Bu fırsat bir daha ele geçmez

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli siyaseten çok hareketli bir memleket. Öyle aniden harekete geçebilen potansiyeller var. Ansızın yaşanan gelişmelerin ardından biri dip yaparken, diğeri zirveye çıkabiliyor.

Bu durumu şimdiye dek yalnızca AK Parti değiştirebildi. Bir iki küçük farklı dönemi saymaz isek, iktidar temsilcileri bugüne kadar girdikleri her seçimi kazanarak bitirdiler. Ancak söylediğim gibi, bu kentte ansızın harekete geçebilecek ciddi güce sahip olan potansiyeller var.

Örneğin bir Milli Görüş geleneği, bu kentin seçmen profiline her zaman hitap etmiş bir siyasi harekettir. Kimse Saadet Partisi’nin bugünkü halini göz önüne alıp da Milli Görüş hareketinin Kocaeli’de söz sahibi olamayacağını düşünmesin. Unutulmamalı ki, Sevgili Fatih Erbakan’ın söylediği gibi bu kent halkı, ülkenin -Bana göre- en başarılı başbakanlarından merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı çok sever…

İşin tuhaf tarafı; sağcısı, solcusu, ıvırı zıvırı artık piyasada kim varsa, hemen herkesin merhum Erbakan’ın sözleri ile bugün muhatap olduklarını, rahmetliye hak verdiklerini görebiliyoruz. Bu görüntü açıkçası beni hem sevindiriyor hem de düşündürüyor…

Sevindiriyor, çünkü bu siyaset dahisi insanın kadrinin kıymetinin yeni yeni anlaşıldığını anlıyoruz. Bu durumun toplumun meselelere karşı artık çok daha ilgili hale geldiğini gösteriyor…

Düşündürüyor, çünkü o dönemlerde rahmetlinin söylediği bütün olumsuzluklar bir şekilde bugünün dünyasında yaşanmaya başladı. Bu durum ise en çok İslam toplumlarını rahatsız ediyor.

İşte bütçe dehası olan, o karamsar tabloların ardından ilk kez denk bütçeyi tutturan, işçiye, memura, emekliye, bu millete hak ettiği değeri ve maaşını en yüksek düzeyde veren rahmetli Erbakan’a bu kentin sevgisi gerçekten elbette ki büyük seviyededir…

İşte o Erbakan’ın oğlu genç Fatih de Kocaeli’den bağımsız olarak milletvekili adayı olacak. En azından bu konudaki istişareler son aşamaya geldi. Aslında İstanbul ve Konya’dan da benzer talepler var, ama sanıyorum son seçim sonuçları ve Saadet Partisi’nin aldığı oy oranına göre Kocaeli’nin adı öne çıkıyor.

Saadet Partisi’nin 2007 yılında Kocaeli’de aldığı oy oranı, Türkiye ortalamasının çok üzerinde çıkmış ve neredeyse baraj seviyesine gelmişti. 2009 yerel seçimdeki oylar da bu oranın biraz daha üzerine çıkmıştı. Sonraki düşüş ise parti içindeki çalkantılı dönem nedeniyle oldu. Haliyle işler rayında gittiğinde Saadet Partisi’nin bu kentte toplum nezdinde belli bir karşılığı vardır, bunu rahatlıkla söyleyebiliyoruz.

Ancak bu potansiyeli harekete geçirecek genel merkez dirayeti Saadet Partisi’nde olmadığından haliyle bu konuda büyük bir boşluk doğuyor. Doğal olarak da boşta kalan oylar büyük bir çoğunluğu AK Parti’ye olmak üzere diğer partilere doğru kayıyor.

Bu anlamda parti yönetiminde genç bir etki yaratmak isteyen, ancak Saadet’li olup olmadıklarını henüz kavrayamadığım kişilerin engellemeleri ile karşılaşan Fatih Erbakan, yaşanan bu duruma dur demek için bağımsız adaylığı gündemine aldı. Büyük olasılıkla da karar verdi. Fatih Erbakan için, şayet çok büyük bir aksilik olmaz ise Kocaeli’nin bağımsız milletvekili adayıdır diyebiliriz.

İşte bu girişim Saadet Partisi’nin yokları oynamaya başladığı tarihten bu yana, ileriye dönük şekilde atılmış en somut adımdır. Genç Fatih’in bu adaylığı aynı zamanda büyük bir fedakarlık ve özveri örneğidir.

Bunun yanında büyük bir risktir.

Bu riski aldığı için de takdir edilmelidir.

Dahası arkasında durulmalıdır.

Bu gelişme, bugünkü tablonun bize gösterdiği şekilde büyük yanılgılar içinde bulunan Saadet Partililerin de silkinmeleri, geleceğe ümitle bakmaları ve Milli Görüş’ün varlığını koruyabilmeleri, dahası Erbakan’ın hatırasına sahip çıkmaları için de bir fırsat niteliğindedir.

Ele geçen bu fırsat değerlendirilmelidir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

musa kaya - maksad akp' ye muhalefet etmek değil tertemiz bir siyaset ile osmanlı payitahtını ayağa kaldırıp zulüm içindeki ortadoğuyu siyonizmin midesini deşip dışarı çıkartmaktır. zira siyonizm denen timsah ortadoğuyu AKP icraatlarıyla yutmuştur. bari hazmetmeden geri alalım.

Yanıtla . 0Beğen 25 Ocak 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR