Hayalim

MAKALEYİ DİNLE

“İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar”.

Her bireyin de, bu fani dünyada hayalleri vardır mutlaka. Futbola aşına oldum olası hayal etmişimdir hep.

Televizyon denilen sihirli kutuda izleme imkânım olduğu yıllardan beri o muhteşem statlar bizde de bir gün olacak mı diye iç geçirmişimdir.

Zamanla fiziksel anlamda oldum olası da, ruhumu bezeyen mis kokulu esintileri, biz de ne zaman soluyacağımızı ve kulaklarımızın ve zaman hoş muhabbetlerle bizi kendimizden geçireceğini hayal etmekteyim hâlâ(!)

Aynı araçlarla taraftarların yolculukları ve yan yana maç izlediği günler de vardı geçmişte.

Ama 1938 yılında İngiltere’de ilk gece maçının keyfini biz de yaşamalıydık aynı yıllarda. Şimdi statlar güzel, geceleri ışıl ışıl ama “Kulakları tırmalayan o kötü ve çirkin tezahüratlar da olmasa” diye hayal etmişimdir hep.

Ben doğmadan 4 yıl önce gece maçı oynayan İngilizler bu güzelliği yaşarken, biz neden bu güzelliği yaşamakta geç kaldık. Bunu sorgulamak geliyor içimden. Benden önce de bu konuyu dile getirenler olmalı diye düşünüyorum.

Spor, özellikle futbol, temaşa ise, sporun keyfini, duyu organlarında yaşamalı ki; ruhumuz da tatmin olsun.

Futbolun keyfi, yemeğin lezzeti gibi olmalı bence. Bunun için ne gerekli ademoğluna? “Önce ahlak ve helalinden çalışmak”. Yok, bunları benimsemek istemiyorsak ben hayalime kavuşamam. Ama siz gençler, ümit edin, kendinizi geliştirin. Mutlaka hayalinize kavuşursunuz. Çünkü, ne demişler? “İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar!”

Spor, insanı fiziken ve ruhen mutlu etmiyorsa hiçbir anlamı yok bence. Hani mükellef bir masada, çiçek bahçesindeki sabah kahvaltısı ne güzel olur. O ömrümüzü uzatır. Yok, izbe bir ortamda, pis kokular içerisinde, 90 dakika kulaklarımızı tırmalayan sesler arasında ille de skor istiyorsanız siz aynı yolda devam edin(!) Benim yaşım geçti, hayalim de kalmadı, duyularım da törpülendi adeta.

Siz gençler, hayalleriniz güzel olsun. Çünkü geleceğiniz var. Bunu unutmayın. Hayalleriniz mutluluklarla dolsun, geleceğiniz parlak olsun.

Yazıma yayınlanmış kitabımdan bir şiirle son vermek istiyorum. Kalın sağlıcakla.

 

GÜZEL             

En güzel sensin.

Yüzün, ellerin, ille de gözlerin.

Bakınca güller açıyor.

Sanki bin yıllık çiçek bahçeleri.

Yanakların al al,

Sahi bir de beni var.

Mevsimleri yaşıyor bedenimde.

Bence hep ilkbahar,

Fiziğin çok güzel.

Çünkü görüyorum seni,

Ruhun ne alemde?

Onu bilemem ki,

Mana yoksa sevgi ve saadet

Boş ver, geçiniz efendim,

Güzele ne hacet. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Yılmaz Kırlı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR