Kocaeli’de geçen bir ömür

MAKALEYİ DİNLE

1995 tarihinde henüz lise öğrencisiyken tanıştım bu kurumla.

İlk çalışma ekibimin spor servisi oldu.

Körfez ilçesinde günlük olarak yayın yapan Kocaeli Ekspres Gazetesi’nden Kocaeli Gazetesi’ne geçmiştim.

Hem okuyup hem çalışıyordum.

Kocaeli Gazetesi’nde Hakan Yağcıoğlu’nun müdürlük yaptığı spor servisinde hafta sonu maçlarını takip ediyordum, amatör futbol takımlarının gitmeye başladım.

Kimi zaman derslere girmeyip işe gidiyordum, kimi zamanda benimle aynı işi yapan o dönem Özgür Kocaeli Muhabiri Lokman Tarım ile paslaşıyordum. 

O dönem kalabalık bir kadroyla çalışıyorduk. Mesela şuan ki Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mesut Akbulut da spor servisindeydi…

Okul bitti ve tam günlü çalışma sistemine geçtim.

Gazetecililiği sevmiştim ama spor muhabirliği bana göre değildi. Ofsayt’ın ne demek olduğunu bile bilmiyordum.

Haliyle kimseye de soramıyordum. “Sen nasıl spor muhabirisin?” derler diye…

Gazete binasız sanayi sitesindeydi. Hem de Pazar günleri dolmuşun gitmediği, mahrumiyet bölgesi ilan edilen sanayi sitesinde.

O dönemin en büyük teknolojisi ise sabit telefonlardı. O dönemde cep telefonundan bahsetmek ise bugün Aya dolmuşla gidilebileceğini söylemek kadar saçmaydı.

O yüzden kimi zaman istihbarat muhabirlerine ulaşılamayınca ana gazetenin haberlerine beni de gönderirdiler.

Polisiye haberler çok keyif veriyordu bana.

Yaz gelmişti ve yıllık izinler başlamıştı. Personel eksildi. Serpil Çolak beni 15 günlüğüne spordan ana gazeteye çağırmıştı.

Geliş o geliş bir daha spora geri dönmedim.

Kendimi ispatlamıştım. Öyle ki o dönem bizle birlikte çalışan ağabeyimiz Ali Gündoğdu bir keresinde beni köşesine taşımış atlattığım haberleri ve çalışkanlığımı anlatarak “gelecek vadeden bir muhabir” benzetmesi yapmıştı.

O hayatımın en anlamlı hediyesiydi çünkü bu mesleği yapmak istediğimi o yazının ardından anlamıştım, daha doğrusu bu mesleği yapma kararı almıştım.

Zaman zaman ara vermiş olsam da bu kentin basın okulu olarak bilinen Kocaeli Gazetesi benim hayatımın en önemli noktası. Hayatıma yön veren birçok gelişmenin vesilesi…

20’inci yılını kutlarken spor muhabiri olarak tanıştığım Kocaeli Gazetesi’nin 41’inci yılına Haber Müdürü olarak tanık oluyorum.  

Dile kolay 41 yıl boyunca 365 gün gazete çıkartan Kocaeli, bugün kurumsallaşmasını tamamlamış kentin önemli bir değeri haline gelmişti.

Yaptığımız haberlerden dolayı belki kırdığımız insanlar oldu, bize küsenler, bana küsenler oldu. Kimine çok yakın görünüp kimine çok uzak göründük. Kiminin hayır duasını aldık, kiminin takdirini.

Ama bunların hiçbirini bilerek ve isteyerek yapmadık. Objektif bir gazete olmak için verdiğimiz uğraş bizi hem dost hem de düşman sahibi etti. Birçok badire atlattık, kötü günlerde geçirdik, güzel günler de. Gazetemizde çalışıp bu kurum için emek verenlerin isimlerini sıralarken kâğıtlar yetmedi.

O gün gördük ki biz artık kökleri uzamış, ayağı yere sağlam basan büyük bir çınarız…

Bugün mensubu olduğum Kocaeli Gazetesi, 40 yılını geride bırakıyor. Acısı, tatlısı, hüznü ve mutluluğuyla yıllara meydan okuyan genç bir gazete kalabilmek bu mesleğin hakkını verebilmek bazen de kendinizden ödün vermenizi gerektirebilir.

Bu mesleğin Kocaeli’deki meslek yüksek okulu olarak biz, yeni dönemde yeniklere açık bir dünya görüşüyle sizlerle olmaya devam edeceğiz.

Bizi sahiplenen herkese teşekkür ediyorum.  Muhabir arkadaşlarım Serkan Borlak, Nuri Akçaharman, Hilal Güdücü, Muharrem İbrahimoğlu ve servisimizin stajyeri Buket Sezer ve tabi ki internet editörümüz Serkan İskender’e kurum için verdikleri özverili hizmetler içinde teşekkür etmek istiyorum. İyi ki aynı ekibin içerisindeyiz…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

ahmet turan - nice nice kırk yıllara,eğilip bükülmeden

Yanıtla . 0Beğen 14 Mayıs 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR