Alaturka-alafranga temizlik!..

MAKALEYİ DİNLE

Sağ diz kapağımda aniden oluşan şişme ve şiddetli ağrılar nedeniyle birkaç gün keklik gibi seke seke yürüdüm! Evden sokağa çıkamadım.

Geceleri düzgün bir uyku uyuyamadım. Hani derler ya; “İnsanın ağrısı neredeyse canı da oradadır” diye.

Bu arada tuvalet ihtiyacı giderirken, üstünde oturduğum Alafranga tuvaleti icat edeni düşündüm ve hayır dua ettim!

Dizim bükülmezken, adım atarken canım yanarken, Alaturka bir tuvalette nasıl çömelebilirdim? Çömelsem, nasıl kalkabilirdim?

Çocukluğumda, bizim evde Alaturka tuvalet vardı. Rahmetli babaannem felç geçirince, önce ahşap bir koltuk ortasına konan lazımlık ile “def-i hacet” eyledi! Sonra, alaturka tuvaletin üzerine Alafranga bir klozet monte edildi. Biz bu yeni “def-i hacet” aracına çabuk alıştık.

Bazı dostlar; “Dinimize göre Alafranga tuvalet günahtır” dedi. Rahmetli Büyükbabam, dini değerlerine samimiyetle bağlı ve Hac farzını da yerine getirmiş bir kişiydi ama alafranga tuvaletten vazgeçmedi! 70’li yıllarda, Hac dönüşü gördüklerini, yaşadıklarını anlatırken, en çok Arapların pisliği üzerine tepkilerini dile getirirdi; “Adam, uzun entarisi ile çömelmiş, sonra kalkıp gidiyor, bir de bakıyorsun tuvaletini yapmış! Ulan hani taharet? Hani temizlik? Bunca Peygamber gelmiş ama bu Araplar bir türlü medeni insan olamamışlar” derdi.

Tuvaletten kalkınca “tuvalet” konusu üzerine araştırma yaptım.

Biliyoruz ki, İslamiyet “temizlik” üzerine kurulmuştur. “Ruhta ve bedende temizlik, İslamiyet’in özüdür.” Bir Müslüman’ın “Allah’la buluşması” olan namazda bedeni ve giysileri ile temiz olması esastır.

Hazreti Muhammed, iyi bir Müslüman’ın yaşadığı çevreyi de temiz tutması üzerine sözleri vardır.  Ama yaşadığımız ülkenin genel görünümüne bir bakalım: parklar, piknik alanları, yol kenarları, insan kirliliğinin çok değişik örnekleriyle doludur!

,Daha inandığı dinin “temel değerlerini” içine sindiremeyen insanların, “çocuk yaştaki kızlarla evlenme” tutkusunu hiç de yadırgamıyorum!

“İnsani güdüklüğün egemen olduğu bir ruhta, ne bedensel ne de ruhsal temizlik olamaz!”

İslamiyet ve bu dinin peygamberi Hz. Muhammed, haftada bir gün bedensel temizliği emrediyor. Toplumun ne kadarı bu emre uyuyor?

Neyse, biz ana konumuza dönelim;

Efendim, “tıbbi açıdan” bakarsak, çömelerek ( Alaturka) dışkılama yapmak en doğal pozisyon. Çünkü, karın içi basınç artıyor, hem bağırsaklara hem de idrar kesesine uygulanan basınçla daha sağlıklı boşalma oluyor.

Ama yaşlı, kilolu ve hasta insanlar için, Alafranga tuvalet gerekli.

Hijyen konusu ise, o tuvaletleri kullanan insanların “temizlik kültürleri” ile ilgili bir şey. “Ruhsal ve bedensel açıdan temiz insan” her koşulda hijyene önem verir.

Günümüzde kullanılan modern tuvaletlerin ilk tasarımcısı (1778) İngiliz Alexandre Cumming ve bu tasarımı geliştiren Joseph Bramah’a kendi payıma teşekkür ediyorum.

“Uygarlık” din, dil, etnik ve mezhepsel köken ayrımı yapmıyor! Uygarlığa katkısı olan her insana “insanca saygı” duymalıyız. 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Şinasi Selçuk - Önce geçmiş olsun diyorum, sonra da bu güzel yazınız için sizi kutluyorum.

Yanıtla . 0Beğen 08 Şubat 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR