Refah Partili Erbaş’tan ilginç söylemler!

MAKALEYİ DİNLE

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) Kocaeli Şubesi önceki gün şubat ayı söyleşisini Seka Park Otel’de yaptı…

Söyleşinin konusu Müslüman Toplumun İnşasında Siyasi Bilinç…

Söyleşinin konuğu Refah Partisi Van eski Milletvekili Fethullah Erbaş’tı…

Erbaş, gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Erbaş konuşmasına İslam medeniyetinin siyasi tarihini kısaca özetleyerek başladı. İslam dünyasındaki en önemli kırılma noktalarının Kerbela Olayı, Moğol İstilası, Hilafet ve 11 Eylül Saldırıları olarak yorumladı.

 

“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ İSLAM’DA OLUR”

Hukuk ve hukuk devleti noktasında da önemli noktalara dikkat çeken Erbaş, "Hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti ancak Müslüman bir toplumda olur. Bir Müslüman hukukun üstünlüğünü zaten doğal olarak savunmak zorundadır. Çünkü Kuran zaten bunu emrediyor. Örneğin Osmanlı Devleti hukukun üstünlüğünü savunurdu. Bir fetih yapılırken bile devletin başı Şeyhülislamdan fetva almak zorunda idi. Yani Osmanlı Devleti kendi oluşturduğu hukuk kurallarına uyuyordu. Kadının biri bir gün Fatih Sultan Mehmet ile bir Yahudi’yi aynı mahkemede yargılayıp sultana ceza verebiliyordu" dedi. 

 

"PKK BELASININ KÖKÜ TÜRK SOLUDUR"

Erbaş söyleşi programında konukların sorularına da cevap verdi. Erbaş PKK ile ilgili sorulan soruya "PKK'nın kökü Türk Soludur. PKK ilk ortaya çıktığında Kürt halkına ve Türk askerine kurşun sıktı, onları öldürdü. Abdullah Öcalan o zamanlarda Tapu Kadastroda çalışan bir memur idi. Ne oldu da bir cani örgütün başı oldu. PKK bugün Suriye olayı patlak verdikten sonra da belli olmuştur ki bir taşeron örgüttür. İran'ın PJAK, Suriye'nin PYD ve Irak'ın PKK olarak beslediği bu cani örgüt kim ne derse onu yapmaktadır." dedi.

 

"EN BÜYÜK İKİ SORUN:TERÖR VE EKONOMİ"

Erbaş ülkedeki en önemli iki sorunun terör ve ekonomi olduğunu söyledi. Ancak bu iki büyük problemin Başkanlık ve Yönetim karmaşası yaratılarak gizlenmeye çalışıldığını savundu. Son yapılan yerel seçimlerde de bunu bariz olarak gözlemlediklerini vurgulayan Erbaş halkın büyük bir bölümünün sosyal yardımlarla geçindiğini ve zorluk içinde yaşadığını savundu. Terör sorununda hükümetin yanlış politikalar izlediğini PKK'nın çözüm sürecinde şehirlere yerleştiğini sağır sultan bile duydu diyerek eleştiren Erbaş yanlış politikaların halen devam ettiğini vurguladı.”

***

Erbaş’ın açıklaması böyle…

Erbaş, “Hukukun üstünlüğü ve hukuk devleti ancak Müslüman bir toplumda olur” diyor. Türkiye de Müslüman bir toplum. Ama Türkiye’de hukukun üstünlüğünü göremiyoruz. Türkiye’de AKP Hukuk Sistemini görüyoruz…

***

Şu bir gerçek ki; Ortadoğu’da çember daralıyor… Rusya, bizi tahrik ediyor… Amerika sağ gösterip, sol vurmaya devam ediyor… Ortadoğu’da dengeler değişirken, yeni haritalar çizilirken, biz Başkanlık sistemiyle yatıp, Başkanlık sistemiyle kalkıyoruz. Allah sonumuzu hayır eylesin…

***

Üç saatten fazla süren programın ardından ESAM Kocaeli Şube başkanı Alaaddin Çakmak tarafından Fethullah Erbaş'a plaket verdi.

 

AKP’li Bıyık, CHP’li Törk’ten saygı bekliyor!

AKP Darıca İlçe Başkanı Muzaffer Bıyık

 

CHP Darıca İlçe Başkanı Yakup Törk

CHP Darıca İlçe Başkanı Yakup Törk, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aleyhine Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunan AKP Darıca İlçe Başkanı Muzaffer Bıyık’ı yalakalıkla suçlamıştı. Törk’e cevap veren Bıyık, Törk’ten biraz daha saygı beklediklerini söyleyerek, “Biz CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu parti olarak dava etmeden önce vatandaştan yüzlerce telefon alarak bu kararı aldık. Biz de parti olarak dava açacağımızı belirterek, bu yolda hareket ettik. Bunun adı siyasi yalakalıksa evet biz siyasi yalakayız. Cumhurbaşkanımızı sevseniz de sevmeseniz de saygı duymak zorundasınız'' dedi.  Anlaşılan bu tartışma daha çok devam edecek… Türkiye’yi bilmiyorum ama Kocaeli’deki 12 ilçe başkanının da suç duyurusunda bulunmasını siyasi bir şov olarak görüyorum…

 

“Dünya bize, biz birbirimize emanetiz”

Derince Belediyesi tarafından Kent Meydanı’nda yapılan yeni billboardda her Cuma toplumsal değerlerle ilgili bir tema işlenecek. Kent Meydanı’nda işlenen son temanın sloganı, “Dünya Bize, Biz Birbirimize Emanetiz”. Dünyanın bize emanet kısmı biraz zayıf kalmış, ama “Biz birbirimize emanetiz” söylemiyle birlik ve beraberlik vurgusunun yapılmasını önemsiyorum.

 

Şikayet edilen köpeklere neler oluyor?

Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği, dün bir mail gönderdi. Mailde Bakımevi’ne götürülen bir köpeğin başına gelecekleri açıkladı.

Dernek yönetim kurulu üyelerinden İlksen Aydın, uzun yıllar boyunca, şikayetler sonucu  sokaklardan toplanan ve bakım evlerine hapsedilen hayvanları gözlemleyerek vardıkları oldukça çarpıcı sonuçları sosyal medya hesabından paylaştı. 

***

İşte şikayet sonucu sokaklardan toplanarak, bakım evlerine hapsedilen sahipsiz köpeklerin yaşadıkları hüzün dolu hikaye...

 

BİR KÖPEĞİN BARINAK'A (BAKIM EVİ) İLK GELİŞİ!..

1. Önce korkudan ya büyüğünü ya küçüğünü yapar.

2. Titremeye başlar.

3. Gözleri fal taşı gibi açıktır.

4. Kalacağı bölmeye yerleştirildiğinde kapının ağzından öteye gitmez...2-3 gün orda bekler.

5. Ağlamaya ulumaya başlar "çıkartın beni buradan" diye saatlerce, günlerce aylarca!...

6. En az 2-3 gün, hatta haftalarca ne yemek yer, ne su içer üzüntüsünden...

7. Yanında bulunan diğer köpeklerden korkar.

8. Günler geçtikçe çıkamayacağını anlayınca ortama ayak uydurmaya çalışır.

9. Kolay kolay ayak uyduramaz. Diğer köpekler onu hırpalar, döver, hatta belki bir gece bakmışsın ki boğmuşlar hayattan koparmışlar.

10. Yemek verilme esnasında diğer köpeklerin yanına çekine çekine gelir korkudan.

11. Artık barınak hastalıkları ve diğer köpeklerin güç gösterisi başlar üzerinde.

12. Barınak görevlisi iter kakar temizlik esnasında tazyikli su tutar, canının yandığına bakmadan.

13. Sahipliyse terk edilen, kahrından ölür, bile bile intihar eder, yemez içmez, kalkmaz dolaşmaz...

14. Zor da olsa yaşamayı başardıysa artık azda olsa alışmıştır ortama... O gözlerdeki korkuyu umutsuzluk almıştır... ve bir daha gülmez gözlerinin içi oradayken!

15. Artık anlar bir ölüm kampında olduğunu... İnsanların yönettiği!..

 

İşeri, TEMAD’ı önemsiyor

CHP Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri ve yönetimi önceki gün Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği (TEMAD) Gölcük Şube Başkanı Bekir Tülü’yü ziyaret etti. İşeri ziyarette “TEMAD bizler için önemli bir dernek. Parti olarak tüm derneklere aynı mesafedeyiz. Hepsini zaman zaman ziyaret ediyoruz. Onlarda partimizi ziyaret ediyorlar. İntibak Yasasıyla ilgili yaptığınız mücadeleden dolayı sizleri tebrik ediyorum ”dedi. Tülü de “Sloganımız “sen yoksan bir eksiğiz” sloganıyla yola çıktıklarını belirterek meslektaşlarını derneğe katkı vermeye davet etti. “Sen yoksan bir eksiğiz” sloganı benim de beğendiğim bir slogan.

 

Katırcıoğlu'ndan Salih'e ziyaret

AKP Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Körfez Diş Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Zehra Coşkun Salih'i makamında ziyaret etti Katırcıoğlu, hastanenin çalışmalarıyla ilgili Salih'ten bilgi aldı. Milletvekili Katarcıoğlu’nun ziyareti Salih’i çok mutlu etti.

 

Karne hediyesi; lahmacun

İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği Onursal Başkanı Selahattin Akgül, torunu Kemal'e karne hediyesi olarak lahmacun ikram etti. 'Karnen güzel olduğu zaman sana lahmacun ikram edeceğim' diye torununa söz veren Akgül, torununun güzel karnesini görünce soluğu lokantada aldı ve okulların açıldığı gün torununa lahmacun ikram etti.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR