Derince Belediyesi arsayı ucuza mı sattı?

MAKALEYİ DİNLE

Sevgili okurlar…

Tam Derince Belediyesi’nin Yenikent Mahallesi’nde 24 bin 741 metrekarelik arsayı açık attırtma usulüyle satışını yazacaktım ki; MHP Derince’den bir mail geldi… Mailin içeriği Derince Belediyesi’nin sattığı arsa idi…

Bilindiği gibi arsanın ihalesine Derince Belediyesi’nin göz bebeği Türköz İnşaat ile AKP Körfez İlçe Başkanı Engin Koyun girmiş, ihaleyi 25 milyon liraya Engin Koyun kazanmıştı…

***

MHP Derince İlçe Başkanı Emin Şimşek ve MHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Hakan Karakaş yaptıkları açıklamada Derince Belediyesi’nde yapılan arsa satış ihalesini değerlendirip yapılan usulsüzlüğe dikkat çekti.

Basın açıklamasında arsanın gerçek değeri ile satışa çıkan değeri arasındaki büyük farkın olduğu belirtildi.

***

MHP Derince’nin basın açıklamasını birlikte okuyalım,

“22 Mart tarihinde Derince Belediyesi’nde yapılan ihale sonucu Belediyemize ait Yenikent Mahallesi’nde bulunan 24 bin 741m2 lik arsa, 25 milyon lira bedelle (Yirmibeşmilyon)Yelkent İnşaata satılmıştır.

İhaleye Yelkent İnşaat ile Türköz İnşaat firmaları katılmıştır.

İhale sonucu arsanın metrekare birim fiyatı yaklaşık 1000 TL olmuştur. Bugün İbni Sina Mahallemizin ve Sırrıpaşa Mahallemizin iyi sayılacak yerlerinde konut imarlı arsaların da değeri dönümü 1 milyon lira civarındadır. Üstelik buradaki arsalar için emsal:1,20 Hmax: 3 kat şeklinde imar izni verilirken ihalesi yapılan arsanın Emsali: 1,70 Hmax:6 kat şeklinde düzenlenmiştir. Dolayısıyla Derince’nin en büyük ve gelişmiş mahallesinde bulunan bu arsa ucuz olarak satılmıştır.

***

Yaklaşık 420 dairenin çıkacağı bu alanda inşaat maliyeti hesaplamalara göre 30 milyon lira civarındadır. 25 milyon lira arsa bedeli ile birlikte toplam mal oluş fiyatı 55 milyon liradır. Civarında satılan emsallere göre bir daire fiyatının da yaklaşık 200 bin lira olacağını hesapladığımızda inşaatlar bitirilip satıldığında ortaya çıkacak gelir 84 milyon lira olacaktır. Yani arsa değerinin üzerinde karlılık durumu ortadadır.

***

Derince’de inşaat yapan müteahhit arkadaşlara sormak isterim, hanginiz arsa değerinin üzerinde para kazanarak inşaat yapıp satıyorsunuz? Başka bir hesapla Belediyemiz bu arsayı satmayıp % 35 kat karşılığı verse yaklaşık 150 daire sahibi olur. Bu dairelerin satılması sonucu elde edilecek gelir ise 30 milyon lira olacaktır. İhale bu yönleri ile tekrar düşünülmeli,  yeterli rekabet ortamı oluşmadığı ve rakamın olması gereken yere ulaşmadığı gerekçeleri ile iptal edilmelidir.

***

Ayrıca ihaleye katılan iki firmanın bir tanesinin teklifini (onbinde sekiz) oranında (20,000 tl) artırdıktan sonra çekilmesi ve diğerinin (binde 2) oranında (50,000tl) arttırdıktan sonra durması, 25 milyon liralık bir ihalede son derece düşündürücüdür. Gerekli rekabetin ihale esnasında yaşanmadığı gerçektir.

***

Ayrıca basın yolu ile yansıyan hali ile ihale bedeli 25 milyon+KDV iken arsanın 21,300m2’si, iki yıldan fazla Belediyenin mülkiyetinde olduğu gerekçesi ile KDV’den muaf tutulmaktadır. KDV uygulanacak miktar sadece 3477m2 lik sonradan ilave edilen kısım içindir. Kamuoyunu bu konuda da aydınlatmak gerekmektedir.

***

Sonuç olarak Belediye Başkanı Sayın Ali Haydar Bulut beyin bu eleştirileri dikkate alarak mevcut ihaleyi iptal edeceğini, rekabetin oluşturulup arsanın hak ettiği değerinde satılacağı yeni bir ihale ile Derince’nin hakkını koruyacağını görmek isteriz…”

***

MHP Derince İlçe Başkanı Emin Şimşek ve MHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Hakan Karakaş’ın açıklamaları böyle…

MHP Derince’nin bu açıklaması gelirken arkadaşlarımız ihaleyi alan Engin Koyun ile görüştü… Koyun, aldıkları araziye 500-600 civarında konut yapacaklarını söyledi… Derince Belediyesi’nin araziyi iyi fiyata sattığını da ekledi…

MHP Derince’nin ve ihaleyi alan AKP’li Engin Koyun’un görüşleri böyle…

***

Konuyla ilgili ben de görüş belirtmek istiyorum…

Öncelikle bu arazinin satılmasına kesinlikle karşıyım…

Derince 130 bin nüfuslu bir yer…

Konuttan geçilmiyor…

İlçede nefes alınacak yer kalmadı…

Derince Belediyesi, kendisine ait arazileri satıp borçlarını kapatmaya çalışıyor… Tamam da bu borçları kim yaptı?

Belediyeyi iyi yönetmeyin, keyfinize göre yönetin, seçim döneminde belediyenin kasasını boşaltın, har vurup harman savurun, sıkışınca da arsa satın…

Böyle bir şey olmaz.

***

Birincisi arsanın döneme 1 milyon liraya geliyor…

Emlakçılara sordum, o bölgede arazinin döneme en az 1 milyon 350 bin civarında olması gerektiğini söylüyorlar…

Yani belediye dönüm başına 350 bin, toplamda 8 milyon 750 bin lira zarar etti… Yenikent Mahallesi, Derince’nin nüfusu en kalabalık mahallesidir… O arazi satılacağına, arazinin bulunduğu yere şöyle anlı şanlı bir park yapılsa, mahallenin nefes alabileceği bir alan yaratılsa daha iyi olmaz mıydı?

Kaide güzel…

Belediye başkanı belediyeyi iyi yönetmesin, belediyeyi borçlandırsın, çıkış yolu olarak sat arsayı, al parayı, öde borçları…

Oh ne güzel, “yan gel Osman, bir dönüm bostan”…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

atakan - hmax 1.90 kat 6 katsa 1500 tl den aşşagı satılmaz bu yer

Yanıtla . 0Beğen 24 Mart 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR