CHP’li Akar, Büyükşehir’in reklamlarının hesabını sordu!

MAKALEYİ DİNLE

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği reklamları mercek altına alarak İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin tarafından cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.
Reklama harcanan parayla kaç bisiklet alınır?
Akar, soru önergesinde 6 yıldır Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin başarılı öğrencilere dağıtmakta olduğu bisikletlerin maliyetleriyle tanıtımına harcanan maliyetin ne kadar olduğunu sorarak bunu siyasi propaganda haline getirmenin ve halkın parasıyla reklam yapılmasının yanlış olduğunu vurgularken reklama harcanan paralarla daha çok çocuğumuzun sevindirilebileceğinin altını çizdi.
Büyükşehir’in borcu ne kadar?
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinin bazı bakanlıklardan fazla olduğuna dikkat çeken Akar, Büyükşehir Belediyesi’nin seçimlerde reklama harcadığı rakamın 300 milyon TL olduğunu, ancak Belediyenin SGK gibi devlet kurumlarına da borcunun bulunduğunu yapılan araştırmaların ortaya çıkardığını belirtti.
Vatandaş reklamınıza ne kadar ödüyor?
Tamamen propaganda yaparak açılış bayramları adı altında bir belediyenin yapması gereken en temel hizmetin bile içinde sayıldığı ve Kocaeli deki neredeyse tüm bilboard ve panoların afişlerle donatılarak yapılan reklamının faturasını kimin ödediğini ve bu rakamın ne kadar olduğunu sordu?
AKAR’IN SORU ÖNERGESİ ŞÖYLE;
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi ülkemizdeki birçok bakanlığın bütçesinden fazladır. Şöyle ki; Belediyenin 2012 yılı bütçesi 1 milyar 200 milyon TL civarındadır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2011 yılı bütçesinden Basın Yayın Müdürlüğünün bütçesine ayırdığı pay yaklaşık 8 milyon TL’dir. 1 yıl içerisinde Belediye basın, yayın ve tanıtım işleri için bu tutarı harcamıştır. Yerel anlamda yapılan çalışmaların halka duyurulması amacıyla bazı reklamlar yapılabilir. Kamu menfaatleri nedeni ile halkın yapılan çalışmalardan bilgi sahibi olması gerekli olabilir. Ancak olmuş bitmiş organizasyonlar için 'böyle böyle yaptık, hem de biz yaptık, Çalışınca oluyor, biz çalışıyoruz vs. gibi afişler asmak halkın parasıyla siyasi propagandadır.
Bu bağlamda;
1.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi OKS ve SBS de başarılı toplam 1800 öğrenciye 6 yıl içerisinde dağıtılmak üzere aldığı bisikletler için toplam ne kadar ödeme yapmıştır? Bu bisikletleri dağıtacağını ve dağıtımı gerçekleştirildikten sonrasını ilan etmek için ne kadar reklam harcaması yapmıştır? Bu reklam harcamaları bakanlığınızca da işin niteliğinden fazla değil midir? Bu reklam harcamaları yerine daha fazla bisiklet alınıp daha fazla öğrencimiz motive edilemez miydi?
2. İstanbul Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’nın (İSMMMO) "Belediyelerin Reklama Kapalı Yüzü" başlıklı araştırmasına göre Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin seçime yönelik reklam harcamasının 300 milyon TL olduğu ancak yine Belediyenin SGK gibi devlet kurumlarına ödeme yapmadığı belirtilmiştir. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin SGK’ya yıllar itibariyle borcu ne kadardır? Kocaeli Büyükşehir Belediyesi borçlu belediyeler arasındaki sıralamada kaçıncı sıradadır? Bu kadar borcu olan bir belediyenin halkın parasını kendi reklam giderleri için harcamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
3 Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kaldırım, park yapmak, yol asfaltlamak gibi asli görevlerini de sayarak 2006 yılında 99, 2007 yılında 111, 2009 yılında 105, 2011 yılında 141 ve 2012 yılında 133 alanın açılışının ‘Toplu Açılış Bayramı’ adı altında şehrimizdeki neredeyse tüm bilboard ve panolara ilan asarak yaptığı reklamların toplam bedeli nedir? Kocaeli’nde yaşayan vatandaşlarımızın Büyükşehir Belediyesi’nin reklam harcamaları için katlanmak zorunda oldukları maliyet ne kadardır?
**
CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın yazı soru önergesini okudunuz…
Bakalım Bakan Şahin ne cevap verecek…
Şu bir gerçek ki, Büyükşehir Belediyesi gerçekten de reklama büyük paralar harcıyor. AKP’li bir milletvekili, reklam çalışması için , “Çalışmaları bilboarlarla tanıtıyoruz ki, Gebze’deki vatandaş Karamürsel’den, Gölcük’teki vatandaş Kandıra’dan haberi olsun” demişti…
Ne kadar ilginç bir yaklaşım değil mi…
Bakan Şahin, Akar’ın sorularına cevap verirse, bu cevapları da sizinle paylaşacağım..

Isuzu’nun duyarsızlığı!

İzmitli bir vatandaş, 2011 yılında 27 kişilik Isuzu marka bir otobüs almış…
Almasına almış, ama aldığına da bin pişman olmuş.
İzmitli otobüs sahibi şikayetini şöyle dile getiriyor;
2011 yılında ISUZU Nova marka almış. Aldığı günden itibaren otobüsten aşırı derecede şikayetçi olmuş. Zira aldığı günden bu güne kadar en az 30 kez tamirciye gitmiş.
Her defasında değişik yerlerden arıza vermiş. Arızaların ardı arkası kesilmemiş. Otobüs sahibi de bu arızaların arkası kesilmeyince Isuzu yetkililerini defalarca aramış. Faks bile çekmiş. Ama Isuzu yetkililerinden hiçbir cevap alamamış. Hatta gazeteye ilan vererek Isuzu yetkililerini uyarmış.
Gazete ilanı sonrasında Isuzu yetkilileri otobüs sahibini aramış ve sorunun çözümü için mutlaka alakadar olacaklarını söylemişler.
Ama aradan birkaç gün geçmiş, Isuzu yetkilileri yine kulak arkası edip otobüs sahibini aramamışlar, sorunu çözmemişler.
Otobüs sahibi şimdi yine gazeteye ilan verip, Isuzu’ya sorunu tekrar anlatacağını, eğer bu kez de sorun çözülmezse hakkını mahkemede arayacağını söylüyor. Ayrıca, Isuzu marka otobüsü olan başka kişiler de otobüslerinden şikayetçi imiş. Başka araç sahipleri de birlikte hareket etmek istediklerini mağdur olan otobüs sahibine söylemişler.
Isuzu yetkilileri sorunu bir an önce çözse iyi olur, zira otobüs sahibi gazeteye ilan verip, firmayı yine deşifre edecek, olmazsa firmayı bu kez mahkemeye verecek.
Benden söylemesi…

Cumhuriyet Mahallesi’nde
sokak lambaları hep yanıyor!

Kocaeli’nin her bölgesinde SEDAŞ’tan şikayet var…
Bir şikayet de İzmit Cumhuriyet Mahallesi sakinlerinden geldi…
Gazetemizi arayan vatandaşlar, Plajyolu Sahil Caddesi’ndeki sokak lambalarının 3 akşamdır yanmadığını söylediler…
Sokak lambaları yanmayınca da doğal olarak bölge halkı büyük sıkıntı yaşıyor.
Ayrıca bir sitem de İzmit Belediyesi’ne…
Vatandaşlar, mahalledeki Demokrasi Parkı içindeki bazı lambaların da yanmadığını söylüyorlar…
Hem SEDAŞ, hem de İzmit Belediyesi şu elektrik sorununu çözse iyi olur..
Zira bölge halkı mağdur…

Ayaz, Tepecik köyü
sakinleriyle buluştu

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, geçtiğimiz gün Tepecik Köyü sakinleriyle bir araya geldi. Tepecik Köyü Muhtarı Sadettin Güneş’in ev sahipliğinde gerçekleşen buluşmada Başkan Ayaz, belediyenin yaptığı hizmetlerden söz etti. Başiskele’ye bağlı 8 köyün bulunduğuna dikkat çeken Başkan Ayaz, köylerin önemine değindi. Köylünün taleplerini yerinde dinleyen Başkan Ayaz, “ Bize bağlı olan köylerimiz hizmet olarak Büyükşehir Belediyesi bünyesindedir. Ama bizlerde elimizden geldiği imkânlar doğrultusunda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Başiskele doğal güzellikleriyle eşsiz bir yer. Özellikle Yuvacık barajının üst taraflarında bulunan köylerimiz benim için paha biçilemez bir güzelliğe sahip. Bugüne kadar yapılan hizmetlere baktığımızda hepsine eşit hizmet gitmiş” dedi.

Terziler köyünün
yolları içler acısı!

Kandıra’ya bağlı Terziler köyü sakinleri bu aralar oldukça dertli.
Köstebek yuvasını andıran yolları yüzünden köy ulaşımında oldukça zorluklar yaşıyorlar.
Köy halkı defalarca Büyükşehir Belediyesi’ne başvurduklarını, ancak sorunlarına Büyükşehir’in çare olmadığını söylüyorlar.
Muhtarlarının bu konuda gereken çabayı göstermediğini, böyle olunca da bu eziyeti çektiklerini ifade ediyorlar.
Sadece yol konusunda dertli değil Terziler köyü halkı.
SEDAŞ’ın elektrik direklerinden lambaları söktüğünü, bu konuda da dertlerini kimseye anlatamadıklarını belirtiyorlar.
Gerçekten zor bir durum.
Engebeli ve çukurlar ile dolu yollarda şoförlerin çukurlardan kaçmak için kaza bile yaptıkları haberini de aldık.
Bakalım bu dertleri ne zamana kadar sürecek?

Karamürsel’de politika nerede?

CHP Karamürsel İlçe Gençlik Kolları Başkanı Yiğit Karaca ve yönetim kurulu üyeleri bu akşam saat 20.00’de ilçe binasında “Politika nerede, gençler politikaya neden uzak?” konulu seminer düzenliyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslar arası İlişkiler Uzmanı Nurbanu Turan, seminere konuşmacı olarak katılacak. CHP Karamürselli gençler, “İlçemizdeki genç arkadaşlarımızın gündeme dair, politikaya dair, dünya ve Türkiye siyasetine dair farkındalık oluşturmak, gençlik nasıl daha etkili olabilir sorusuna cevap aramak, Karamürsel’deki gençlik yeteri kadar gündeme ilişkin kendini geliştirebiliyor mu eleştirisini kendimize yöneltmek ve yaşamın kendisine dair söyleşi yapmak amacıyla bir araya geliyoruz.

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

-Eski Roma’da şişeden hazırlanmış kaplar altın ve gümüşten daha değerli sayılırlardı.

KONUŞAN FOTOĞRAF

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR