Kırkpınar’da 50. yıl

MAKALEYİ DİNLE

Yunus Emre’nin “hamdım piştim” deyişine uyarlama yaparsak bugün 650.’nsi başlayan tarihi Kırkpınar yağlı güreşlerine tam 49 yıldır gitmiş ama hâlâ “pişmemiş’ bir Kırkpınar sevdalısı olarak 49 yılda geride kalan anları sizlerle paylaşmak isterim
Sevdam Adapazarlı meşhur Kör Sezai’nin (Kanmaz) Kırkpınar’da ilk kez Başpehlivan olduğuna şahitlikle başladı.
Başpehlivanlığını değil ama kendisini görme şansını yine Kırkpınar’ın o yeşil çimeninde buldum. 8 kez burada Başpehlivan olmuş meşhur Tekirdağlı Hüseyin’i….
Son 45 yıla “Karamürsel” damgası vuran ve Kocaeli’nin şirin ilçesine 3 kez Aydın Demir ve 9 kez Ahmet Taşçı ile “Altın kemer” getiren, Kırkpınar’a adeta ambargo koyan Karamürselli Başpehlivanları tanıdım.
Üst üste Kırkpınar’da 3 yıl Başpehlivan olup Altın kemerin sahibi olan Ordulu Mustafa’yı, Karamürselli Aydın Demir’le kavga eden Manisalı Arap Mustafa’yı (Yıldız)…
Adapazarlı İrfan Atan, Samsunlu İbrahim Karabacak, yeni yetmelerden Antalyalı Osman Aynur, Ünyeli Recep Kara, Şaban Yılmaz, Kenan Şimşek’i, son 2 yılın Başpehlivanı Mehmet Yeşil Yeşil’i, rahmetli Recep Gürbüz ve Cengiz Elbeyi ve daha nicelerini saymıyorum.
Ama, Denizlili Hüseyin Çokal’ı, hele Aydın Demir’le olan güreşini unutamıyorum.
Cumhuriyet döneminin (1924) Kırkpınar’da ilk Başpehlivanı Arnavut Benli Abdullah’ı anlata anlata bitiremezler.
İnsan Kırkpınar’ı görünce, daha öncesini öğrenmek için sabırsızlanıyor.
Tıpkı duvarda asılı hasır zembilini tam 1 yıl hasretle gözeten, içindeki kispetini okşaya okşaya Kırkpınar’a gitmeyi bekleyen pehlivanlar gibi.
Kırkpınar güreşleri başlayınca yurdundan obasından köyünden anasından babasından yavuklusundan kopup elinde zembili ile “Er Meydanı” Kırkpınar’a gelen “Kozumu burada paylaşacağım, hesabımı burada göreceğim” diyen pehlivanlar gibi.
Burası yağlı güreşin MABEDİ!
İnsan bu mabede gelirken bir hoş, içine girdiğinde daha bir başka oluyor!
Karamürselli efsane pehlivan Ahmet Taşçı’nın dediği gibi “Burası sadece yağlı güreş sporu yapılan bir yer değil. Gerçek bir kültür, bir fazilet yeri... Burası kavga, dövüş ve çekişmenin olmaması gereken bir yer. Gözünüzün önüne getirin, zeytinyağı bir doğallık, yemyeşil çayırlar, tertemiz bir doğa, ışıl ışıl parıldayan güneş, temizlik ve sağlığın ifadesi.
Pehlivan ise, centilmenlik koçyiğitlik simgesi değil midir? Başka hangi sporda, bu kadar güzel unsur bir arada bulunuyor?”
Kırkpınar’da vurulan davul, Kırkpınar’da üflenen zurna bile bir sanat eseri.
Davulcu sanki kendi güreşiyormuş gibi yenici oyunu gördüğü anda bunu davuluna verdiği ritim ve sıklaştırdığı tokmak vuruşlarından çıkan sesle seyirciye duyurur.
Yağlı güreşi bilmeyen ama seyredenler bile davulcunun bu uyarısı ile pehlivanın rakibini yenmek üzere olduğunu anlar! Dikkatlerini pehlivanlara yöneltirler.
Kırkpınar da edinilen dostluklar ebedi olur.
Edirne, Kırkpınar güreşleri sürecince bir başka, bir gelin gibi güzeldir.
Kırkpınar’ı bu kadar cazip hale getiren Edirne Belediyesini kutlamadan geçmek mümkün mü?
Türkiye’de yağlı güreşin en eski yapıldığı yer Antalya’nın tarihi ilçesi Elmalı’da “Yeşil Yayla” güreşleridir.
Ama, Kırkpınar güreşleri Elmalı’dan 10 yıl daha genç olmasına rağmen Edirne Belediyesi’nin yağlı güreş sporuna verdiği önem sayesinde tarih olarak olmasa da düzenleme, yaygınlaşma ve tanıtım olarak Elmalıyı fersah fersah geçti.
Benim ilk sevdalandığım Kırkpınar’da pek çayır, şimdiki gibi oturulan tribünler yoktu.
Bir iki kalasın altına konan taşlarla uzun kalasların üzeride oturma şansı elde edenler kendilerini lüks koltukta sanırdı.
Gün kararana kadar süren, ertesi güne kalan seyrettiğimiz güreşler, kule hakemlerinin üzerine yürüyen pehlivanları, Meriç kenarında çevrilen nar gibi kuzuları, akşam zurna- klarnet sesleri ile şakıyan Kırkpınar’da hasret gidermiş şimdi aramızda olmayan dostlarımızla buluştuğumuz Kel Aliçoların, Koca Yusufların, Herheleci’lerin tefrikalara sığmayan güreş yaptıkları Kırkpınar bu satırlara bu sütunlara sığmaz…
Kısmetse, yağlı güreşin mabedi Kırkpınar’da, bu yıl 50. yılı tamamlayacağız


Kırkpınarla ilgili Haberler
Kırkpınar’da Kocaeli’nin umudu
Karamüselli pehlivanlar!
• Tarihi Edirne, 650. Kırkpınar Yağlı güreşlerinde Kocaeli’nin umudu yine Karamürselli pehlivanlarda.
• Başpehlivanlık için Ekrem Yavuz, Gökhan Arıcı ve Güngör Ekin iddialı isimler arasında gösteriliyor.
• Efsane pehlivan Ahmet Taşçı, Aliço’nun “rekorunu” kırmak için Kırkpınar’da güreşe devam edecek.


650.Tarihi Kırkpınar Yağlı güreşlerinde Başpehlivanlık için hazırlanan Karamürselli Ekrem Yavuz, Gökhan Arıcı ve Güngör Ekin, Kırkpınar’a “iddialı” geldiler.
Antalyalı Mehmet Yeşil Yeşil, Ali Gürbüz, Recep Kara ile birlikte Başpehlivanlık için Karamürselli Ekrem Yavuz, Gökhan Arıcı ve son güreşlerde devamlı kürsü yaparak adından sıkça bahsettiren Güngör Ekin favoriler arasında gösteriliyor.
Edirne Sarayiçi’nde Kırkpınar’ın duayenleri, eşleşmelerde Karamürselli pehlivanların birbirine düşmemsi halinde mutlaka ”final” yapacaklarını söylüyor.
Favori: Ali Gürbüz ama,
650. Tarihi Kırkpınar’da bu yıl Başpehlivanlık için en güçlü aday Ali Gürbüz gösterilirken, Antalyalı Mehmet Yeşil Yeşil’in 3.kez Başpehlivan olup “Altınkemeri” almak isteyeceği için Başpehlivanlığın bu 2 pehlivan arasında geçeceği yorumu ağırlık kazanıyor.
Başpehlivanlık için iyi hazırlandıklarını söyleyen Karamürselli her 3 pehlivan Ekrem Yavuz, Gökhan Arıcı ve Güngör Ekin “her şey kısmet” derken kura eşleşmelerinin şanslarını etkileyeceğini ifade ettiler.

Taşçı “rekor için” çayıra çıkacak
Yaşarken Kırkpınar’da heykeli dikilen Karamürselli ünlü Başpehlivan Ahmet Taşçı, Başpehlivanlık güreşlerinde Başpehlivan olmak için değil, Kel Aliço pehlivanın Kırkpınar’da 27 yıl süren güreşinin rekorunu kırmak için güreşeceğini söyledi.


Taşçı “Veda” yok:
* Karamürselli Ahmet Taşçı, Cumhuriyet tarihinin en çok Başpehlivanlık unvan’ından sonra şimdi de “Kırkpınar’da güreş tutan en yaşlı pehlivan olmak” istiyor.
* Taşçı “58 yaşına kadar güreşen Aliço’nun Kırkpınar’daki 27 yıllık rekorunu kıracağım” dedi
KARAMÜRSEL- Dokuz kez Kırkpınar’da Başpehlivanlık kazanan Ahmet Taşçının Kırkpınar’daki yeni hedefi ne Başpehlivanlık ne de ödül!

Aliço’nun rekorunu kıracak
O, Türkiye’de kırılması güç bir rekorun sahibi ama rekora doymayan sanki aç bir kurt.
Başpehlivanlıkta önceki yıllar gibi iddialı olmadığını söylerken esas amacının “Aliço’nun rekorunu kırmak olduğunu açıkladı.

65 yaşına kadar
Sporda kazanmak kadar kaybetmenin de olduğunu ifade eden ünlü Başpehlivan
“Sporun en güzel tarafı bence bunun SPOR olarak yapılması ve görülmesidir. Ben bu çayırlarda istediğimi fazlası ile elde ettim ve şu anda Cumhuriyet tarihinin en çok Kırkpınar Başpehlivanı olmuş güreşçisiyim. Kırkpınar yağlı güreşin mabedidir. Ben, benden önce Kırkpınar’da Başpehlivanlık kazanmış ustalarımızın bu spora ne kadar önem verdiğinin bilincindeyim. Kimseye saygısızlık etmek gibi bir niyetim düşüncem yok, Ama bu çayırda 58 yaşına kadar güreş tutmuş pirimiz Aliço’nun rekorunu Allah nasip ederse gerçekten kırmak istiyorum. Bunun için de bundan böyle sağlığım elverdiği sürece Kırkpınar’da 65 yaşına kadar güreş tutup Aliço’nun rekorunu kıracağım” diyor.


Ekrem Yavuz: “Nerede kalmıştık?”
* Kırkpınar’ın Koca Yusuf’u Antalya’nın Kemer Belediyesi ile olan bağını kopardı ve “Altın Kemeri” tekrar döndüğü Altınova’ya götürmek için huzura çıkıyor.
“Saymadım kaç yıl oldu Altın kemer sen ellerin olalı” diyen, her yıl neredeyse finalin gediklisi olan Ekrem Yavuz 650. Kırkpınar güreşlerine “Nerede kalmıştık?“ diye bıraktığı yerden başlayacak...
Hocası Sabahattin Kangal’ın yönetiminde çok sıkı çalışan ve kendini Kırkpınar’a hazırlayan Ekrem Yavuz’un tek düşüncesi Başpehlivan olmak.


Aydın Demir’den Kırkpınara boykot
• Karamürselli ünlü Başpehlivan Aydın Demir, eski heyecanını kaybettiği için “Kırkpınar’a gitmiyorum”
KARAMÜRSEL-Kırkpınar’da ilk kez 3 yıl üst üste “Altınkemer” kazanan ünlü Başpehlivan Aydın Demir, eski heyecanını kaybettiği için “Kırkpınar” güreşlerine gitmeyeceğini açıkladı.
“Karamürselli pehlivanlardan finale kalan olursa final güreşini seyretmek için belki pazar günü Edirne’ye giderim” diyen Demir “Artık benim için Kırkpınar defteri kapandı” dedi.
Resimaltı:
Belki:- Aydın Demir, Karamürsellilerden finale kalan olursa Kırkpınar’a “belki” son gün giderim.


Karamürselli Yahya, Kırkpınar’da İngilizce cazgırlık yapacak
Karamürsel Kırkpınar’da adını sürdürmeye devam ediyor. Altınkemer’li Başpehlivanları ile Kırkpınar’a adını yazdıran Karamürsel bu defa da İngilizce cazgırlık ile Edirne’ye damgasını vurmaya hazırlanıyor.
Minik boylarda Kırkpınar çayırında kispet giyip güreş tutan genç tarihçi-yazar Karamürselli Yahya Coşkun Kırkpınar’da “İngilizce” cazgırlık yapmak için hazırlıklarını tamamladı.
Ankara Üniversitesi Tarih bölümü mezunu Yahya Coşkun, Gazzeye yardım götüren Marmara gemisinde İsrailliler tarafından rehin alınmıştı. Yağlı güreş sevdalısı Yahya Coşkun’un yayınlanmış 3 kitabı bulunuyor.
Resimaltı:

İngilizce Cazgırı:- Kırkpınar’da “İngilizce” cazgırlık için hazırlanan Karamürselli Yahya Coşkun ünlü cazgır Pele ve Sabahattin Erdoğan’la.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Abdullah Karagöz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR