Mutluluk nedir?

MAKALEYİ DİNLE


Mutluluk sözlükte; Bütün özlemlere eksiksiz ve sürekli olarak ulaşılmaktan duyulan kıvanç durumu, ongunluk, kut, saadet, bahtiyarlık anlamına gelmektedir

Schopenhauer gibi düşünürlere göre mutluluk, "mutsuz olmamak"tır. Mutlu kişi, en canlı zevkleri veya en büyük hazları tatmış kişi değildir. Mutlu kişi hayatını hem bedensel hem zihinsel çok büyük acılar yaşamadan geçiren kimsedir.

Mutluluk bir duygudur. Duygularımız güdiler gibi davranışlarımızı harekete geçirir. Mutluluk yaptığımız iş sonunda hissettiğimiz duygudur ve adeta bizim ödülümüzdür. Bu ödülü aradığımız şeyler ise değişir. Hepsinin sonunda bekleyen mutluluktur. İş, arkadaşlık, aile, ilgi alanları kariyer hep mutlulukla sonuçlanmasını istediğimiz şeylerdir.
**
Mutluluk ve Huzuru birlikte yakalayabilmek için yapılması gerekenler:
1- Kendine ve insanlara gülümse.
2- İnsanlara istediklerinden fazlasını ver ve bunu kalben isteyerek yap.
3- Dua et.
4- Duyduğun herşeye inanma, sahip olduklarını boşa harcama ve gereğinden fazla uyuma.
5- Seni seviyorum dediğinde bunun anlamını hissederek söyle.
6- Birisine üzgünüm dediğinde o kişinin gözlerinin içine bak.
7- Kimsenin düşlerini küçümseme.
8- Derinden ve tutkuyla sev, bu bazen seni incitebilir fakat bu hayatını tamamen yaşayabilmen için tek yoldur.
9- Herhangi bir anlaşmazlığı açık bir tavır içinde çöz, alınganlık gösterme.
10- Yavaş konuş ama hızlı düşün.
11- Anneni ara(çağır), en azından düşün.
12- Kendine saygı duy, herkese saygı duy ve sorumluluk al.
13- Mükemmel bir arkadaşlığa son verecek tartışmalara girme.
14- Bir yanlış yaptığını fark ettiğin zaman onu düzeltmek için ne gerekiyorsa yap, hemen yap.
15- Seni arayan kişi görmese de telefonu gülümseyerek aç.
16- Sohbet etmeyi sevdiğin biriyle evlen çünkü ileriki yaşlanınca sohbet edebilmek en çok aradığın yeterlik olacak.
17- Değişiklikleri kucakla ama asla kendi değerlerini reddetme.
18- Hobilerini keşfet.
19- Mutlaka kendine ve ailene bir gün ayır.
20- İyi ve dürüstçe bir hayat sür, yaşlandığında ve geçmişi hatırladığında bundan ne kadar mutlu olacağını düşün.
21- Allah'a inan fakat yine de arabanın kapısını kilitle; tedbirli ol.
22- Evinde huzur ve uyum olması için gerekeni yap.
23- Satırlar arasındakileri oku.
24- Bilgini insanlarla paylaş.
25- Sosyal sorumluluk projelerinde görev al.
26- Sevdiklerine mektup yaz, bazen söyleyemediklerini bu şekilde ifade edebilirsin.
27- Spor yap.
28- Kendinle konuş.Alkışlar Nuran Hanım’a

Değirmendere’nin başarılı muhtarlarından biri olan Yalı Mahallesi Muhtarı Nuran Zaim sosyal sorumluluk örneklerinden biri olan bir çalışma gerçekleştirdi. Nuran hanım, birçok ihtiyaç sahibi Mardinlinin yardımına koşmuştu. Kendisine teslim edilen yardımları Mardin’deki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için tüm çalışmalarını tamamlayan başarılı muhtar, 18 koli eşyayı sahiplerine teslim etti. Nuran Hanımı kutluyor, bu tür destek kampanyalara devam etmesini istiyoruz.


Muhtar adayı Coşkun
her evraktan 1 lira alacak

Körfez Mimar Sinan Mahalle Muhtar adayı Şefik Coşkun, oldukça iddialı söylemlerde bulunuyor. “Biz, sadece muhtarlığı hizmet kapısı olarak biliriz ve öyle algılarız” diyen Coşkun, “Hizmet için adayım. Şayet muhtar olursam, 5 yıl boyunca her bir yapılan evraktan 1 lira para alacağım. Bunun garantisini veriyorum” dedi. Mahallenin mevcut muhtarı Aynur Şöhretli, evrak başına 2 lira alıyor. Bakalım önümüzdeki günlerde Coşkun, başka ne tür vaatlerde bulunacak?

Gölcük’te Mütevelli
Heyeti seçimi yapıldı

İlçe Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 2014 yılı Mahalle Muhtarları Mütevelli Heyeti seçimi önceki gün Gölcük Belediyesi Sanat Galerisinde yapıldı. Toplantının Divan Başkanlığını Bilge Saral, katiplikler ise Hüseyin Türkay ve Ali Vasfi Kara yaptı. Toplantıya toplam 50 köy ve mahalle muhtarı katıldı. Köy muhtarlığında Rıfat Büyükbudak, yedek Muhammet Özer, mahalle muhtarlığında Ataman Akdeniz, yedek Ali Vasfi kara oy birliği ile seçildiler.

Müdür Vekili Bostancı
Sakarya’da sunum yaptı

Kamuoyunda istatistik bilincinin artırılması amacıyla Kamu Kurum ve Kuruluşları, Üniversiteler ve Sivil Toplum kuruluşlarında bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda Türkiye İstatistik Kurumu Kocaeli Bölge Müdür Vekili Zeki Bostancı tarafından Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerine TÜİK Tanıtımı, Resmi İstatistik Programı ve Tüketici Fiyatları Endeksi (Enflasyon Oranı) konularında sunum yapıldı. Sunuma; Bostancı’nın yanı sıra Fiyat Araştırmaları Takım Sorumlusu TÜİK Uzmanı Bengü ATAŞLAR ve TÜİK Uzman Yardımcısı Mehmet Şaban UCARI katıldı.


Köylü istedi, belediye yaptı

Köyler, ilçe belediyelerine bağlanınca, belediyeler de köylere hizmet etmek, oyları toplamak için çalışmalarını sürdürüyor. İzmit Belediyesi de köylerin isteklerine kayıtsız kalmıyor. İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Gökçeören Sadıklar Köyü’ne gerçekleştirdiği ziyarette kendisine iletilen yemek salonu sorununa da kayıtsız kalmayarak çözüme kavuşturdu. Ayrıca caminin altında bulunan köylünün yemek salonu olarak kullandığı alanda mevcut duvarların yıkılarak yeniden yapılan salonun döşeme kaplamaları, aydınlatmaları, tuvalet yer ve duvar kaplamalarının değiştirildiği bilgisi verildi.

Gölcük’ten İzmit’e tek araç!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi vatandaşlardan gelen talep doğrultusunda Gölcük Kalıcı Konutları ile İzmit arasında otobüs seferi başlatmıştı. Daha önce Gölcük-İzmit arasında aktarmalı olarak ulaşımlarını sağlayan vatandaşlar artık tek araç kullanıyor ve vatandaşlar yapılan hizmetten büyük memnuniyet duyarak büyük ilgi gösteriyor. 2010 yılında yapılan referandumda Gölcük’te bir anket yapmıştık. Gölcükleler bu sıkıntılarını bize iletmişlerdi. Kalıcı konutta oturanlar nihayet bu sorundan kurtulmuş oldu.

Seymenli öğrenciler
gezerek öğreniyor

Kocaeli’nin en iyi eğitim veren okullarından biri olan Seymen Koleji her yıl yetiştirdiği başarılı fotoğraf sever gençleri bu yılda aynı başarı ile yetiştirmeye devam ediyor. Okul öğrencileri önceki gün İzmit Yahya Kaptan Mahallesi’ndeki “Kınalı Asker” parkına daha sonra ise “ kentinizdeki alışveriş kültürü” konulu fotoğraf yarışmasında da kullanılmak üzere ilimizin önemli alışveriş ortamlarından biri olan “Perşembe Pazarı"na giderek keyifli çekim çalışmaları gerçekleştirdiler. Fotoğraf çekmek güzel bir duygu. Açıkçası herkese davsiye ederim.


Helal olsun Hakan’a

Türkiye Atletizm Federasyonunun düzenlemiş olduğu Yıldız Erkekler Salon Atletizm yarışlarında 60 m engelli dalında yarışan Körfez Atatürk Anadolu Lisesi 9/D Sınıfı öğrencisi Hakan Dursun Türkiye 4. sü oldu. Hakan’ı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.


# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR