AKP İlçe Başkanı Mehmet Ustaoğlu: Adaylık sorunumuz yok, Hüseyin Ayaz ke

MAKALEYİ DİNLE

Bugün söz ilçe başkanlarında…
Son seçimlerde Başiskele’de hatırı sayılır oy alan dört siyasi partinin ilçe başkanların görüşlerini yansıtacağım.
Seçim çalışmalarını nasıl götürüyorlar?
Partilerinde kimlerin adaylıkları konuşuluyor?
Mevcut belediye başkanını ve çalışmalarını nasıl buluyorlar?
İlk söz, Başiskele’de birinci parti durumunda olan AKP İlçe Başkanı Mehmet Ustaoğlu’nun.
Ustaoğlu, ikinci dönemdir ilçe başkanı.
“Başkan, önce şu iki adaylı kongreden başlamak istiyorum. Siz aday oldunuz, bir de Mehmet Öztürk… Sizi Hüseyin Ayaz’ın, Mehmet Öztürk’ü de Mahmut Civelek’in desteklediği konuşuldu. Geçip gitti de, gerçekten böyle bir ayrım yaşandı mı? Şu konuya bir açıklık getirsek…”
“O dönemde böyle söylentiler çıktı. Ben de durumu il başkanım Mahmut Civelek’le konuştum. Mahmut Bey, kesinlikle taraf olmadığını ve olmayacağını söyledi. İl başkanım böyle söylediyse, benim aksini düşünmem imkânsız. “
“İki ay önce yapılan bir toplantıda, başkan adayınız olarak Hüseyin Ayaz’ı pat diye açıkladınız. Biraz erken olmadı mı? Bu konuda parti büyüklerinden tepki almadınız mı?”
“Evet, Yerel Yönetimler Şurası’nda böyle bir açıklama yaptım. Şimdi de söylüyorum, AKP’nin Başiskele Belediye Başkan adayı kesinlikle Hüseyin Ayaz’dır. Çalışmalarından çok memnunuz. Her kesimle arası gayet iyi. Heyecanlı… Yapılması gerekenleri fazlasıyla yaptı. Haa, yapılacak başka şeyler yok mu? Yapılması gerekenler de zamanında yapılıyor…”
“Yine de erken açıklamanızın bir anlamı olmalı…”
“Başiskele olarak çok iyi çalıştık. Belediye, teşkilatla uyum içindeydi. Önümüzdeki seçimlerde adaylık spekülasyonu olmamalıydı. Erken açıklama yaparak bunun önüne geçtik.”
“Bu açıklamadan önce veya sonra size gelip, aday olmak istediğini söyleyen hiç olmadı mı? Veya şu anda aday adayıyım diye dolaşan kimse yok mu?”
“İnanın yok. Adaylık konusunda bana istek veya niyet belirten kimse yok!”
“Ya çıkarsa?”
“Çıkabilir… Ben sanmıyorum, herkes Hüseyin Ayaz ismi üzerinde birleşmiş durumda. Ama yine de çıkabilir. Çıkarsa, partimizin sistemi bellidir, bu sistem uygulanır, adaylık netleşir.”
“Önümüzdeki seçimlerde nasıl bir oy yüzdesi hedefliyorsunuz? Çalışmalarınız nasıl gidiyor?”
“99 seçimlerinde yüzde 53 oy almıştık. Önümüzdeki seçimlerde oy oranımız yüzde 60’ın altına düşmez. En az yüzde 60… Eskiden siyaseti belde kültürüne göre yapıyorduk. Şimdi artık bölgemizde ilçe kültürü oluştu. Yaptıklarımızı daha iyi anlatabiliyoruz. Beldelerin birleşme sıkıntıları sona erdi. Bu nedenle daha iyi bir sonuç bekliyorum.”
AKP İlçe Başkanı Mehmet Ustaoğlu’nun söyledikleri böyle.
Şimdi diğerlerine kulak verelim.

“AKP’DEN ÇEKİNMİYORUZ, SEÇİME ORTAK OLACAĞIZ…”
********
Bu sözler, CHP Başiskele İlçe Başkanı Sezai Solak’a ait.
Sezai Solak, Gölcük eski Belediye Başkanı rahmetli Süleyman Solak’ın kardeşi…
Karşıyaka’da oturuyor…
“Sezai Bey, son genel seçim sonuçlarına göre Başiskele’de ikinci partisiniz. Ama AKP’nin oy oranı yüzde 63, CHP’nin yüzde 14… Büyük fark var. Nasıl çalışıyorsunuz? Aradaki farkı kapatabilecek misiniz?”
“Durumumuzun farkındayız. Bu nedenle çok çalışıyoruz. Fark önemli değil. İyi bir adayla dengeyi sağlayabiliriz. Seçime ortak olacağız, bunu söyleyebilirim.”
“Denge sağlamak derken, AKP’nin oylarında düşme mi olacak?”
“AKP’den kopmalar var. Bu, seçime doğru daha da hızlanacak. Belediye çalışmalarından memnun değiller. Yapmadıkları, yaptıklarından daha fazla… Yolsuzluk iddiaları da ayyuka çıktı. Bazı imtiyazlı kişilerin yolları yapılırken, halkın yolu yapılmıyor.”
“Partinizden kimlerin adaylıkları konuşuluyor? Aday belirleme konusunda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?”
“Biz demokrasiye inanmış bir partiyiz. Aday belirleme demokratik kurallar çerçevesinde yapılacaktır. Mahalle temsilcilerimiz toplanıyorlar, öne çıkan isimleri değerlendiriyorlar, yaklaşan zamanda bu ismi açıklayacaklar…”
İlçe Başkanı Sezai Solak’ın, CHP’nin durumuyla ilgili söyledikleri de böyle.
Başkan Solak söylemiyor, ben de Başiskele’de “CHP’den aday olacak” diye konuşulan bir isim duymadım.

“MHP OLARAK BAŞİSKELE’DE TABANIMIZ VAR, BU SEÇİMLERİ ZORLAYACAĞIZ…”
********
MHP Başiskele İlçe Başkanı Halit Bayhan’la konuşmaya, bendeki bir bilgiyi doğrulatmak için soru sorarak başladım.
“Başkan, Başiskele’de vatandaş, MHP’den aday olacaklar diye dört isim üzerinde duruyor. Bunları belki siz de duymuşsunuzdur… Mustafa Gürsoy, İbrahim Gencer, Nuri Sinanoğlu ve Recep Yılmaz…”
“Evet, ben de duyuyorum. Hepsi de değerli arkadaşlarımız… Yaklaşan zamanlarda başka isimler de çıkabilir. Sonunda parti kamuoyu en isabetli ismi belirleyecek.”
“Son yerel seçimlerde partinizin belediye başkan adayı olan Türkan Öztürk, bir süre önce AKP’ye geçti. Bu parti değiştirmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz?”
“Diyecek bir şey yok. Arkadaşımız bizden istifa edip AKP’ye geçmiş, demokratik tercihini yapmıştır. Hayırlı olsun!”
“Karşı bir hareket yapacak mısınız? Size de AKP’den katılan olacak mı?”
“Muhtemelen mart sonunda partimize geniş katılımlar bekliyoruz. AKP’den de gelenler olacak.”
“Seçimlerde hedefiniz ne? Gelecek yıl yapılacak seçimlerden nasıl bir sonuç bekliyorsunuz?”
“1999 yılında yapılan yerel seçim sonuçlarına bakarsanız, bölgemizdeki bazı beldelerde seçimleri kıl payı kaçırdığımızı görürsünüz. Bu bölgede partimizin küçümsenmeyecek bir tabanı var. İlk seçimlerden iyi bir sonuçla çıkacağımızı umuyorum.”
“Belediye çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?”
“Yapılan fazla bir şey yok. Park çalışmaları… Kahvaltılı toplantılar… Hepsi makyaj. Elimizde ilginç belgeler var, bunları seçim öncesi açıklayacağız.”

“BAŞİSKELE’DE GÜNDEMİ SAADET PARTİSİ BELİRLİYOR…”
********
Her ne kadar, 2009 yerel seçimlerinde aldığı yüzde 27 oy, genel seçimlerde yüzde 7’ye indiyse de, Saadet Partisi Başiskele’deki seçimlere yine iddialı hazırlanıyor.
İlçe Başkanı Hızır Koral söylemedi, ben başka kaynaklardan duydum, Saadet Partisi’nde üç ismin adaylığı ön plana çıkmış durumda.
Şuurlu Öğretmenler Derneği Başkanı Cemil Koral, Başiskele Belediyesi’nde çalışan Mühendis Yunus Özşentürk ve Makine Mühendisi Mehmet Başyiğit…
Hızır Bey, adaylar konusunda ipucu vermek istemedi, ama bu böyle!
“Başkan, son yerel seçimlerde AKP’yi zorladınız, ama kazanamadınız. Önümüzdeki seçimlerde nasıl bir hedefiniz var?”
“Hiçbir şey zor değildir, hiçbir şey imkânsız değildir. Başiskele’de iddiamız devam ediyor. Allah’ın izniyle bu kez ipi göğüsleyeceğiz…”
“Yüzde kaç oy bekliyorsunuz?”
“Biz yükseleceğiz, AKP düşecek. Biz yüzde 45’le seçimi kazanırız…”
“Belediye çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?”
“Başiskele’de gündemi biz belirliyoruz. Belediye çalışmalarını sıkı kontrol ediyoruz, rapor hazırlıyoruz, usulsüz işlemlerle ilgili belge topluyoruz. Bir taraftan da ev ev dükkân dükkân dolaşarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşallah iyi sonuç alacağız…”

RESİM ALTI
1-Mehmet USTAOĞLU
2-Sezai SOLAK
3-Halit BAYHAN
4-Hızır KORAL

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR