Basın emekçilerinin yuvası yapılacak mı!?

MAKALEYİ DİNLE

Öncelikle altını çizmeliyim; Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti’nin bugünkü yönetimi, başta Cemiyet Başkanı Çetin Gürol olmak üzere, son derece aktif ve etken” bir çalışma içindeler.

Çetin Gürol, mesleki deneyimleriyle “pişmiş” bir gazeteci.

Üstelik, “yönetici kimliği “ ile de; birey ve kitle psikolojisini özümsemiş. Son derece “dengeli” bir tutum içinde. Saygılı, ölçülü, “aklı egemen kılan” bir kişi.

Dünden bugüne Kocaeli’de yerel medya hayli gelişti.

“Nitel gelişme” tartışılabilir ama “nicel” gelişme somut biçimde görülüyor; basılı gazete, internet gazeteleri, televizyon ve radyolarıyla Kocaeli’de geniş bir medya yelpazesi var. Bunun doğal sonucu olarak da, “gazete emekçileri” sayısı hızlı bir artış gösteriyor.

Peki, yerel medya “ekonomik” açıdan ne düzeyde?

Hiç kuşku yok ki, birileri iyi para kazanıyor. Özellikle de, siyasi iktidarla “iyi ilişkiler” içinde olanlar!

Günümüzde, “işadamları” güç kazanmanın yolunun “medya sahibi” olmaktan geçtiğini ve “siyasi iktidarla iyi ilişkiler içinde olmanın” çok önemli olduğunu öğrendiler! Bu nedenle, basın emekçilerine “iş olanağı” da ortaya çıkıyor.

Bütün işi gücü ve geçim kaynağı “medya” olanlar da var elbette. Onların içinde de “başarı” çizgisini “göreceli” olarak yakalayanlar olduğu gibi, az sayıda satışla durumu idare etmeye çalışanlar da!

Günümüzde gazetecilik zor zenaat!

Gazete okuma alışkanlığı yaygın değil. Yerel ya da ülke ölçeğinde “habere ulaşmak” için çok seçenek var; televizyon haberleri, internet en somut kaynaklar. Ama, “basılı yayın” alışkanlığının yok olacağına da inanmıyorum.

İşte bu koşullarda hem de “yerel” ölçekte “basın emekçisi” olmak kolay değil. İstisnalar olabilir ama genelde ücretler düşük, çalışma koşulları ağır. Belki “gençler” için belirli bir süre idare edilebilir. Ama, yaşam boyu bu işten ekmek yiyecekler için bu meslek hayli zor ve yorucu.

Kuşku yok ki, her normal insan önce iş, sonra “aile” sahibi olmak ister. Bunun doğal sonucu olarak, “ev sahibi olmak” önemli bir “yaşam güvencesi” ve hedefidir.

Günümüz “RANT EKONOMİSİ” içinde ev sahibi olmak kolay değil. Arsa ve inşaat maliyetinin yanı sıra, “banka kredi maliyeti” de bu hedefe ulaşmak isteyenler için adeta “ömür boyu kölelik” anlamına geliyor!

Basın emekçileri, kredi taksitlerini ödeyemedikleri için evlerine “haciz” işlemi yapılan insan sayısının özellikle son yıllarda nasıl hızla arttığını da görüyor ve kaygılanıyor olmalılar!

Seçimlere beş kala! Bilimsel araştırma konularında “hisleriyle sonuca varma yetisi” olan “Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık, basın emekçilerine uygun koşullarda ev sahibi olma müjdesi verdi.

Derince-Çınarlı mevkiinde 25 dönümlük bir arazi Milli Emlak’tan TOKİ’ye “bedelsiz” aktarılmış. Bakan’ın ifadesine göre, bu alanda yapılacak konutlara talip olan basın emekçilerine “arsa maliyeti” yansıtılmayacak. Ama henüz inşaat maliyeti, kredilendirme ve ödeme koşulları hakkında somut bilgi yok. Tek koşul; hiçbir gayrımenkule sahip olmamak.

Bütün içtenliğimle, bu projenin gerçekleşmesini diliyorum.

Ancak; bu düşün gerçekleşebilmesi için, basın emekçilerinin “iş güvencesi” ve “yeterli bir aylık gelire” sahip olmaları ön koşul. Tali koşul ise; Türkiye’nin ekonomik düzeninin “enflasyon” ve bunun doğal sonucu olarak “maliyet artışları” açısından talep sahibi basın emekçilerini yarı yolda bırakmamasıdır.

Umutların yeşermesini ve Kocaeli’de basın emekçileri için örnek bir sitenin hayata geçmesini diliyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mustafa Küpçü - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR