Sardunya çiçeği ve bakımı

MAKALEYİ DİNLE

Saygıdeğer okuyucularım;

Bu yazımda sizlerle bahçelerimizin ve balkonlarımızın olmazsa olmazı olan ve hiçbir zaman bizleri çiçeksiz bırakmayan sardunya çiçeğinin nasıl bakılması gerektiğini paylaşacağım.

Eskiden sadece yerli sardunyalarımız vardı; şimdilerde bunlar, yok denecek kadar azalmış durumdalar. Bunları gördükçe bizlere annelerimizin ve ninelerimizin kendi elleriyle dikip büyüttüğü, renk renk açan o güzel sardunyalı balkonları ve bahçeleri bizlere hatırlatıyor. Ayrıca bizim eski yerli sardunyalarımız soğuğa ve don tehlikesine karşı da dayanıklıdır. Bir kere ektiğimiz zaman yirmi seneye yakın bozulmadan kaldıklarını ben çok iyi hatırlıyorum. Ayrıca hastalıklara karşı da bizim yerli sardunyalarımız, daha fazla dayanıklıdır. Bu sebeğten dolayı eğer yerli sardunya bulup dikersek, ithal sardunyalara göre hem daha uzun süre bize hizmet edecek, hem de hastalıktan ölme riski daha az olacaktır.

İthal sardunyaların da çok çeşitli değişik renkleri vardır. Bu değişik renklerinden istediğinizi alıp balkonlarınızı ve bahçelerinizi süsleyebilirsiniz. Bir de sardunyalarımızın, “sarkan sakız sardunya” dediğimiz türleri vardır. Eğer aşağıya doğru sarkmasını arzu ediyorsak, bu tür sardunyalardan alırız. Bir de yukarı doğru dik büyüyen sardunyalar vardır. Eğer yerimiz buna müsaitse veya biz onu seviyorsak, o zaman da bu çeşit sardunyalar alıp balkon ve bahçelerimizi süsleyebiliriz. Ancak önemli olan, bunları diktikten sonra bakımlarını uygun bir şekilde yaparak sağlıklarının bozulmamasına dikkat etmektir.

Ben, burada, kendime ait bir tabirim olan şu sözleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Diyorum ki; “Sardunyalarla ne kadar az ilgilenirseniz, o kadar güzel olur ve bol çiçek açar.” Bunun manası; sardunyalara ikide bir bol su verip ve bir de gölge yere koyarsak, kısa zamanda çürüyecek ve ölecektir. Eğer güneşli yere koyup ve çok fazla da su vermezsek; hem bol bol çiçek açacak, hem de çürümeyecektir. Ayrıca sardunyaların toprağı, killi toprak olursa yine de çürüme yapabilir veya değişik mantar hastalıklarına yakalanabilirler. Sardunyalar için en güzel toprak, suyu dibinde fazla kalmayan süzek topraklardır. Bu da gübre, mil ve torf karışımı topraktır. Bu şekilde olan bir toprakta sardunya her çürümeyecek, hem de bol çiçek açacaktır. Bir de sardunyaların altlarında bulunan altlıklarda devamlı su kalmamasına dikkat etmeliyiz. Su verdikten üç / dört saat geçtikten sonra eğer altlıkta su kalmışsa, bu suyu dökmemiz gerekir. Aksi halde devamlı su kalması, sardunyaya veya diğer çiçeklere de fayda vermez; tam tersine zarar verir  ve ölümlerine sebep olur.         

En güzel çiçekli bahçeler ve çiçekli balkonlar, sizlerin olması dileğiyle; saygılarımı sunarım.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar İbrahim Tınaztepe - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR