Mülakat; hak etmeyen liyakatsiz, torpillilerin işe alınması mıdır?

MAKALEYİ DİNLE

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye’de yeni bir sayfa açıldı…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz sonrası, “artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” dedi…

15 Temmuz sonrası Türkiye’de birçok alanda yeni gelişmeler yaşanıyor…

Örneğin, devlet kadrolarına girmede mülakat şartı kondu…

Mülakat şartının konması, tepkileri de beraberinde getirdi…

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, önceki gün Darıca İlçe Temsilcisi, Darıca Farabi Devlet Hastanesi ve Darıca Ağız Diş Sağlığı Merkezi Temsilcisi ile toplantı yaptı...

Çeker, toplantıda sağlık alanında yaşanan gelişmeler, Devlet Memurlarının iş güvencesinin kaldırılması yönünde hükümetin yapmış olduğu çalışmalar hakkında temsilcileri bilgilendirdi. Hükümetin mülakat sistemiyle ilgili değerlendirmede bulundu…

657 DEVLET MEMURLARI KANUNU

Hükümet yetkilileri zaman zaman kamuoyu önünde kamu görevlileri 657 Devlet Memurları Kanunu tabi olduklarından suç işlediklerinde yasadan dolayı yargılayamadıklarını ve ciddi sorunlar ile karşı karşıya olduklarını, suçlu bulundukları takdirde memuriyetle ilişkilerini, kesemediklerini söylemektedirler, diyen Şube Başkanı Çeker, “ Bu söylenenler tamamen yalan ve hayal mahsulüdür. Memura istedikleri gibi dokunmakta ve işine bile son verebilmektedirler” diyerek eleştiride bulundu.

KİMLERE DOKUNMUYORLAR?

Açıklamalarını sürdüren Başkan Çeker, “Dokunamadıkları üst düzey ve orta derecedeki idarecilerdir. Bunlarda siyasi iradenin taassupları sonucu ve siyasilerin kamuda gözü kulağı ve yandaşlarının işlerini takip ettirdikleri ve siyasi iradenin koruması kollaması altında olduğu için dokunulmazlıkları vardır. Yoksa bugün olduğu gibi memurun kaderi sicil amirinin veya mülki amirlerin iki dudağı arasındadır”  

TORPİLLİLERİN İŞE ALINMASI

Çeker, Hükümet yetkililer bunu bahane ederek Devlet Memurlarının iş güvencesinin kaldırılması için Çalışma Bakanlığı tarafından 21 Ekimde Bursa'da çalıştay tertipleyeceğini belirtiyor. Çalıştayda personel rejiminin tartışılacağını, iş güvencesinin ortadan kaldırılacağını, memur ve işçi arasındaki farkı ortadan kaldırarak çalışan ibaresini getirmek istediklerini ifade ediyor.

OHAL’İN FIRSATA ÇEVRİLMESİ

Çeker sözlerini şöyle tamamlıyor; Hükümet OHAL fırsata çevirerek Kamu kurumlarına mülakat ile memur almak için çalışmalar yapılmaktadır. Bu noktada yetkililerin açıklamaları mevcuttur. Yapılan iş son derece yanlıştır. Sendika olarak İşe girişlerde mülakatın karşısındayız. Mülakat hak etmeyen liyakatsiz, torpillilerin işe alınmasıdır.  Bu tür haksızlıklara karşı hukuki mücadelemizi vereceğiz.”

Çeker’in açıklamaları böyle…

Çeker mülakata karşı olduğunu söylüyor…

Aynı şekilde eğitim sendikaları da mülakata karşı…

Mülakatlarda torpilin döneceğini düşünüyorlar…

AKP hükümeti 14 yıldır Türkiye’yi yönetiyor…

Demek ki; Sendikalara, halka yeterince güven vermemiş ki, birçok kesim mülakatla devlet dairelerine işe alımlara karşı çıkıyor…

Allak’tan Canşi'ye dost ziyareti

Körfezli hayırsever iş adamı Mehmet Allak, eşi Kamile Allak ile birlikte önceki gün 7 Haziran 2011 genel seçimlerinde AKP’den milletvekili aday adayı ve İzmit’te emlakçılık yapan Zeki Canşi’yi ziyaret etti. Başarılı ve aynı zamanda dost olan Canşi ve Allak, hem hasret giderdiler, hem de hoşça sohbet ettiler.

Uzuner’e geçmiş olsun

Gölcük’te geniş bir kesim tarafından tanınan AKP’nin eski il genel meclis üyeliği görevini yapan Ömer Uzuner rahatsızlanarak Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Şiddetli baş dönmesi sebepleriyle hastaneye giden Uzuner’in yapılan talihler sonucunda rahatsızlığının safra kesinden kaynaklandığı ortaya çıktı. Gölcük Devlet Hastanesi’ndeki tedavisinin ardından taburcu olan Uzuner, bir süre evinde istirahat edecek.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR