Bulut bir hayal kırıklığı oldu

MAKALEYİ DİNLE

Kocaeli, genel ölçekte zor bir memleket. Burada yerel yönetici olmak da, halkı memnun edecek hizmetler üretmek de öyle kolay bir mevzu değil. Zira bu şehirde yaşayan herkesin beklentileri büyüktür. Hatta bu şehre sonradan gelmiş, yaşam mücadelesi içerisinde bir rüzgarın bu topraklara savurduğu herkes de ilk günden itibaren benzer beklentiler içine girdiği bir şehir halindeyiz.

En başa dönecek olursak, Kocaeli zor bir şehirdir. Haliyle beklentilerin büyük olduğu bu kenti yönetenlerden de olağanüstü olmasa da insanların yaşamlarını kolaylaştıracak yeni projelerin hayata geçirilmesi istenir. Bu durum tüm belediye başkanları için geçerlidir.
Ve hatta tüm mülki amirler için…
Benim iki yıl öncesinde yaptığım ve açıkçası farklı beklentiler içinde olduğum iki belediye vardı; bunlardan biri Derince ve diğeri Kartepe’ydi…
Özellikle Derince için gerçekten önemli hisler taşıyor ve Ali Haydar Bulut’un 2004-2009 yılları arasındaki renkli yapısını bu dönemde tekrarlamasını bekliyordum. Fakat geçen süre içinde açıkçası Derince Belediyesi’nin üretim aşamasına gelemediğini, yani hizmet noktasında istenen performansı tam olarak sahaya süremediğini söyleyebiliyoruz.
30 Mart seçim sürecinde yeniden aday gösterilmesinin ardından Ali Haydar Bulut’un ortaya koyduğu bir sihirli kelime vardı: İstikrar…
Belki de milletin gönlüne bu kelime ile gitmeyi uygun bulmuş, sonunda amacına ulaşmıştı. Tabi haliyle kendisinin 2009’da biten görevi dönemindeki projeleri hatırımıza geldi. Önemlilerinden bazılarını sıralıyorum…

  • Çok Yıldızlı Otel Projesi
  • Derince Koleji Projesi
  • Sopalı Köprülü Kavşağı Projesi
  • Kapalı ve Açık Yüzme Havuzu Projesi
  • Kentsel Dönüşüm Projesi
  • Sanayi Sitesi Projesi
  • Otoyol Bağlantı Projesi
  • Rüzgar Enerjisi Projesi
  • Kongre Merkezi

Bunların hepsi son derece görkemli projeler. Yapılması durumunda Derince’yi cazip hale getirebilecek çalışmalar. Fakat gönül isterdi ki, Ali Haydar Bulut da bu projelerin izini sürsün. Ama olmadı, geçen iki yılda istenen düzeyde başkanlık yapamadı Bulut. Kimseye açıkçası çok cazip gelmedi yaptıkları. Kısacası, geçmiş yıllarını iyi bildiğimizden dolayı benim için geçen iki yıl hayal kırıklığı ile geçti.
Peki, daha iyisini elde etmek için zaman var mı, elbette… Ama başkan öncelikle ümit veren bir yapıda çalışmaları ortaya koymuştur.
Yerel yöneticilikte bana göre şöyle bir durum vardır. Özellikle ilk iki yıl çok önemlidir. Başkanlığa seçilen isim yeni ise, ilk altı aylık dönemde ümit vermeli, birinci yıl tamamlanırken mevzua iyice hakim olmalıdır. İkinci yıla başlarken acil eylem planı ve vizyon projeleri ile halkın gözünde görkemli olması sağlanmalıdır.
Kısacası üçüncü yıla başlarken de kimi görkemli çalışmalar tamamlanmalı, bazılarının da temelleri atılarak millete mesaj verilmeli…
Sevgili Ali Haydar Bulut’un bu anlamda yeterli performans düzeyinde olmadığı kanaatini taşıyorum. Kısacası 2004-2009 yılları arasındaki Başkan Bulut ile, 2014-2016 yılları arasındaki Başkan Bulut arasında dağlar kadar fark var.
Tabi bu durumun iki sebebi olabilir. Bu sebepler başarısızlık ya da yetersizliktir…
Başarısızlığa ise şu götürebilir bir belediye başkanını. Öyle ya; Ali Haydar Bulut, kendisinden önceki başkanın varsa yetersizliğini ortaya çıkan sonuca neden olarak gösterebilir.
Sorsanız, zaten kendisini yetersiz olarak görmeyecektir, o yüzden bu durumu geçiyorum.
Kısacası Derince Belediyesi’ni, Başkan Bulut gözetiminde başarısız bulduğumu söylemeliyim. İstikrar vurgusunun da mevcut durumda çok fazla işe yaramayacağını ifade ediyorum.

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR