Körfez Öğretmenevi’nden yükselen feryat, içler acısı!

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye Otel Lokanta ve Eğlence Yerleri İşçileri Sendikası (Oley-İş)’nın Körfez Öğretmenevi İşyeri temsilcisi Oktay Moğul, öğretmenevi personeli adına gazetemize bir mail göndererek içinde bulundukları sıkıntıları dile getirdi ve yardım istedi. “Biz öğretmenevi çalışanlarının statüsü ne?” diyerek açıklamasına başlayan Moğul, bakın neler söylüyor;
Körfez Öğretmenevi’nde 10-15 yıldır aynı yerde çalışmaktayız. 7 gün 24 saat hizmet veren bu kurumlarda, az personelle iş yapmakta ve mağdur olmanın dışında tamiri imkansız noktaya gelmiş bulunmaktayız. Kamu kurumunda çalışıyoruz, fakat kamu bizlerle sözleşme yaptığı halde statüsünün belirlenmesine gelince, bizler kamu görevlisi statüsünde sayılmıyoruz. Kurum zarar ederse, ücretler azaltılıyor, zamanında maaşlarımızı alamıyoruz. Kurum kar ederse de borçlardan dolayı pay alamıyoruz. Taşeron işçi değiliz, 4/A çalışanı değiliz, 4/B, 4/C de değiliz...
**************************
Hiç birine sığamadık anlayacağınız biz çalışanlar. Aynı görevlendirmeler belediyelerde veya benzer kurumlarda da var. Oralardaki işçiler ne hikmetse hemen 4/B ve 4/C’li veya sözleşmeli olduğundan dolayı hakları baki kalıyor ve zamanla kadroya geçiyor. Öğretmenevlerinden birinde yaklaşık 3 ile 15 senedir aralıksız SGK'sı ödenen daimi işçi olarak çalışmaktayız. Aramızda 15 yılı devirmiş arkadaşlarımız var. Kamuda birkaç yıldır çalışan sözleşmeli işçiler kadroya alınırken MEB Öğretmene Hizmet ve Sosyal İşler Dairesine bağlı resmi kurumlar olan Öğretmenevlerinde yıllarını geçirmiş olan biz çalışanlara reva görülen durum haksızlıktır.
**************************
Bizler resmi tatil, bayram, hafta sonu olmaksızın, haftanın 7günü 24 saat hizmet veren kurumlarız ve zaten az olan personel sayımızla bu hizmetleri vermekteyiz. Çoğu zaman mesai ve tatil kavramımız yok. İş garantimiz belli değil, yarın ne maaş alacağımız meçhul. Öğretmenevi çalışanlarının, en azından belli bir sürenin üzerinde aralıksız olarak hizmet etmiş olan işçilerin kadro durumu, önemle üzerinde durulması gereken konulardan biridir. Çünkü biz “Statümüz nedir?” sorusuna bile cevap alamıyoruz.
**************************
Kamu kurumunda çalışıyoruz, kurum bizimle sözleşme yapıyor, ama kamu işçisi sayılmıyoruz. Oysa herhangi bir şahısla değil doğrudan kamu kurumuyla sözleşme yapıyoruz. Zarar edersek zararın acısını çekiyoruz ama kâr edersek kârdan pay alamıyoruz. Döner sermaye çalışanı değiliz, herhangi bir şirket adına çalışan taşeron işçi değiliz
**************************
Kadrolu 4A çalışan hiç değiliz. 4B, 4C'li çalışanda değiliz. “Peki biz neyiz?” diyoruz cevabı yok. Trajikomik bir durumdayız. Düşünün belediyelerde çalışan sözleşmeliler, orman işlerinde çalışan personel, sağlık sektöründe çalışan personeller kadro alıyor, bizlere yok. Bu bizim gibi 40 bin öğretmenevi çalışanının derdi. Belediyede ve diğer yerlerde çalısan bütün sözleşmeliler kadro ve 4B-4C li olurken bize yok mu?
**************************
Amacımız idarecileri şikayet değil tam tersi onların dili olmamızdır. Biz bu kurumdan ekmek yediğimiz için bu durum bizleri üzüyor ve derinden yaralıyor. Çünkü sırf personel giderleri Öğretmenevindeki en büyük yük. İnanın kim bilir bizim gibi kaç tane Öğretmenevi vardır? Ama hiç bir yetkili bu konuya el atmıyor, Milli Eğitim çaresiz, belediye ilgilenmiyor, idarecilerimiz gerekli çalışmaları yapıyor ama çaresiz ve çalışan mağdur. İnanın bu bizim gibi olan bu kurumlarımıza el atılmazsa işler daha da kötüye gidecek
**************************
Onun içindir ki sayın emekçi ağabeylerimiz, bizler ekmek yediğimiz yere sahip çıkmak ve daha ileriye götürmek çoluk çocuğumuza gelecek korkusu olmadan rahat bir gelecek vatana millete hayırlı evlatlar yetiştirmek istiyoruz. Sizden tüm Türkiye’de öğretmenevi çalışanları adına bu konuya duyarlı olmanızı ve kurumlarımızdaki bu sıkıntıyı gidermek adına bizim bu talebimizin takipçisi ve sesi olacağınızı ümit eder, konuyu gerekli yerlere iletmenizi rica eder saygılar sunarız. Cenabı Rabbim yar ve yardımcınız olsun. Allah’a emanet olun. Bizler 20 arkadaşımız evimize helal lokma götürmek için sonuna kadar mücadele etmek istiyoruz ve sizden yardım istiyoruz.”
**************************
İşyeri temsilcisi Oktay Moğul’un açıklaması böyle. Gerçekten de işler acısı bir durumdalar. Moğul’un açıklamalarına yer vererek sıkıntılarını kamuoyuna ve yetkililere duyurduk. Umarım bir an önce haklarına kavuşurlar.

Derince İncievleri’ni yapan firmadan cevap geldi

Sevgili okurlar, dünkü köşemde Derince İncievleri’nde işlerin durduğunu, Kent Konut’un evleri yapan Akgün İnşaat’ın parasını vermediği için çalışmaların durduğu yönünde iddiaların ortaya atıldığını yazmıştım.
Dün beni Akgün İnşaat’ın sahibi Güngör Şahinkaya aradı.
Şahinkaya’nı Kocaelispor camiasından da tanırız.
Şahinkaya, “İddia edildiği gibi çalışmalar durmadı. Kent Konut ile ödemeler konusunda bir sıkıntı yok. Hava muhalefeti nedeniyle bir kısım işçimizi geri çektik. Ama, çalışmalar devam ediyor. Biz sözleşmeye uyuyoruz. 45 gün içinde Kent Konut’a teslim edeceğiz. Kent Konut da daire sahiplerine teslim edecek” dedi. Şahinkaya’ya, “Daire sahipleri ne zaman evlerine oturur?” diye sordum.
Şahinkaya, “Biz 45 gün içinde evleri Kent Konut’a teslim ederiz. Sanırım onlar da Mayıs-Haziran aylarında evleri teslim etmeye başlar diye düşünüyorum. Tabii ki, kararı Kent Konut yönetimi verir” dedi.
Şahinkaya’nın açıklamaları böyle…
Şahinkaya’ya göre her şey yolunda, takvim zamanında işliyor.
Ben de bir gazeteci olarak konunun takipçisiyim…

CHP’li adaylar ne yapıyor?

CHP’de delege seçimleri sona erdi.
Sıra ilçe kongrelerinde…
Dilovası ile başlayan kongre süreci hafta sonu Derince, Gebze ve Kartepe ile devam edecek.
Herkesin gözü 12 Nisan’da yapılacak olan İzmit İlçe Kongresinde…
İzmit ilçe için Fethi Güven adaylığını açıkladı.
Sırada Selman Yıldırım ve Hüseyin Erol var…
İzmit ilçeye aday olanları, kendilerine yakın olan gazetelere adaylık tarihini açıklıyor. Kimisi bizi, kimisi diğer gazeteleri…
Doğru olan, ilçe başkan adayı olan kişi bütün gazetelere haber vermeli…
AKP’nin yaptığı gibi…
Bir de gazetelere giden CHP’liler, sadece gazete sahibinin veya yayın yönetmenin odasına gitmemeli, AKP’liler, MHP’liler, SP’liler, HAS Partililer gibi yazı işlerindeki bütün çalışanlarla tokalaşmalı.Deniz otobüsü yolcuların Büyükşehir’den talepleri var

Karamürsel/Değirmendere ve İzmit arasında deniz yolu ile seyahati tercih ederek Deniz Otobüslerini kullanan okurlarımız taleplerini bize ilettiler. İşte talepleri:
-Yaz tarifesine geçildikten sonra gerek hafta içinde gerek hafta sonunda İzmit’ten Değirmendere/Karamürsel yönüne 4 saat ara ile saat 14.00 ve 18.00 seferleri var. Bunların arasında saat 16.00’da bir sefer konması.
-Seferleri yapan SEKA gemisinde yolcuların kullanımına açık olması gereken bir adet normal ve bir adet de özürlü tuvaleti vardır. Ancak ikisi de arızalı olup kapılarına “Geçici olarak arızalıdır” yazısı yapıştırılmış durumdadır. Ancak arıza hiç de geçici değil daimi bir hal almıştır. Çünkü geçici olsaydı bir süre sonra onarılırdı ancak bu tuvalet arızası üç aydan beri giderilemedi. Bu kadar sürede neredeyse yeniden gemi imal edildiği çağımızda en tabii ihtiyacın giderileceği tuvaletlerin bir an önce onarılması.

Muhsin Yazıcıoğlu, Gölcük’te anılıyor

Elim bir helikopter kazasında hayatını kaybeden BBP eski Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu için bugün Gölcük Belediyesi Sanat Galerisi’nde saat 19.30’da anma ve anlama programı düzenlenecek. Programa Şair – Yazar Dr. Lütfü Şehsuvaroğlu katılacak.


MHP’den AKP’ye ziyaret

Diğer ilçelere nazaran Gölcük’te ilçe başkanları sık sık bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunuyorlar. Bu da ilçe halkını mutlu ediyor. MHP Gölcük İlçe Başkanı Cemal Bekiroğlu ve yönetim kurulu üyeleri, önceki gün AKP Gölcük İlçe Başkanı Sedat Yücel’i ziyaret ederek bir süre görüştü. Bekiroğlu, Gölcük’ün menfaatleri doğrultusunda ilçede yapılacak güzel projelere her zaman destek vereceklerini ve konuların takipçisi olacaklarını belirtti. Yücel, MHP’ye teşekkür etti.


Nurullah’tan teşekkür
“O Ses Türkiye” yarışmasında yarı finale kadar yükselerek Gebze bölgesini başarıyla temsil eden genç yetenek Nurullah Çukan, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker’e teşekkür ziyareti gerçekleştirdi. Genç yetenek Nurullah Çukan, müzik çalışmalarına ara vermeden devam edeceğini söyledi.


BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?
Kır kurtlarının en sevdiği yiyeceklerin kavun olduğunu


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR