Çanakkale Savaşı’nın 100. Yılı

MAKALEYİ DİNLE

Çanakkale Savaşı’nın 100. yıldönümünü kutlamaktayız.

100 yıl önce yine bu topraklar üzerinde sınırların yeniden çizilmek istendiği bir dönemde, “her şey bitti” denildiği bir zamanda Türk milletinin gösterdiği direnişle planların bozulduğu ve yeni başlangıçların meydana geldiği bir savaştır Çanakkale Savaşı.

Balkanlar ve Kafkaslardan başlayarak Anadolu topraklarından Türk izini silme projesine Çanakkale Savaşı’nda yedi düvele karşı verilen mücadele ile “dur” denilmiştir.

Bu nedenle 1877-78 Osmanlı Rus harbinden (93 harbi) 1915’e kadar süren ve Türk milletinin tabiri caizse ateşle imtihanı diyebileceğimiz yaklaşık 40 yıllık zaman diliminde Çanakkale Savaşı bir umut olmuştur.

Türk milleti için yaşanan kayıplarla ortaya çıkan ümitsizlik duygusu bu savaşın kazanılması ile ortadan kalkmıştır.

Ümidin var olduğu yerde mücadele ruhu da oluştuğu için Çanakkale Savaşı aynı zamanda milli mücadele ruhunun da kaynağı olmuştur.

Çanakkale Savaşı kaybedilseydi Anadolu da kaybedilirdi.

O nedenle dönemin Türk gençleri bu şuurla savaşa katılmış ve liseden üniversite seviyesine kadar eğitim gören birçok genç bu savaşta hayatını kaybetmiştir.

Yaklaşık olarak 253.200 şehit verdiğimiz bu savaş tarihimize en büyük kayıp verdiğimiz savaşlardan biri olarak yazılmıştır.

Çanakkale Savaşı’nın sonuçları sadece Türk milleti için değil diğer milletler için de yeni başlangıçlara sebebiyet vermiştir.

Mesela Rusya’daki Bolşevik ihtilali bu savaştan sonra hız kazanmıştır.

İngiltere himayesinde yaşayan Avustralya ve Yeni Zelandalılarda var olan “yenilmez İngiltere” algısı Çanakkale’den sonra değişmiş, daha sonra verdikleri bağımsızlık mücadelesi ile kendi yönetim biçimlerini oluşturmuşlardır.

Çanakkale Savaşı I. Dünya Savaşı’nın neticelenmesinde de önemli rol oynayarak savaşın iki yıl kadar uzamasına neden olmuştur.

Bunların yanında Kavimler Göçü ile başlayan Türklerin dünya tarihini şekillendirme sürecinin en son ayağının Çanakkale Savaşı olduğunu söyleyebiliriz.

Zira Çanakkale Savaşı ile Türk milleti “son hamlesini” yapmış ve tarihin yeniden şekillenmesine sebep olmuştur.

Türk Milletinin ve dünyanın kaderinin şekillenmesinde önemli rol oynayan Çanakkale Savaşı’na katılan tüm asker ve şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Ve yüz yıl önceki gibi bu topraklar üzerinde Türk etkisinin silinmesine yönelik yeni projeler ile mücadele içerisinde bulunduğumuz şu günlerde umarım ecdadın “Çanakkale geçilmez vatan bölünmez” şuuru yeniden tecelli eder ve bu topraklarda Türk milleti ilelebet varolur...

Saygılarımla…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Nihal Özgirgin - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Deniz DEMİRAL - keşke tüm asker ve şehitlerimize Allahtan rahmet dilerken Atatürk ü ayrıca dillendirseydiniz.

Yanıtla . 0Beğen 18 Mart 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR