DP Körfez’de neler oluyor?

MAKALEYİ DİNLE
Siyaset kızıştı…
At izi, it iziyle karıştı…
Partiler transferler peşinde…
Sağda solda ittifaklar konuşuluyor…
Bugünkü yazımı Demokrat Parti’ye ayırdım…
Türkiye’nin belki de en köklü partilerin başında Demokrat Parti gelir…
Merhum Başbakan Adnan Menderes tarafından kurulan, uzantıları ile birlikte Türkiye’de uzun yıllar iktidarda kalan bu partinin şu günlerde esamesi bile okunmuyor.
**
Mehmet Ağar döneminden sonra göreve gelen Süleyman Soylu’nun genel başkanlığında belli bir ivme kazanan, ancak Hüsamettin Cindoruk ile birlikte adeta çöküşe geçen DP’de son olarak genç siyasetçi Gültekin Uysal genel başkanlığa seçilmişti. İşte bu tarihten itibaren DP’de bir türlü dikiş tutmadı.
**
ANAP ile birleştikten sonra bu partinin tüm malvarlıklarını eline geçiren DP’de şu sıra parti içinde büyük bir kaos yaşanıyor. Çünkü mevcut genel merkez yönetimi partinin malvarlıklarını satarak para elde etmek ve bu şekilde seçimlere girmek arzusunda. Bir rivayete göre ise partinin toplam varlıklarının satışı durumunda elde edilecek gelir yaklaşık olarak 1 milyar lira…
**
Ancak rakam bu kadar yüksek olsa da parti içinden bu satışa tepkiler geliyor. Çünkü partinin geleceğinden endişe eden DYP kökenli siyasetçiler olası bir satışın DP’nin sonunun gelmesi anlamına geldiğini düşünüyor. Partinin genel merkez yönetiminde bulunan Kocaelili Ahmet Aydın, satışa tepki gösterdiği için disiplin kuruluna sevk edildi.
**
Ayrıca son dönemde başlayan ittifak tartışmaları özellikle ilimizde çok farklı sonuçlara gebe bir hal aldı. Partinin MYK üyesi olan Fevzi Canbaz’ın başını çektiği grubun Körfez’de CHP ile anlaşması ise özellikle DYP kökenlileri çok kızdırdı. Hatta il başkanı Levent Yağız, yaptığı bir açıklamada, “Hiçbir parti ile ittifak yapmıyoruz” diyerek olaya karşı tepkisini koydu.
**
Ancak Körfez’de Canbaz yine durmadı. Ekibi ile CHP’nin adayı Reşat Başar’a destek verdi. Hatta kendisinin de meclis üyesi olacağı ve liste başında yer alacağı, aynı zamanda kontenjan talep ettiği de iddialar arasında. Bu duruma tepki gösteren DP Körfez İlçe Başkanı Uğur Nurcan ile partili Mahur Akar ile Ekrem Korucuoğlu’nun ilçede aday çıkarma çalışmaları ise yine Canbaz engeline takılıyor. Çünkü ana muhalefet ile anlaşan Fevzi Canbaz, DP’nin aday çıkarması halinde durumdan CHP’nin olumsuz etkilenmesinden endişe ediyor.
**
Ve aynı Canbaz’ın, ilçe başkanı Uğur Nurcan’ı görevden aldırmak için çalışmalara başladığı öne sürülüyor. Nurcan’ın yerine düşündükleri isim ise yine Fevzi Bey’in ekibinden Ömer Dilek…
İttifak çalışmaları ile ilgili olarak sonradan ikna edilen il başkanı Levent Yağız’ın da bu konuda Nurcan’ı eleştirdiği, “Seni o koltuktan alırım” diyerek tehditkar konuştuğu da iddia ediliyor.
Kısacası DP’de genel merkezin satış konusundaki çalışmaları ile başlayan gerilim, teşkilat tabanına da yayılmış durumda. Bu durum nasıl gider hep birlikte göreceğiz.


Erken evliliğe “hayır”
bedava tıraşa “evet”…

Derinceli berber Rasim Uyan, sıra dışı kampanyalara devam ediyor. Bir süre önce yere tükürmeyeceğine dair imza veren kişileri bedava tıraş eden Uyan, şimdi de yeni bir kampanya başlattı. Bakınız Uyan kampanyasıyla ilgili neler söylüyor;
Erken yaşta evlilikleri engelleme konusunda güzel çalışmalar yapılıyor. Bende bu çalışmaları desteklemek amacıyla yeni bir kampanya başlattım,
“Erken Yaşta Evliliğe Hayır” la ilgili imza alıyorum ve onları ücretsiz tıraş yapıyorum. Birçok kampanya düzenlendim, ufakta olsa bir destek vermek istedim, ücretsiz tıraşın bir bahane olduğunu, asıl amacın bu yolla insanlarda duyarlılık oluşturmaktır. Toplanan imzaları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına göndereceğim” dedi. Biz de Uyan’ı duyarlılığından dolayı kutluyoruz.Akbaş, Bayrak’a
ne cevap verecek?


AKP tarafından il ve ilçe düzeyinde aylık yapılan divan toplantılarının bir yenisi ilçe düzeyinde 11 Ocak’ta Çayırova’da belediye kültür merkezinde yapılacak. Çayırova’da büyük sıkıntı var. Zira Saadet Partisi Meclis üyesi İlhami Bayrak’ın belediye başkanı Ziyaettin Akbaş ile ilgili söyledikleri, yenilir yutulur cinsten değil. Akbaş, henüz konuyla ilgili net bir açıklama yapmadı.
**
Bayrak’ın suçlamaları şöyleydi;
-Toplam 11 tane soruşturma var. 1 tanesinden yargılanıyor.
-7 milyonluk seramikleri 104-105 milyona belediyeye aldınız.
-5 liraya mal olacak pankart fiyatı için 25 lira ödediniz.
-Makam araçları promosyon deyip 600 bin lira ödediniz.
-Bir günde 33 bin lira yemek faturası ödediniz.
-Kalamarlı yemeklere 960 bin lira ödeme yaptınız.
-Kenyalılar Çayırova’da koşacak diye milyonları birilerine peşkeş çektiniz.İzmit’te 2901 aileye
gıda yardımı yapıldı

İzmit Belediyesi Sosyal Yardım İşler Müdürlüğü, 2013 yılında yardım dağıtmaya devam etti. Yetkililer, “Yıl içinde 20 engelli vatandaşımıza tekerlekli sandalye hediye edilirken vefat eden 1098 vatandaşımızın yakınlarına 25 bin 225 kişilik yemek hizmetinde bulundu. Çorba çeşmelerinden bir milyondan fazla vatandaşımıza ücretsiz çorba dağıtılırken 222 adet ibadethanede ( cami ve cemevi) 2 şer kez detaylı temizlik, 28 camiye tente,15 camiye de klima takılmıştır. Yardımlar çerçevesinde 2901 aileye gıda yardımı, 170 aileye de ev eşyası yardımında bulunduk” dediler.
Roboskî, Kusursuz Katliam!

Emek Partisi İl Başkanı Güner Kizir, Askeri mahkemenin Uludere’de 34 vatandaşımızın ölümüne neden olan olaya takipsizlik kararının verilmesine tepki gösterdi. Kizir, “Suçlular bellidir. Roboskî katliamı hiçbir mahkeme ve Hükümet kararıyla karartılamaz. Bu kararla ne Hükümet ne de TSK aklanabilir. Hükümetini ve katliamı gerçekleştiren TSK’nın vicdanlardaki mahkumiyetini hiçbir kararın karartması mümkün olmayacaktır” dedi. Kizir’e katılıyorum. Askeri mahkeme “TSK per¬so¬ne¬li¬nin TBMM ve Ba¬kan-lar Ku¬ru¬lu çer¬çe¬ve¬sin¬de gö¬rev ge¬rek¬le¬ri¬ni ye¬ri¬ne ge¬tir¬dik¬le¬ri, gö¬rev ge¬rek¬le¬ri¬ni ye¬ri¬ne ge¬ti¬rir¬ken KA¬ÇI¬NIL¬MAZ ha¬ta¬ya düş¬tük¬le¬ri do¬la¬yı¬sıy¬la ey¬lem hak¬kın¬da ka¬mu da¬va¬sı açıl¬ma¬sı¬na ge¬rek¬ti-re¬cek se¬bep bu¬lun¬ma¬dı¬ğı an¬la¬şıl¬mış¬tır ”demişti. Bu karar, tarihe kara bir leke olarak geçecektir.
Dilovası OSB bu yıl
bursu kendi verecek!
2012-2013 eğitim yılında Dilovası ilçesinde ikamet eden üniversite öğrencilerine Dilovası Kent Konseyinin aldığı kararla 500 bursun sanayicilerden karşılanarak ödeneceğini açıklamıştı. 500 öğrenciye verilmesi planlanan öğrenci bursları sadece 118 kişiye verildiği ortaya çıkınca, öğrenci başı 500 TL verilecek diğer paraların durumu hakkında kamuoyuna ve Kent Konseyine bilgi verilmedi. Geçen yıl yaşanan bu olaydan sonra Kent Konseyinin kurucu Başkanı Süheyl Erboz sürpriz bir şekilde istifa etti. DOSB Başkanı ve aynı zamanda Kent Konseyinin Başkanı Vekili olan Mustafa Türker’in tepkisini çektiği iddia edilerek bu yıl bursların verilecekse kendi kanallarıyla verilmesi kararlaştırıldı.


,# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR