O hattın değerini şimdi çok iyi anladık

MAKALEYİ DİNLE

2006 yılında büyük bir kuraklık yaşadı bu kent. Yuvacık Barajı’nın dibinin göründüğü, çeşmelerin akmadığı o dönemlerden sonra İSU Genel Müdürlüğü tarafından farklı bir proje hayata geçirildi. Buna göre İSU, Yuvacık’tan Sapanca Gölü’ne kadar bir hat çekecek, bunun için milyonlarca lira para harcayacak ve kentin olası susuz kaldığı dönemlerde buradan takviye yaparak musluklardan su akmasını sağlayacaktı.

Proje kamuoyuna sunulduğunda ise büyük bir kesimden, muhalif partilerden gerekli gereksiz açıklamalar gelmişti. Kentin mali kaynaklarının bu şekilde harcanmasına karşı çıkan cenah, sanıyorum, bugün çok daha farklı düşünceler içindedir.

Evet, Yuvacık’tan Sapanca’ya kadar çekilen o hattın maliyeti hafızalarda yer edinmiş, çok yüksek olduğu şeklinde algılanabilir. Ancak sonuçta bu kadar para yine millete bir şekilde fayda sağlayacak şekilde kullanılmış ise açıkçası bunun karşısında durmanın gereksizliğini o günlerde de çevremdeki insanlara anlatmaya çalışıyordum.

Hatta o dönemlerde yapılan bu kadar önemli bir hizmetin, benzer bir kuraklıkta öneminin algılanabileceğini, bu işin ana fikrinin ise sorun meydana gelmeden önlemini almak şeklinde izahını yapıyordum…

Nihayet meselenin kıymetini bugünlerde daha çok anladık sanıyorum. Son iki yıldır Türkiye genel anlamda kurak bir dönemden geçti. Özellikle son iki kış mevsimini beklentilerin çok çok altında yağışla geçirmemiz, yer altı kaynaklarını besleyecek olan kar yağışının yetersiz kalması nedeniyle kent halkını küçük çaplı bir korku almaya başladı.

Zira susuzluk çok ciddi sorunlar demekti. Yağış olmayınca su da olmayabilirdi.

Ancak yıllar öncesinden alınan Sapanca önlemi hatırlanınca korku yerini huzurlu günlere bıraktı.

İki yıl çok kurak geçti. Sapanca Gölü’nden takviye edilen Yuvacık Barajı, kenti halkının istediği doluluk oranından hiç düşmedi. Tabi bu yapılırken bu kez tepkiler Sapanca Gölü’ndeki canlı hayatını tehdit eden su seviyesinin düşmesi ile ilgili eleştiriler, tepkiler yükselmeye başladı.

Ancak kimse kusura bakmasın, uzun süren kuraklığın ardından buradan su kullanılması gereklilikten öte bir mecburiyetti. Kaldı ki, İSU tarafından kentin dört bir yanında açılan kuyularla mesele bir nebze olsun giderildi. Son dönemde Yuvacık’a akan su miktarı da artınca Sapanca’dan su alımı durduruldu.

Bundan sonra göl bir aksilik olmaz, yağışlar da beklentiler seviyesinde gerçekleşirse yeteri kadar dolacaktır. Kısacası İSU tarafından yapılan çalışmalar sayesinde kent susuz kalmamıştır. Bu da bir başarıya işaret etmektedir.

Gerçi son dönemde maliyetlerin de sebep gösterilerek yapılan su zammı biraz millete yük olmadı demek de yanlış bir ifade olur. Sonuçta İSU, eğer devletin bir kurumu ise milletine sorunu yansıtmadan hizmet etmeli ve sorunun giderilmesinde herkese pay çıkarmamalı.

Ancak bu durum İSU’nun başarılarını gölgeleyecek bir konu değil. Çünkü sadece Sapanca projesinden ibaret değil yapılan hizmetler. Yapılan arıtma tesisleri ile körfezin yeniden hayat bulması, derelerin ıslah çalışmaları, altyapı yenilemeleri, yine susuzluğa karşı atılan Namazgah adımı gibi çalışmalar birçok eksiği, hatayı ya da yanlış kararın yerini dolduramayacakları önemli hizmetler olarak dikkatleri çekecektir. Bunlar her kuruma örnek teşkil edecek meselelerdir.

İSU, özellikle kurak geçen iki yıllık sürede görevini layığı ile yerine getirmiş ve kent halkından tam not almıştır…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR