İyi halli katiller!..

MAKALEYİ DİNLE

Öncelikle altını çizelim;

Doğduğunda her insan yavrusu “günahsız bir melek” gibidir.

İnsan yavrusu, gerçek anlamıyla “AİLE” olabilmiş bir anne-babaya, onu “Üretken bir insan” gibi yetiştirecek bir eğitim olanağına ve “insanca yaşama kültürü” olan bir toplumsal çevreye sahipse; kendisi, ailesi, içinde yaşadığı toplum ve nihayet insanlık için “ iyi bir insan örneği” olabilir.

Aile eğitimsiz, sorunlu bir aile ise, içinde yaşadığı toplumsal çevre sorunlarla dolu ise, yaşadığı ülkede egemen olan eğitim-kültür düzeni çağdışı ve ekonomik koşulları bozuksa, insanın “hırsız, dolandırıcı, ırz düşmanı ve katil” olmasına şaşırmalı mı?

Düşünün lütfen;

Hemen her gün, gazetelerde ve televizyonlarda, ya da yaşadığımız kentte, kadına ve çocuğa yönelik, aile içi şiddet örneklerine tanık olmuyor muyuz?

Kişisel ve toplumsal sorunlar öylesine boyutlarda ki, insanlarımız her an parlamaya, patlamaya, şiddete başvurmaya hazır!

“Şiddeti üreten bir toplumsal düzen içindeyiz!”

Şiddet aile içinde, şiddet mahallede, caddede-sokakta, şiddet okulda, şiddet her yerde!

Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki; “ruhsal sorunu olan insan sayımız hızla artıyor!”

Elbette, bu temel sorunun çözümü için; aileler düzgün kurulmalı, ailelerin ekonomik koşulları iyi olmalı, eğitim düzeni “üretken ve uygar insan” yetiştirmeli, “kindar nesil” değil, “hoşgörülü nesil” yetiştirmeliyiz.

Ama gerçek ortada;

“Suç toplumu” olduk!

Yukarıda saydığımız çözüm önermelerine bir de “ADALETLİ TOPLUM” olmayı eklemeliyiz!

Özellikle küçük yaştaki çocukların cinsel istismarı ve kadına yönelik şiddet olaylarının faillerine karşı, YARGI düzenimizin verdiği kararlar “toplumsal vicdanı yaralıyor.”

Üstelik, Yargı ve Adalet’e olan güveni sarsıyor!

Duruşma sırasında “takım elbise giyen” boynunu büküp; “pişman, üzgün, kader kurbanı” rolünü oynayanlar, “İYİ HAL İNDİRİMİ” ile  komik cezalarla kurtuluyorlar!

Savcılara ya da Hakimlere kızıyoruz!

Ama, onlara bu kararları verdiren “YASALARI” ve o yasaları çıkaran “YASA KOYUCULARI” yani Meclis’te o yasaları çıkaran siyasetçileri görmüyoruz!

Silah zoruyla küçük kıza tecavüz eden ahlaksız adama “kızın rızası vardı” gerekçesiyle beraat verilebiliyor!

Kızı ya da oğlunu, silahla eğlenen maganda kurşununa “kurban” veren anne-baba “ADALET” diye haykırıyor!

Normal bir vatandaş, temel bir “İNSAN HAKKI” olan “Toplumsal tepki-protesto” eylemlerinde insaf dışı cezalar alırken, ona kurşun sıkan emniyet görevlisi çok kolay kurtulabiliyor!

Ya da, hız tutkunu zengin çocuğu, günahsız bir vatandaşı öldürüyor, kolay kolay teslim olmuyor, yurt dışına kaçabiliyor, ya da az bir ceza ile çıkıp keyfine bakıyor!

Yeter artık!

Bu kadar adaletsizlik, bu kadar ayrımcılık içinde bu toplumda huzur ve güven sağlayamazsınız.

Adalete güven kaybolursa, herkes kendi adaletini sağlamaya başlarsa-ki giderek bu tercih artıyor- hiç kimse can, mal ve ırz güvenliğini koruyamaz!

İyi halli katilleri üreten ve adaletten kaçıran kirli düzene son vermeliyiz!

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR