Songül Dündar’ın yeni kitabı “Damladan deryaya"

MAKALEYİ DİNLE

“DAMLADAN DERYAYA” kitabı; Halk Kültürüne ve Âşıklık Geleneğine, büyük katkı sağlayacaktır. DAMLADAN DERYAYA, halk kültürü ve doğaçlama şiir alanında araştırma ve inceleme kitabı olup, tamamı Halk Ozanları ve Âşıkları içermektedir.

“DAMLADAN DERYAYA” kitabı; Songül Dündar’ın “Şoför Aga” adlı öykü kitabı. “Savaşların Kadını”  ve “Cezo Gardaş” adlı romanlarında olduğu gibi, tamamen sosyal içerikli olan dördüncü kitabıdır. 
     

Kitap bölümlerden oluşmaktadır.

Giriş ve Sunum Bölümü: Halk Kültürü ve Âşıklık Geleneği hakkındadır. 
Birinci Bölüm: Saz Atışmaları ve Saz Deyişmeleri…
İkinci Bölüm:  Kalem Atışması, Şiirle Mektuplaşma
Üçüncü Bölüm: Deyiş Muhabbeti, Saz Deyişmeleri, Şiir
Dördüncü Bölüm: Plaketler ve Taltif Belgeleri
“DAMALADAN DERYAYA” kitabı; Songül Dündar’ın büyük emekleriyle; bir tarafına rakip Ozan ve Âşıkları koyduğu, diğer tarafına ise; Âşık Dündar’ı koyduğu bir doğaçlama şiir fırtınasıdır. Yani bu doğaçlama şiir fırtınasında, doğaçlamanın bir tarafında kesinlikle Âşık Dündar bulunmaktadır.
Araştırmacı, Roman ve Öykü yazarı Songül Dündar, durmamış, dinlenmemiş ilmik ilmik dokumuş, zerre zerre biriktirmiş ve DAMLADAN, koca bir DERYA oluşturmuş. Oluşan bu kitabın adına da “DAMLADAN DERYAYA” adını vermiş.  
SONGÜL DÜNDAR, “DAMLADAN DERYAYA” adlı bu yeni kitabı için, şöyle diyor: 
 

KİTABIN ÖYKÜSÜ

"Bu kitap, serçenin çer çöp toplayıp yuva yapması misali oluşmuştur. Böyle bir kitabın ortaya çıkacağını ne kimse tahmin edebilirdi, ne de benim aklımdan geçerdi. Her bir köşeden elime geçen Âşık Dündar’a ait atışmaları gayri ihtiyari bir şekilde ve tarih sırasına göre; bir araya topladım. Sonra bir gün oturup, derleyip düzenlemeye başladım. Okuyup incelediğimde; atışmaların her birinin çok değerli, çok güçlü olduğunu hayranlıkla gördüm. Edebi, tarihi, kültürel, sosyal, Türk gelenekleri ve Türk dili bakımından oldukça yüksek değer taşıdığını gördüm. Ayrıca; Âşık Dündar’ın, gelmiş geçmiş çok büyük âşıklarla, ozanlarla ve halk şairleri ile atışmalar ve deyişmeler yaptığını fark ettim. O anda gelecek nesillere olan sorumluluk duygusunu omuzlarımda hissetmeye başladım. Bu duygularla çalışmaya koyuldum. Bu atışmaların büyük bir hacimde olduğunu fark ederek, kitap haline getirmeye karar verdim. Üç yıllık bir araştırmanın ve çalışmanın sonunda; “DAMLADAN DERYAYA” adlı bu kitap ortaya çıkmış oldu. 

Âşık Dündar’ın atışma, deyişme, muamma çözümlemesi ve muhabbet olarak karşılaşmış olduğu şahsiyetlerin isimleri, kitabın arka kapağında görüldüğü gibi; 20. yüzyıla damgasını vuranların yanı sıra, yüz yıllar önce yaşamış olan üstatlar da mevcuttur. Âşık Dündar’ın bu çalışması kişiliğinin, toplumsal sorumluluğunun bir gereği anlamını taşıdığını söylemek zor değildir. Ayrıca; geniş bir zaman aralığında yapmış olduğu çalışmanın yanı sıra, her yaşa, her etnik yapıya, her görüşe ve her sosyal çevreye mensup âşıklarla çok iyi diyalogu da sevgi insanı olması bakımından ayrıca dikkat çekicidir.

Halk edebiyatı ve âşıklık geleneği alanında çok önemli bir eser ortaya çıktığı, hakkında tüm uzmanların hem fikir olacağına inandığım ve gerçek hayattan alınmış olan, inci değerinde bir yapısıyla okuyucularımın hizmetine sunmaktan, mutluluk duyduğumu ifade ediyor, kitapta yer alan tüm üstatların manevi kişilikleri önünde saygı ile eğiliyorum.” 
Evet! SONGÜL DÜNDAR, yeni çıkan “DAMLADAN DERYAYA” adlı kitabı için bunları söylüyor. Biz de diyoruz ki: Hayırlı, uğurlu olsun ve okuyucusu bol olsun.  Kutsal emeğinin devamını diğer yazacağın yeni kitaplara diyorum. Tebrikler ve başarılar yeğenim Songül Dündar.
Songül Hanım ne kadar başarılı ise eşi amcamın oğlu Selahattin Dündar ozanlığı, şairliği ve yazarlığı ile o derecede hamarat ve başarılıdır.
Her ikisini tebrik edip kutluyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

SONGÜL DÜNDAR - Sevgili dayı’cığım, güzel yorumlarınız, takdir ve taltif duygularınız için çok teşekkür ederim. Şahsımla olan kan bağının ötesinde önemli bir aydın şahsiyet, kültür düzeyi yüksek bir kişiliğe sahip okurum olarak sizlere bir nebze layık olabilecek eserler üretebiliyorsam kendimi mutlu sayarım. Ayrıca sürekli takip ettiğim makalelerinizden özümsediğim bilgileri de itiraf etmeliyim. Şahsınızda gazetenize ve adımın ulaşabildiği okur kitlenize sevgi ve saygılarımı sunarım.

Yanıtla . 0Beğen 12 Şubat 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR