Başbakanımız, “En az 3 çocuk” diyedursun, dünyadaki 7 milyar insanın 4 m

MAKALEYİ DİNLE

Biliyorum, hafta başı konusu değil.
Biliyorum, biraz canınız sıkılacak.
Ama anlatmalıyım.
Hafta sonu okuduğum “o yazı”dan sizlere özet bilgiler sunmalıyım.
Yazı, Biyolog Prof. Dr. Barbaros Çetin’e ait…
Barbaros Çetin, dünya çapında tanınmış bir bilim adamı.
Halen 9 Eylül Üniversitesi’nde görev yapıyor.
Ulusal ve uluslar arası pek çok ödülü var.
Barbaros Çetin, bakın bizlere nasıl sesleniyor?
Diyor ki:”İnsanlık, dünyayı son 200 yılda bitirdi.”
Devam ediyor:
*“Klasik ekonominin kuralları çoktan önemini yitirdi. Klasik ekonomi bilimi, insanı her alanda sadece kendi çıkarını düşünen bir canlı olarak görür. Ekolojik ekonominin kurallarını maalesef pek çok ülkede henüz geçerli kılamadık. Bu ülkelerden biri de bizim ülkemiz. Ekolojik ekonomi, büyümenin artık tehlikeli bir sınıra ulaştığını söylüyor.”
*”Yaklaşık 4. 5 milyar yıllık yaşam tarihinde, dünyamızın biyo- sistemi, şimdiye kadar hiç karşılaşmadığı bir canlı türünün faaliyetleri sonucu, hızla yok olma sürecine girdi. Bu hesap bilmez canlı türü insandır. Dünya nüfusu 1830’da 1 milyarken, 2012’de 7 milyarı geçti. 182 yılda 7 kat arttı.”
*”Çeşitli kirlenme şekilleri ve yok edilmesi yıllar alacak atıklar nedeniyle, tüm canlı türleri ve doğal yaşam ortamları hızla yok oluyor.”
6. KİTLESEL YOK OLUŞ SÜRECİNE GİRİLDİ
”Ne yazık ki, gezegenimiz “6.kitlesel yok oluş süreci” ne girmiş bulunuyor. Bu konudaki önemli bir uyarı, 2005 yılında 95 ülkeden 1360 bilim adamı tarafından hazırlanan raporla ortaya çıkmıştı. Raporda, yeryüzünde yaşamın devam edebilmesi için gereken doğal kaynakların üçte ikisinin insanlar tarafından hızla tüketilmekte olduğu belirtiliyordu.
Dünya Doğayı Koruma Vakfı da, sürekli olarak, dünyanın sağlık durumunun giderek kötüleştiğini rapor ediyor.
İlk kitlesel yok oluş, günümüzden yaklaşık 440 milyon yıl önce gerçekleşmiştir. 5. kitlesel yok oluş süreci, bundan 65 milyon yıl önce gerçekleşmiş olup, bu olayın en önemli özelliği ise, dinozorların 150 milyon yıl süren egemenliğinin son bulmasıdır. Bu sefer sahnede insan faktörü var. Yaratmış olduğumuz ekolojik yıkım, insan medeniyetinin de sonunu hazırlamış oldu.
Ne kadar başarılı bir medeniyet seviyesine ulaştık ki, 4,5 milyar yıllık zaman diliminin sadece son 200 yıllık döneminde her şeyi altüst etmeyi başardık. Ve son 30 yıldır da gezegenimizin kendini yenileme gücü kalmadı.”
EKONOMİK BÜYÜME, İNSANLARI MUTLU ETMİYOR
”Yaşam kalitesi ve mutluluğun anahtarının, ekonomik büyümeden geçtiğine inanılıyordu. Oysa bugün gelmiş olduğumuz ekonomik büyüme, kendisini yaratan biyo-sisteme sürekli zarar veren ve zararın faturasını ödemeyen ve ülke sınırlarını yok edip uluslar arası büyük şirketlerin bencil çıkarlarına hizmet eden vahşi bir sisteme dönüştü.”
7 MİLYAR İNSANDAN 4 MİLYARI FAZLA
”Dünyamız devasa bir çöplüğe dönüşüyor. Bu yetmezmiş gibi atmosfer çevresini de, uydu çöplüğüne çevirmeye başladık. Şöyle bir düşünün! 7 milyar insan, yaklaşık 4. 5 milyar hayvanlar alemi, her geçen gün sayıları artan milyonlarca fabrika, otomobil, uçak, deniz ulaşım araçları, iş makineleri, özetle yaklaşık 50 milyar canlı ve cansız sistem, her gün milyonlarca ton katı, sıvı ve gaz halinde atıkları dünya ekosistemine bırakıyor. Bu kadar ağır yükün altında gezegenimiz S.O.S veriyor.
Belki de evrenin tek yaşam gezegeni olan dünyamız, bu kadar ağır yüke sizce ne kadar dayanabilecek? Son ekolojik göstergeler, 7 milyar insandan 4 milyarının artık fazla olduğuna işaret ediyor.
Gelişmiş ülkelerdeki aşırı tüketim alışkanlıklarını ve gelişmekte olan ülkelerdeki hızlı nüfus artışını çok acilen önlemek durumundayız.”
CESETLER BİLE ÇÜRÜMÜYOR
“Her şeyi öyle kirlettik ki, artık mezardaki cesetlerimiz bile çürümüyor. Hem bizi hem de diğer hayvansal ve bitkisel canlıları öldüklerinde moleküllerine kadar parçalayıp biyosisteme geri dönmelerini sağlayacak toprakları onlarca çeşit toksit kimyasal atıklarımızla hızla kirlettik. Birçok yerde, biyolojik geri dönüşüm işini yapacak böcek, mantar, bakteri kalmadı.
Çeşitli yollarla aldığımız ve bir türlü vücudumuzdan atamadığımız toksik maddelerle vücudumuzda bir çeşit mumyalama işi yapılıyor. Bu nedenle mezarlıkların bile artık bilimsel yollarla belirlenmesi gerekecek. Bakir alanlar, köy mezarlıkları tercih edilecek.”
İNSANLIĞI BEKLEYEN TEHLİKE
“Hamamböcekleri 350 milyon yıl, keneler 225 milyon yıl ve at kestanesi bitkisi 75 milyon yıldır gezegenimizle uyumlu şekilde canlılıklarını uyumlu bir şekilde canlılıklarını sürdürmelerine rağmen, yaklaşık 30 bin yıl gibi kısa bir zamandır varlığını sürdüren insanoğlu bu uyumu sağlayamayarak, son 200 yılda kendi neslini ve gezegenimizdeki yaşamı yok edecek bir tehdide dönüştü.
Kuşkuya yer yok ki, küresel iklim değişimi ve küresel ekolojik kaos, bir an önce ciddi bir şekilde ele alınmazsa, tarihin en fakir ve en çok acı çeken insanlarının dünyası bizi beklemektedir.”
*********
Barbaros Çetin Hoca’nın uyarısı böyle!
Sizin, bizim, hepimizin, “dünyanın hor kullanılması” nda payımız var.
“6. küresel yok olma süreciymiş, ben nasıl olsa görmem” demeyelim.
“Dünya”ya karşı sorumluluklarımızı yerine getirelim.
Gelecek kuşaklar, bize beddua okumasın!
Bir de…
“Dünyanın ekolojik dengesi çerçevesinde 7 milyar nüfusun 4 milyarı fazla” denirken, Başbakan Erdoğan’ın “En az 3 çocuk” diretmesini sizlerin takdirine sunuyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar M.Tanzer Ünal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR