Derince Belediyesi’nde ikramiye krizi yaşanıyor!

MAKALEYİ DİNLE

 

 

Derince Belediyesi’nde çalışan 128 işçi var…

Bu işçiler, Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şubesi’ne bağlı…

İşçiler, şu sıralar ikramiye krizi yaşıyor…

**

Önceki gün Derince Belediyesi’nde çalışan bir işçi aradı…

İkramiyeleri alamamaktan şikayet ederek şunları söyledi;

“Derince Belediyesi’nde 128 işçi var. 1 yıldır ikramiyelerimizi alamıyoruz” dedi.

Kendisine, “yılda kaç ikramiye alıyorsunuz?” diye sordum. 

-“4 devlet ikramiyesi, ikisi de işveren ikramiyesi. Devlet ikramiyesi yarım maaş, işveren ikramiyesi de kişi başı yaklaşık 1700 lira civarında”

-Kişi başı ne kadar ikramiye alacağınız var?

“Ortalama 5 700, 6 bin lira civarında”

**

Sendika ile görüştünüz mü, sendika bu konuda ne diyor?

“Aldığımız bilgilere göre sendika başkanımız İdris Bey (Ersoy), seçim sonrası Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut ile görüşmüş.

Başkan Bulut, paramız yok demiş.

İdris Bey, son günlerde ikramiyelerle ilgili Ali Haydar Bey ile görüşmek istiyormuş, ama Ali Haydar Bey randevu vermiyormuş…

Konuyla ilgili başkan yardımcısı Nurettin Işık’ı görevlendirmiş.

İdris Bey, Nurettin Bey ile görüşmüş…

Nurettin Bey de paramız yok demiş.

Yani anlayacağınız, biz bir yıldır ikramiye alamıyoruz.

Mağduruz.

Mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz.

Belediye başkanı hem belediye başkanlığı maaşı (9 bin), hem de Çenesuyu A.Ş.’nin başkanlığı maaşı (7 bin) lira alıyor. Ayrıca üç belediye başkan yardımcısı da hem belediye başkan yardımcılığı, hem de Çenesuyu A.Ş. yönetim kurulu üyesi (5 bin lira) maaş alıyor. O zaman onlar da para yok diye maaş almasınlar ” dedi.

**

Dün Hizmet-İş Sendikası Başkanı İdris Ersoy ile görüştüm…

“Derince Belediyesi’nin 1 yıllık ikramiyeleri ödemediğini, belediye başkanı Ali Haydar Bulut’un bu konuyla ilgili size randevu vermediği, konuyu Başkan Yardımcısı Nurettin Işık’a havale ettiği belirtiliyor” dedim…

**

Sendika Başkanı İdris Ersoy da;

 “Belediye başkanı Ali Haydar Bulut’un bana randevu vermediği söylemi doğru değil. Seçimden sonra kendisiyle görüştük.

Şimdilik paralarının olmadığını, 1 Haziran’da istimlak, çevre ve çöp vergilerinin toplanacağını, 1 Haziran’dan sonra ikramiyelerin ödenebileceğini söyledi. 

1 Haziran geçti…

Önceki gün başkan yardımcısı Nurettin Işık bey ile görüştüm.

Kendisi, paralarının olmadığını, ödeme yapamayacağını söyledi.

Tahminime göre Derince Belediyesi vergilerden 6-7 milyon lira topladı. İşçilerimize ikramiyeleri ödenebilirdi”

**

İdris Bey’e, “işçilerin ne kadar alacağı var” diye sordum.

-“Şunu ifade etmeliyim ki, ikramiye sorunu Derince Belediyesi (1994) kurulduğu günden beri var. Bir önceki belediye başkanı Aziz Alemdar döneminde bir ara sıfırlama oldu. Ama son 1 yıldır yine birikmeye başladı. Her bir işçinin ortalama 5.500 lira alacağı var. Toplama vurduğunuz zaman işçilerin 700 bin lira civarında alacağı var”

**

İdris Bey’e, ikramiyeler ödenmiyor, eylem yapmayı düşünüyor musunuz? diye sordum

-“ Önümüzdeki hafta işçilerle bir toplantı yapacağız.

Bir durum değerlendirmesi yapacağız.

Sonra bir basın toplantısı yapacağız.

Bir yol haritası belirledikten sonra neler yapacağımız konusunda karar alacağız”

**

Bu bir eylem olabilir mi?

-“Eylem yapacağız demek şimdilik doğru değil, işçilerimizin ikramiyelerinin ödenmesi için bütün şartları zorlayacağız. İkramiye ödemeleri geciktikçe bizim de farklı uygulamalarımız olabilir” dedi…

**

Sevgili okurlar;

Anlaşılan Derince Belediyesi maddi kriz içinde…

Bu krizin sorumlusu elbette Ali Haydar Bulut değil…

Ama Bulut, işçileri de mağdur etmemeli…

Sendika başkanı İdris Ersoy, belki açık açık söylemedi ama, eğer ikramiyeler ödenmezse, önümüzdeki günlerde işçiler kısa süreli, belki de sonrasında uzun süreli iş bırakma, grev yapabilir. Gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğim.

 

Yöresel kültürler

büyük ilgi çekecek


Farklı kültürlerin bir araya gelerek tanıştığı ve kaynaştığı Yöresel Kültürler Fuarı'nın açılış töreni dün yapıldı. Her gün farklı yörelerin kültürlerinin tanıtılacağı fuarın programı ise şöyle; 5 Haziran Perşembe-Güney Doğu Anadolu Gecesi: Sıra Gecesi ve Mahmut Tuncer Konseri, 6 Haziran Cuma-Trakya-Rumeli Ege Gecesi: Yasemin Göksu Konseri, 7 Haziran Cumartesi-Orta ve Doğu Anadolu Gecesi: Halk Oyunları Ekibi ve Sevcan Orhan Konseri, 8 Haziran Pazar-Roman Gecesi: Roman Halk Oyunları Gösterisi-Roman Mehterhan ve Haktan Konseri.
 

Şeker'e sürpriz!

AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, 54 yılı acısıyla tatlısıyla başarılarıyla geçirirken tatlı bir sürprizle karşılaştı. Ankara’da sürpriz doğum günü kutlaması yaşayan İlyas Şeker sevdikleriyle bu özel günü kutlamanın mutluğunu yaşadı. 

 

Üzülmez, kan bağışının  önemine dikkat çekti

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, kan bağışının önemine dikkat çekmek üzere ilçenin farklı bölgelerinde kan bağışı kampanyaları düzenlemek için Kartepe Kızılay Şubesiyle işbirliği yaptı. İlk organizasyon Şefkatiye Mahallesi’nde 6 Haziran cuma günü saat 10.00 ile 17.00 arası cami önünde gerçekleştirilecek.

 

KOÜ, Almanya’da tanıtıldı

Kocaeli Üniversitesi, uluslararasılaşma hedefleri doğrultusunda, geçtiğimiz hafta Almanya Berlin kentinde düzenlenen ‘Study World 2014’ fuarına katıldı. Fuarda KOÜ Uluslararası Öğrenci Koordinatörü Doç. Dr. Fatma Çanka Kılıç ile Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Zehra Demiral temsil etti. KOÜ standını ziyaret eden Türk ve Alman gençlere, üniversitemize ait materyaller hediye edildi.

Başkan Yıldırım’a anlamlı teşekkür

Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım, Necdet Calp ilkokulunu ziyaret ederek öğretmenler ve aile birliği üyeleriyle görüştü.  Ziyaret sırasında Okul Müdürü İsmail Kazmalı, Okul Aile Birliği Başkanı Kader Ergün ve Yönetimi tarafından Başkan Yıldırım’a çiçek, kendi fotoğrafının olduğu çerçeve ve Başkan Yıldırım’ın babası Merhum Tacettin Yıldırım’ın fotoğrafının bulunduğu çerçeveyi hediye etti.

 

2050’de 6 kişiden biri 65 yaş üzerinde olacak

Kocaeli’deki Sosyal Güvenlik Kurumu İlçe Müdürleri, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ı ziyaret etti.  Oldukça sıcak ve samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarete kurumun Gölcük müdürü Salih Aydın, Kartepe ilçe müdürü Hatice Özcan Yazıcı, Çayırova müdürü Nasır Durmaz, Kandıra müdürü Özcan Armağan, Gebze müdürü Mehmet Sarı ve Karamürsel ilçe müdürü Ahmet Ersan yer aldı. Çeşitli konularda görüş alış verişinde bulunulan ziyarette konuşan Başkan Doğan, 2050 yılında  nüfusumuzun yüzde 17-20’sini 65 yaş üstü kişilerin oluşturacağını, 6 kişiden biri 65 yaş üzerinde olacak. Başbakanımız 3 çocuk konusunda doğru söylüyor” dedi. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR