31 Mart soykırımı

MAKALEYİ DİNLE

Azerbaycanlılara karşı hayata geçirilen soykırım siyaseti Bakü ile sınırlı kalmadı. 31 Mart 1918 ’de Ermeni taşnakları Şamahı bölgesinin 53 köyünde 8027 Azerbaycanlıyı-2560 kadını ve 1277 çocuğu öldürdüler. Guba’nın 162 köyünde 16 binden fazla suçsuz insan katledildi. Ermeni taşnakları Lenkeran, Muğan bölgesi ve Dağlık Karabağ’da binlerce köyü yaktılar, on binlerce insanı vahşice katlettiler. Şamahı şehrinde öldürülen Türk sayısı 7 bindi. Azerbaycan’da Mart ayında devam eden katliam ve soykırımlar Eylül ayına kadar devam etmiş ve Nuri paşa komutasındaki Kafkasya İslam Ordusu’nun duruma el koymasına kadar devam etmiştir. Bu katliamlar sırasında toplam 50 bin Azerbaycan Türkü öldürülmüştür. Kafkasya İslam Ordusu ise 1.100 asker ve 30 subay şehit vermiştir. Bugün Azerbaycan’ın çeşitli yerlerinde bu askerler anısına şehitlikler yapılmıştır. 15 Temmuz 1918’de Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin kurduğu Olağanüstü Araştırma Komisyonu bu katliamlarla ilgili çok sayıda belgeyi toplayarak hükümete sundu, 1919’da Azerbaycan Parlamentosu 31 Mart tarihini Azerbaycanlıların Soykırımı günü olarak kabul etti. 26 Mart 1998’de o zamanki Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev “Azerbaycanlıların soykırımı hakkında” kararname imzaladı.

HOCALI SOYKIRIMI

Ermeni güçleri 1992 yılının 25 Şubatı 26 Şubat'ta bağlayan gecede bölgedeki 366. Alayın da desteği ile önce giriş ve çıkışını kapadığı Hocalı kasabasında, Azeri resmî kaynaklarına göre, 83 çocuk, 106 kadın ve 70'den fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 sakin öldürülmüş, toplam 487 kişi ağır yaralanmıştır. 1275 kişi ise rehin alınmış ve 150 kişi ise kaybolmuştur. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başları kesildiği görülmüştür. Hamile kadınlar ve çocukların da maruz kaldığı tespit edilmiştir.

“ AZERİN “ KÜLTÜR ELÇİSİ OLDU

Türkiye’nin özellikle de Kocaeli’nin yakından çok iyi tanıdığı Azerbaycanlı şarkıcı Kültür Elçisi seçildi. Azerbaycan’da sanat güneşi olarak adlandırılan Azerin; 24 Mart geçen Cumartesi günü Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda Türk Dünyası Kocaeli’nde Nevruz’la Buluşuyor programında seyircilerini coşturdu. Bizim yerel basınımızda Azerbaycan’ın Emel Sayın’ı olarak yazılmıştı.
Azerin’in her söylediği türkü Türklük ve Türk dünyası üzerinedir.
“ Çırpınırdın Karadeniz “ türküsünü seyirciler ile beraber koro halinde söyledi.
Azerin’in Kültür Elçisi seçilmesi çok isabetli bir karardır. Azerin’i tebrik edip, başarılar diliyorum.

İBRAHİM KARAOSMANOĞLU’NUN YENİ GÖREVİ

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu son derece önemli ve gerekli olan “ Türk Dünyası Belediyeler Birliği “kuruluşun Başkanı oldu. Kocaeli artık Türk Dünyasında bilinen ve tanınan bir il olacak.
İbrahim Karaosmanoğlu için bu göreve seçilmek büyük bir başarı ve onurdur. Bu görevde bulunması kentimiz Kocaeli adına getirisi büyük olacak bir kazançtır. Burada parti farkı gözetilmeden, siyasi farklılıklar nazara alınmadan düşünecek olursak hepimizin memnun olup gururlanmamız gerekir. Zira sonuç da kişiden çok kazanan Kocaeli olacaktır.
Bu duygu ve düşünce ile Büyükşehir Belediye Başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu’nu içtenlikle kutlayıp başarı diliyorum. Başkanımızın çok önemli icraatlar yapacağına inanıp bekliyoruz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR