AK Parti’nin yeni hedefi

MAKALEYİ DİNLE

Türkiye, taşların yerinden oynadığı 2002 seçimlerinin ardından belki de en kritik seçime girecek. Ülkede iktidarı elinde bulunduran AK Parti, Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan olmadan ilk kez bir seçime girecek.

Olmadan derken meseleyi yanlış anlamayın, en azından partinin liderlik koltuğunda oturmadan ilk kez olacak bu durum…

Ancak yine de Tayyip Bey’in partisi için çalışmayacağını (çalışmadığını) kimse söyleyemez. Yapılacak açılışlar ya da benzeri programlar vesilesi ile zaten 400 milletvekili hedefini dillendirmeye, yeni anayasa isteğini, başkanlık sistemi beklentisini milletin hafızasına ilmek ilmek işlemeye başladı bile. Muhtemelen bu tür çabaları haziran seçimine kadar devam edecektir.

Ancak bu elbette şaşılmayacak bir davranıştır. Çünkü kendisi zaten beklentilerin çok uzağında, yetkilerini son damlasına kadar kullanacak bir cumhurbaşkanlığı yapacağını söylemişti. Bunu ifade etmesindeki amacı ise hakkında kullanılan ‘reis’lik kelimesinin hakkını layıkı ile vereceği söylemişti.

Haliyle parti genel merkezinde de yankı bulan bu talepler ister istemez sıkça dillendirilmeye başlandı. Ancak bu konuda biraz daha hassas durumda teşkilat mensupları. Çünkü hedef çok büyük. Yeni anayasaya ulaşmak için önce 330 vekil isteniyordu, sonra bu sayı 367’ye çıktı, son aşamada olay garanti olsun diye “Hedef 400 milletvekili” dendi…

Kocaeli teşkilatlarına da bu hedef doğrultusunda 10 milletvekili ödevi verildi…

İşte bu andan sonra tüm hesaplar yeniden yapılmaya başlandı. Rakip partilerin hamleleri önceden tespit edilip, ona göre çalışmalar yapılmaya başlandı. Bu aşamada AK Parti’nin en çok dikkat ettiği isim, CHP’nin 30 Mart seçimlerindeki parlayan yıldızı olan Turan Dumlu oldu…

Evet, Turan Bey, Gölcük’teki seçimleri bile neredeyse kazanacak kadar potansiyel sahibi olduğunu göstermişti ele güne. Bu açıdan bakıldığında kendisinin CHP’de iyi bir yerden aday gösterileceği kulislerde ziyadesiyle konuşulmaya başlandı. Haliyle bu durum karşısında yeni bir hamle peşinde koşan AK Parti, çok büyük bir olasılık ile listesinin etkili bir noktasında en az Turan Dumlu kadar etkili bir isim koymak isteyecektir. Bu durumu ise AK Partililer şöyle izah ediyorlar:

“AK Parti’de seçilebilecek bir noktada Kürtçe konuşan bir aday olacaktır.”

Bu tercihin aynı zamanda parti olarak seçime girecek olan HDP’nin çalışmalarına yönelik de etki oluşturmak üzere bir hamle olması bekleniyor.

Fakat işin kötü tarafı AK Parti’de bu özelliklere, niteliklere, oy potansiyeline sahip kişi sayısının çok az olmasıdır. Ancak bir diğer mecburiyet de AK Parti’nin elindeki az seçenekler içinden en doğrusunu seçilmesinin zorunlu olduğudur.

Zira tercih edilecek olan isimde yalnızca ‘Kürtçe konuşma’ kriteri aranmayacak. Bunun yanında;

Karizması,

Sevilen bir kişilik olması,

Sosyal yönünün güçlü olması,

Potansiyel sahibi olması,

Partisini iyi temsil edebilmesi,

AK Parti’ye ‘en azından’ kuruluşundan bu yana hizmet etmiş olması,

Temsiliyet gücünün bulunması,

Yardımsever olması,

Biraz da mali gücünün yerinde olması gibi özel kriterler aranacaktır.

Aranmalıdır da…

Haliyle bazı özel durumlarla ilgili AK Parti bu konuda hassas olmalı ve tercihinde kesinlikle yanlış yapmamalıdır. Özellikle hizmet kavramına önem vermelidir. Mutlaka en iyi ismi tercih etmelidir…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR