Mustafa Kemal’i anmak ve anlamak!..

MAKALEYİ DİNLE

Bugün, Kurtuluş Savaşımızın önderi, Cumhuriyet’imizin kurucusu, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bedensel ölümünün 77. Yıldönümü.

Tarihi olayları “gerçek” yönleriyle görüp inceleyebilenler, en büyük hazine olan akılları küçük yaşta bağnazlıkla iğfal edilmeyenler, Mustafa Kemal’in bu ulus ve ülke için neler yaptığını çok net görebilirler.

Günümüzde “Osmanlı’yı diriltme” tutkusunda olanlar için Mustafa Kemal bir “düşman” mertebesindedir! Sanırlar ki, Osmanlı’yı Mustafa Kemal yok etti!.. Hayır, bu doğru değildir.

İnsanlık tarihini “aklın ve bilimim ışığında” inceleyenler bilirler ki, 19. Yüzyıl, “Hanedanlara dayanan siyasal düzenlerin sonlandığı” bir yüzyıldır. Üstelik, 16. Yüzyıldan itibaren “geriye giden” bir Osmanlı vardır. Çünkü, 16. Yüzyıla kadar olan o sağlam devlet düzeni sarsılmaya ve bozulmaya başlamıştır. Üstelik, öncelikle Avrupa’da başlayan “bilim ve teknikteki gelişmelere” Osmanlı ayak uyduramamış ve geri kalmıştır. Osmanlı’da “bilim adamı” yok muydu? Elbette vardı. Ama pek çoğunun sonu “kelle vererek” gelmiştir! Çünkü, Osmanlı’da giderek egemen olan “karanlık düzen” bilime ve gelişmeye karşıdır!

Kırım Savaşı sırasında ilk kez İngiltere’den borç almaya başlayan Osmanlı, güçlenen Batı Sömürgecili karşısında yenik düşmüştür. Bu yüzden, ağır dış borçların tahsili için yabancılar tarafından “Duyun-u Umumiye” kurulmuş, tüm vergi gelirlerine, limanlarına, elektrik idarelerine, Şirket-i Hayriye’ye, Yaprak-Tütün işletmelerine el konmuş, Osmanlı Hanedanı tutsak edilmiştir.

Son olarak da, Almanya’nın tuzağına düşerek 1. Dünya Savaşı’na katılmış ve SEVR Antlaşması ile kalan topraklarını da yitirmiş, Batılı devletlere esir düşmüş bir Osmanlı kalmıştır.

Mustafa Kemal’in tarih sahnesine bir “LİDER” olarak çıkışı böyle başlamıştır.

O’nun başlattığı Kurtuluş Savaşı’na karşı çıkan, “Yunan Ordusu Halife’nin ordusu sayılır. Kellesi koparılacaklar Ankara’dadır” diyen, İngiliz Muhipleri Derneği üyesi İskilipli Atıf Hoca gibi işbirlikçilere, kurtuluş mücadelesini engellemeye çalışan ve Tavşancıl’da Yahya Kaptan’ı katleden “Kuvayı İnzibati” ve çetelere rağmen, Kurtuluş Savaşı başarılmıştır.

Kurulan Türkiye Cumhuriyet’i, yoksul bir halktan “Onurlu bir ULUS” yaratmanın çabası içinde, bir yandan Osmanlı borçlarını öderken, öte yandan yabancıların eline geçen limanları, telefon, elektrik idarelerini, demiryollarını, Yaprak Tütün İşletmelerini bir bir geri almış, şeker, bez, şişe-cam ve kağıt fabrikaları kurmuş, müthiş bir kalkınma hamlesi başlatmıştır.

“Osmanlıcayı kaldırdı, çocuklar atalarının mezar taşlarını okuyamadı. Bir gecede cahilleştik” lafı da kocaman bir yalandır!

Arapça-Farsça karışımı bir “Esperanto” dil olan Osmanlıcayı, Saray çevresi ve Enderun Mektebi mezunları dışında kimse yazıp okuyamıyordu ki!.. Anadolu halkı Yunus Emre’nin, Karacaoğlan’ın, Köroğlu’nun, Dadaloğlu’nun konuştuğu TÜRKÇE ile konuşup anlaşıyordu.

Din üzerinden beslenen asalak takımının en büyük takıntısı da “Laik Devlet” anlayışına olmuş ve bu yüzden Mustafa Kemal’i dinsiz, kafir göstermenin, “Laiklik Dinsizliktir” diye halkı aldatmanın ahlaksızlığına düşmüşlerdir. Oysa “Laik Devlet” tüm inançların özgürce yaşanmasını sağlayan devlet düzenidir.

Bugün, Ortadoğu’yu işgal edip petrolünü sömüren emperyalizm, eğitimsiz, bağnazlığın batağına batmış, “farklı mezheplere mensup” Müslümanları birbirine kırdırıyor!

Bu cehalet yüzünden gerçek anlamıyla kalkınmış bir tek Müslüman ülke yok!

Bilimin ışığında ilerlemek yerine, bağnazlık yarışındayız!

İşte bugün, bu yaşadıklarımızla Mustafa Kemal’in büyüklüğü ve ileri görüşlülüğü bir kez daha anlaşılıyor.

Mustafa Kemal’i saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR