Milli Görüş akımı, Türkiye’yi teslim aldı!

MAKALEYİ DİNLE

Görüşünü beğenirsiniz, beğenmezsiniz ama şu bir gerçek ki, 85 yaşında vefat eden Prof. Dr. Necmettin Erbakan merhum Bülent Ecevit, merhum Alpaslan Türkeş ve Süleyman Demirel gibi Türk siyasetine “damga” vuran liderlerden biridir… Milli Görüş akımının lideri Erbakan, kurduğu bütün partiler kapatılmasına rağmen, görüşlerinden “taviz” vermedi, “Adil Düzen” dedi, “Ağır Sanayi Hamlesi” dedi, kendisine her zaman taraftar buldu. Bugünkü yazımda merhum Erbakan’ın dünden bugüne kadar kurduğu ve kapatılan partilerden bahsetmek istiyorum.
***
Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan, 26 Ocak 1970'te Milli Nizam Partisi (MNP) adıyla ayrı bir siyasi güç olarak ortaya çıktı. MNP, 1969 seçimlerinde Konya'dan bağımsız olarak parlamentoya giren Necmettin Erbakan ve 17 arkadaşı tarafından kuruldu. İslamcı bir söylemin egemen olduğu MNP'nin programında, milli ve manevi kalkınmaya önem verildi. Cumhuriyet Başsavcılığı, 5 Mart 1971'de, MNP hakkında Laikliğe aykırı çalışmalar yürüttüğü gerekçesiyle dava açtı. Anayasa Mahkemesi, 20 Mayıs 1971'de, partinin laik devlet niteliğinin ve Atatürk devrimciliğinin korunması prensiplerine aykırı olduğu gerekçesiyle kapatılmasına karar verdi. 12 Mart müdahalesinden hemen sonra 20 Mayıs'ta MNP kapatıldı. Genel başkan Necmettin Erbakan İsviçre'ye gitti.
***
Kapatılan MNP'nin kadroları, 11 Ekim 1972'de, Millî Selamet Partisi (MSP) adıyla bir parti kurdular. MSP'nin kuruluş çalışmaları içinde yer alan Necmettin Erbakan, bu partiye resmen 1973'ün Mayıs ayında katıldı, 20 Ekim 1973'te partinin genel başkanı oldu. 26 Ocak 1974'te CHP-MSP koalisyonu kuruldu. Erbakan, Başbakan Ecevit’in yardımcısı oldu. Ecevit, 7 aylık bu koalisyonu, Kıbrıs Harekâtı başarısıyla yürüttü ancak iki parti anlaşamadı, hükümet dağıldı. MSP, soldan sonra sağla koalisyona girdi. 31 Mart 1975'de AP-MSP-MHP-CGP 1.MC'yi (Milliyetçi Cephe) kurdular. Arkasından 77 seçimleri sonunda 2.MC kuruldu. Sonrasında 12 Eylül askeri müdahalesi gerçekleşti. MSP diğer partilerle birlikte kapatıldı.
***
19 Temmuz 1983'te avukat Ali Türkmen başkanlığında Milli Selamet Partisi’nin görüşlerini benimseyen Refah Partisi (RP) kuruldu. Ahmet Tekdal parti başkanlığına getirildi. 6 Eylül 1987'de yapılan referandum (halk oylaması) ile bazı eski siyasi parti liderlerine siyaset yapma yasağı kaldırılınca, MSP eski başkanı Necmettin Erbakan Refah Partisi genel başkanlığına seçildi (11 Ekim 1987). 24 Aralık 1995 genel seçimlerinde yüzde 21.38 oy oranıyla 158 milletvekilliği kazandı ve birinci oldu. Seçimlerden hemen sonra Anavatan Partisi’yle yapılan koalisyon görüşmeleri başarısızlıkla sonuçlandı. Doğru Yol Partisi’yle kurduğu koalisyon hükümeti (Refahyol Hükümeti) 28 Haziran 1996'da TBMM'de güvenoyu aldı, Erbakan da başbakan oldu. Daha sonra Erbakan'ın istifa etmesi üzerine Refahyol hükümeti dağıldı (Haziran 1997). 21 Mayıs 1997'de Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, iktidarda iken RP hakkında, “Lâik Cumhuriyet ilkesine aykırı eylemleri” gerekçesiyle dava açtı. Refah Partisi, 8 ay süren dava sonunda, 16 Ocak 1998'de Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı. Necmettin Erbakan’a 5 yıl süreyle siyaset yasağı getirildi. RP’den sonra Fazilet Partisi kuruldu (14 Mayıs 1998). Fazilet Partisi de 22 Haziran 2001’de kapatıldı.
***
Millî Görüş hareketinin siyasî partisi olan Saadet Partisi, 20 Temmuz 2001 tarihinde Ankara’da kuruldu. Genel Başkan Recai Kutan oldu. 26 Ekim 2008'de yapılan 3. Büyük Kongre'de Numan Kurtulmuş genel başkanlığa seçildi. Erbakan ile ters düşen Kurtulmuş, istifa ederek (1 Ekim 2010) sonrasında HAS Parti’yi kurdu. 27 Şubat 2011'de hakkın rahmetine kavuşan Necmettin Erbakan, 17 Ekim 2010'da genel başkan seçilmişti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Erbakan’ın talebeleridir… Yıllar önce Milli Görüş’ün temsilcilerinden biri Cumhurbaşkanı, biri Başbakan olacak dense idi, sanırım çoğu kimse inanmazdı. Ama diğer partilerin yaptıkları hatalar sonrasında Milli Görüş akımı, Türkiye’yi teslim aldı.
Şu anda SP’nin yanı sıra her ne kadar bir değiştik deseler de AKP, HAS Parti ve TP, Milli Görüş akımını yürüten partiler arasında yer alıyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR