ikamet eden Sabriye Aksoy ve Ayten Sarıkaya’yı evlerinde ziyaret eden Demirtaş, ailelerle sohbet etti.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR