CHP’de ve MHP’de yeniliğe ihtiyaç var

MAKALEYİ DİNLE

Seçim sürecinde siyasi partilerin belki de en çok zorlandıkları meseleler şu aday adayları içinden belirleyecekleri milletvekili adayları meselesidir. Her önüne gelenin, parayı denkleştirir denkleştirmez soluğu parti binası ya da genel merkezinde alanların sayısının fazla olması nedeniyle namzet sayısı oldukça fazla oluyor.

 

En fazla ilgi beklendiği gibi AK Parti’de oldu. Mevcutlarla birlikte 73 isim başvurusunu yaptı. Ön seçim tartışmalarının yerini genel merkez yoklaması kararına bırakmasının ardından CHP’de ve diğer muhalefet MHP’de aday adayı sayısı beklendiği ölçüde oldu.

 

İktidar açısından bir konu dikkatimi çekiyor. O da, AK Parti’nin ileri gelenlerinin bu seçimde tercihini genel manada oy potansiyeline sahip isimlerden yana kullanacağını düşünüyorum. Çünkü 7 Haziran seçimleri, ne 3 Kasım, ne 22 Temmuz, ne de 12 Haziran seçimleri gibi olmayacak.

 

Bu kez pabucun biraz daha pahalı olması ister istemez toplumsal desteği olan, ancak bunun yanında kriter sahibi kişileri lisletine almak isteyeceklerini düşünüyor. Aksi bir durum söz konusu olsaydı, açıkça söylemek lazım, kent genelindeki sivil toplum kuruluşlarına yönelik olarak bir temayül yoklaması yapılmazdı.

 

Yapılan ve Türkiye’de bir ilk olan uygulama direkt bir şekilde milleti, toplulukları dikkate ve ciddiye almaktır. Yapılan çalışma son derece yerined biruygulama olmuştur. Bu anlamda AK Partili yöneticileri kutlamak gerekir. Ancak listelerin hazırlanmasında da bu temayülün mutlaka dikkate alınması gerektiği konusundaki uyarımı da yapmak istiyorum…

 

AK Parti’de bunlar olurken, muhalefet partileri olan CHP ve MHP’de de adaylık başvuru süreleri tamamlandı. Şimdi anket çalışmaları ve benzer uygulamaların ardından listeler son şeklini alacak. Ancak işimiz gereği, sürekli halkın ve sivil toplumun içinde olduğumuz için vatandaşın nabzını iyi ölçme imkanımızın olduğunu düşünüyorum.

 

Bu açıdan bakıldığında, toplumsal yapının CHP ve MHP’de ciddi sayılabilecek bir liste beklentisini rahatlıkla görebiliyoruz. Ancak bu listede günümüz siyasi tiplerinin yanı sıra yeni yüzlerin yer almasını isteyen bir yapı var.

 

Evet, yanlış okumadınız, toplum genel manada her iki partide de değişim istiyor. Bunu talep ederken de, hazırlanacak olan listelerde kendilerinden bir şeyler görmek istiyor. Bu düşünce genel hatları ile ‘Benim adamım olsun’ tarzında olmasa da toplumsal konulara duyarlı olacak bir ekip düşüncesi ile hareket edecek, hizmet erbabı isimleri listelerde görmek istiyor.

 

Hizmet edebilmesinin yanı sıra uyduruktan teyyare meselelerle gündemi meşgul etmeyecek, işin özünde mücadeleci kişilerin listelerde yer almasını istiyor…

 

Günü birlik meselelerle uğraşmayan, temsil ettikleri kentlerin tüm sorunlarına vakıf olduğu gibi, çözüm önerileri ile de gündemi belirleyebilen isimlerin listelerde yer alması, toplum nezdindeki vekil taleplerinden bir tanesi.

 

Aslında bu durum bütün siyasi partiler için geçerlidir. Tekrar etmekte fayda görüyorum, Kocaeli’de toplum yapısı, kendisinden bir şeyler görebileceği, farklı ve yeni yüzleri siyaset sahnesinde aktif rolde görmek arzusunda. Umarım bu değişiklik talebinin siyasi partilerimiz de farkındadır.

 

Hep aynı yüzlerle ne zamana kadar gidebiliriz ki…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR