Öğrencilere verilen burslar gider olarak değerlendirilir mi?

MAKALEYİ DİNLE

Birçok vergi mükellefi şahıslar veya şirketler örgencilere burs vermektedir. Öğrencilere yapılan bu tür ödemelerin gelir veya kurumlar vergisinin hesabında gider olarak dikkate alınıp, alınmayacağı bu haftaki yazımızın konusu olacaktır.

 

BURSUN YARDIM AMACI İLE VERİLMESİ

Vergi yasalarımızda geniş kapsamlı genel bir tanımlama vardır. Yapılan giderin yasal olarak kabul edilen gider olabilmesinin şartı ticari kazancın elde edilmesi ve idame ettirilmesine yarayan gider olmalıdır. Bu türlü harcama yasal gider olarak kabul edilir. Aksi halde yapılan harcama kanunen kabul edilmeyen gider niteliğindedir. Yardım amaçlı olarak verilen öğrenci burslarının ticari kazancın elde edilmesi veya sürdürülmesine bir katkısı olduğu söylenemez. Zira sadece amaç yardım etmektedir. Bu yardımın ticari işlerle bir ilgisi bulunmamaktadır.

 

OKULU BİTİNCE FİRMADA ÇALIŞACAK ÖĞRENCİLERE VERİLEN BURSLAR

Vergi yasalarında ücret tanımı içinde önceden yapılmış veya gelecekte yapılacak hizmetler karşılığında ödenen bedellerde ücret niteliğindedir. Öğrencilere verilen burslarda eğer onlardan gelecekte alınacak bir hizmet karşılığında veriliyorsa ücret sayılmakta ve diğer ücret gelirleri gibi yasal olarak giderleştirilmektedir. Diğer ücretlerden farkı gelir vergisi kanunun 28. Maddesi gereği, ödenen bu burs bedelleri üzerinden gelir vergisi stopajı yapılmayacaktır. Bu nedenle burs verilen öğrencilerle, okulu bitirdikten sonra burs veren işletmede çalışacaklarını içeren bir sözleşme yapılması gerekmektedir. Ancak bu durumda ödenen burs bedeli, gelecekte yapılacak hizmetler karşılığında verildiğinden ücret kabul edilip, ticari kazancın tespitinde gider olarak değerlendirilecektir.

 

Vergi incelemeleri sırasında işletmelerden istenecek ve aranacak hususlar şunlar olacaktır;

- Eğitim masrafları karşılanacak kişilerin, okulu bitirdikten sonra burs veren işletmede hizmet yükümlülükleri nedeniyle çalışacaklarını gösterir bir sözleşmenin düzenlenmesi ve bu durumun vergi incelemesi sırasında inceleme elamanına kanıtlanması,

 

- Burs verilecek öğrencilerin, Türkiye’nin her tarafından eğitim gören öğrencilerin katılabileceği bir yarışma sınavını kazanan kişilerden olması (YGS-LYS gibi),

 

- Burs süresinin ve karşılanacak eğitim giderlerinin miktarının işin önemi ve genişliği ile orantılı olması gerekmektedir.

 

Öğrencilere verilen bursları gider yazarken yukarıda belirtilen koşullara uyulup, uyulmadığının iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Aksi durumda kaş yapayım derken gözde çıkarılabilir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR