Milli İttifak ne iş yapar?

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye, belki de tarihinin en özel, önemli ve hassas seçimine girecek. 7 Haziran seçim sonuçları, hem iktidarın hem de muhalefetin Türkiye üzerindeki beklentilerinin bir anlamda yanıtının verilmesini sağlayacak.

Kısacası millet bir karar verecek, bu sonuçla da birileri memlekete hükmedecek. AK Parti, merkezi hükümet olmasının sağladığı imkânların yanı sıra yerelde de birçok belediyeyi elinde bulundurduğundan haliyle çok avantajlı. Sizin anlayacağınız belediye başkanları, taşın altına bizzat ellerini koşmuş durumdalar.

Ancak dezavantajları da yok değil. Çünkü karşısındaki cephe, sadece muhalefetten oluşmuyor. İçeride ve dışarıda birçok oluşuma ve devlet geleneğine karşı da mücadele veriyorlar. Yargının bir bölümü karşılarında, emniyette hala temizlik yapmakla meşguller, kuvvetle muhtemeldir ki, Türk Silahlı Kuvvetleri içinde de hükümet ile aynı düşünceyi paylaşmayan, yaşananlardan ve özellikle de Başkanlık Sistemi söylemlerinden memnun olmayan apoletliler vardır.

Bunun dışında toplumda da AK Parti’nin ortaya koyduğu sert politik duruştan rahatsızlık duyan bir de ayrı kesim var.

Tabi bir de cemaat faktörümüz bulunuyor ki, sormayın gitsin …

Haliyle bu dezavantajları, kendilerince avantaja dönüştürmek isteyen siyasi partiler bazı özel hamleler peşindeler. Örneğin Fatih Erbakan faktörüne rağmen Milli Görüş hareketini hala temsil ettiğini ileri süren Saadet Partisi ile Büyük Birlik Partisi ortaklığında kurulan ‘Milli İttifak’ da bu siyasi hamlelerden sadece bir tanesi.

İşin olur kısmına bir bakmak lazım tabi. Saadet Partisi, işin özünde AK Parti’nin bir anlamda tabanı gibi. Çünkü bünyesinden çıkardığı kişilerin AK Parti’yi kurup bugünkü noktalarına getirdiği yetmiyormuş gibi, hemen her seçimde kendi seçmen kitlesinden bir kısmını iktidara kaptırdılar. Özellikle Numan Kurtulmuş felaketinden sonra Saadet cephesi iyice güç kaybetti ve bugünkü noktasına kadar geriledi.

Aynı şekilde Büyük Birlik Partisi de bu konuda yeterli düzeyde bir siyasi performans sergileyemedi. 10 Ağustos sürecinde özellikle tabanıyla, yani bazı Alperenlerle fikir ayrılıkları yaşadıklarını rahatlıkla görmüştük. Bu sürecin yarattığı ağır tahribatın neden olduğu hasarı henüz onaramadıklarını, bu yüzden kendilerini ittifaka mecbur hissettiklerini rahatlıkla görebiliyor ve söyleyebiliyoruz.

Kısacası şahsi kanaatime göre, bu ittifak belki bir sonuç verebilir. En azından 1 ya da 2 puanlık bir artış yaşanabilir, her iki cepheden de iktidara giden oyların bir bölümünün dönmesine olanak sağlayabilir. Ancak yüzde 10’luk baraj hesap edildiğinde, iki partinin birleşimi oluşumu meclise taşımaya yetmeyecektir. Ancak bunun dışında seçim sonucuna farklı yönden etki edecektir.

O da olası oy artışının zararının nerelere dokunacağı konusudur. Çünkü bu ittifakın içinde yer alan partilerin belirli orandaki tabanları AK Parti’ye oy veren kitle içinde. BBP’nin az bir oyu ise MHP saflarında. Haliyle bu oy geri dönüşleri en çok AK Parti’yi etkileyecektir. Özellikle, genel seçim havasında geçen 30 Mart yerel seçimlerindeki iktidarın yüzde 43’lük net oyu, ister istemez muhalefetin iştahını kabartıyor. Bu yöndeki gelişmeler de AK Parti için bir handikap olarak değerlendirilebilir.

Yani, her ne kadar Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi’nin barajı geçmeleri çok mümkün görünmese de, iktidarın oylarında biraz olsun gerilemeye sebep olabilecek ve meclis aritmetiğini değiştirebilecek etki doğurabileceğini düşünüyorum.

Ayrıca, bu tür ittifaklarda genel olarak iyi bir anlaşma beklenmez. Ancak SP ve BBP’li yöneticiler ile milletvekili adaylarının uyumlu çalışmaları, olaya bakış açılarının ne kadar samimice olduğunu bizlere gösteriyor.

Kısacası, samimiyet, iyi niyet ve kapasite bu Milli İttifak’ta var. Ancak her şeye rağmen barajı geçme olasılığı bana göre çok da ihtimal dahilinde değil…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR