BEKRİ MUSTAFA

MAKALEYİ DİNLE

Bekri Mustafa, tarihimizdeki en renkli ve unutulmaz simalardan biridir.

1593 yılında dünyaya gelen Bekri Mustafa, “bekri” ya da “ayyaş” olarak bilinir de, Kur’an’ı hatmetmiş bir “Hafız” olduğu pek bilinmez!

Bekri Mustafa, içkiye ve özellikle de şaraba tutkundur. İçki yasağı getiren ama kendisinin de içki içtiği bilinen 4. Murat bile, ona hoşgörüyle bakmıştır. 16. Yüzyılın Osmanlı Hünkarının hoşgörüsünü 21. Yüzyılda pek çok konuda mumla arıyoruz!.. Kimi zaman, “Biz çağı geri mi sarıyoruz?” diye düşündüğüm de oluyor!

Bilinen fıkradır;

“Bekri Mustafa yolda yürürken, mahalle arasında, cenaze başında toplanmış bir kalabalıkla karşılaşır. Biri, Bekri Mustafa’nın eline sarılır ve bekledikleri imamın gelmediğini, cenaze namazını kıldırmasını ister! Bekri, itiraz edecek olsa da ısrar karşısında dayanamaz ve namazı kıldırır. Sonra sıra defin işine gelir. Bu görevi de ifa eden Bekri Mustafa, son olarak mezar başında “talkın” verir. Talkından sonra Bekri’yi iyi tanıyan biri yanına gelir ve ölüye nasıl bir talkın verdiğini sorar. Rivayet o ki, Bekri Mustafa şu yanıtı verir; “Şimdi sen ahrete gidiyorsun. Orada dünya ahvalinin nasıl olduğu sorulursa, sen ‘Bekri Mustafa cenaze namazı kıldırmaya başladı’ de, onlar dünyanın ne halde olduğunu anlarlar, dedim!”

Bekri Mustafa 16. Yüzyılda yaşamış. Şimdi, 21. Yüzyılda yaşıyoruz. Ve hala, pek çok işte günümüzün Bekri Mustafaları iş görmüyor mu?

Ne diyor, pek muhterem bir bakanımız? “Genel Müdür olabilmek için en az 5 çocuk sahibi olmak gerek!”

“İŞİ EHLİNE VERMEK” böyle oluyor demek ki!..

Kimi bakanlıkların yurtdışı görevlerine “yabancı dil bilmeyen” kişiler gönderiliyor!

“Yandaşları” iş sahibi yapmak için, seneler boyu “sınav kumpasları” kurulmuş! Siyasi iktidar da bunu yeni anlamış!.. Her sınav sonrası yapılan itirazlar ve medyada çıkan haberler duyulmamış, görülmemiş anlaşılan!?

“Eğitim” işini dinci cemaatlerin, hatta “Terör örgütünün” üstlendiği, Kur’an’ı Arapça ezberleyip ama Ayetlerin anlamını bilmeyen ezbercilerin huşu içinde dinlendiği, hemen her alanda “işinin ehli olmayanların” görev aldığı, “nitelikli insan gücü” yetiştirmeyen” bilimsel araştırma ve geliştirme (AR-GE)’de sınıfta kalan, kültür ve sanata yatırım yapılmayan, son bir yılda 3 bin okul kitaplığının kapandığı ve fakat “Sübyan Okulları” ile daha okul öncesinde çocukların beyinlerinin yıkandığı bir ülkede Bekri Mustafa kopyaları o kadar çok ki!..

Ne yazık ki, 16. Yüzyılda yaşayan Bekri Mustafa’nın öykülerine gülerken, günümüz Bekri Mustafalarına bakınca, hüngür hüngür ağlayası geliyor insanın!..

 

 

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR