Azerbaycan ile ilgili Sorular – Cevaplar

MAKALEYİ DİNLE

Fransa da Sarkozy’in girişimi ile Meclis’te, sonra da Senato’da az bir oy ile “Soykırım yoktur diyenlere 45.000 Euro para ve bir yıl hapis” cezası veren kanun kabul edildi. Daha sonra Fransa Meclis’i ve Senatosu’nda bu yasanın iptali için Anayasa Komisyonu’na iptal başvurusu yaptılar. Şimdi kamuoyu olarak bu konuya kilitlenerek sonucu bekleyeceğiz.
Fransa’nın bu seçim yatırımı olarak değerlendirdiğimiz yasanın kabulü sırasında Azerbaycan’ın bize katkısı ne oldu? Bazı medyada Azerbaycan’ın bize yeterince destek vermediği ileri sürülerek eleştirildi. Bu aşamada Federasyon Başkanı olarak çeşitli kurum, kuruluş, kişiler ve özellikle de medyadan aynı içerikli sorularla muhatap oldum. Hepsini bildiğim ve dilimin döndüğü kadar sorularını cevaplandırdım.
Bu olayda Azerbaycan’ın desteği ne oldu? Soru ve sorularına kısaca bu köşeden yanıt vermeye çalışacağım.
Soykırım Yasası kesinleşmeden Fransa Meclisi’nin önünde protesto yürüyüşü yapıldığını televizyonlardan izledik. Burada ellerinde Azerbaycan Bayrağı ile yürüyüşe Azerbaycan Diasporası büyük destek verdi. Sırf Fransa’dan değil çeşitli ülkelerden gelerek destek verdiler.
Ayrıca 27 Aralık’ta 100’ün üzerinde Sivil Toplum Örgütleri Azerbaycanlıların ve diğer Türk dili Halklarının İşbirliği Merkezi (ATXEM)’inde geniş ve sert bir açıklama yaparak çıkarılan yasanın yok hükmünde olduğunu kabul ederek protesto ettiler.
Fransa Büyükelçiliğinin önünde protesto ederek Fransa’yı kınayıp siyah çelenk koydular. Basında Fransa’nın özgürlüklere, düşünceye pranga vurarak ortaçağ karanlığına gömüldüğünü açıkladılar. Bununla da yetinmeyerek, Ukrayna, Rusya, Amerika başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde sert açıklamalarla protesto edildi.
Azerbaycan Milli Meclisi olayı kınayan bir bildiri yayınladılar. Basında, televizyonlarda ve radyolarda bu konu ile ilgili konuşmalar yapılarak Fransa kınandı.
Mevlüt Çavuşoğlu televizyon konuşmasında çok yoğun bire bir markajla çalıştıklarını bu konuda en büyük desteği Azeri kardeşlerimizden gördük teşekkür ederim sözleri ile açıklama yaptı.
Sorulan sorulara verdiğim bu kısa cevapları soru soranların ilgisine ve bilgisine sunuyorum.


Kar hayatı durdurdu
Başta çocuklar olmak üzere kimileri için birkaç gündür yağan karlar sevinç kaynağı oldu. Evlerin önlerinde, sokak aralarında kartopu oynayıp, kardan adam yapmaları eğlence kaynağı oldu. Okulların tatil olması ile de bu görüntüler çoğaldı.
Yoğun kar yağışı ile deniz, hava ve kara ulaşımında büyük aksamaları da beraberinde getirdi. Tedbirsiz ve dikkatsiz sürücüler yüzünden yoğun kazalar da yaşandı. Tamirhaneler kaza yapan arabalarla doldu. Zincir satışları patladı. Belediyeler 24 saat aralıksız kar temizleme, tuz dökme işlemlerini sürdürdü. Yine de sorunlar devam etti. Doğu’da, Güneydoğu’da yüzlerce köy yolu kapalıdır. Üreticiler, tüketiciler herkes kardan zarar gördüler.
İşe gidip gelmeler ister istemez aksadı. Üniversitelerde birçok sınav ertelendi. Fırsat bu fırsat diye düşünenler yapay fiyat artışını pompaladılar. Yollarda yürümek zorlaştı. Yüzlerce insan kollarını, bacaklarını kırdılar. Avrupa başta olmak üzere soğuktan donup ölen onlarca insan oldu. Kısacası kar genelde maliyeti ve sonucu ağır bir yaşam getirdi. Bu ortamda en ağır bedeli de dar gelirliler ödedi. Yakacak, yiyecek, barınma ve ilaç yükleri artarak zaten sıkıntı içinde oldukları hayatlarını çekilmez hale getirdi. Kar bu sefer türküde söylendiği gibi ince ince değil kalın kalın fakirlerin üzerine yağdı.
Neyse ki kar kâbusu yarından itibaren yerini ılık ve sıcak bir havaya bırakacağı haberi bile içimizi ısıtmaya başlattı. Hepimize geçmiş olsun.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR