Masal bu ya…

MAKALEYİ DİNLE

Bu sabah da işe geldim, tüm arkadaşlarım yerlerini almıştı. Bende sıradaki yerimi alarak hep birlikte sabah sporuna başladık.  Ohhh tertemiz hava ve nefis deniz kokusu ne kadar güzel.

Sabah sporu bizler için çok önemlidir. Bizlerin takım olduğunu bize her sabah hatırlattığı gibi, bizlere güne kan dolaşımını hızlandırarak sağlıkla başlamak için büyük bir şans vermektedir. Biz tüm toplumumuz gibi sabah sporunu kuşaklardır yapar ve gıda alımında un, şeker ve tuz almamaya son derece dikkat ederiz. Sporun ardından herkes kendince şükür duası yapar. Kimse yanındakinin ne söylediğini bilmez ama nedense bu hepimize büyük bir huzur verir.

Vardiya değişiminden 10 dakika önce tüm personel devir alacakları istasyonlarda yerlerini alırlar, devir alacakları insanlara, üretime verdikleri katkılardan dolayı teşekkür ederek görevlerini teslim alırlar.

 

EN BÜYÜK KORKUMUZ

En büyük korkumuz yıllardır yıllık % 8 olan büyümemizin biraz daha artmasıdır. Yıllık 80.000. USD’ yi geçen kişi başı gelirimizle artık herkesin evi ve arabası o kadar büyüdü ki, devlet sadece uçan araba alınmasına izin vermek zorunda kaldı. Dört katlı yollar kesinlikle yetmiyor. Devletin en büyük sorunu uçan arabaları kullanan şoför/pilot yetiştirmek için yeni kurslar açılmasını sağlamak. Çünkü herkesin çok iyi bir işi var ve yeni iş yaparak daha fazla para kazanmak isteyen kimseyi bulamıyorlar. Bu arada haftalık çalışma saati 30 saat olduğu için insanlar hobilerine yeteri kadar zaman ayıramamaktan şikayet ediyorlar.

 

PARA İLE VERİLEN TEŞVİKLER  HİÇBİR ŞEY İFADE ETMİYOR!

Artık para ile verilen teşvikler hiçbir şey ifade etmiyor! Devlet insanları nasıl motive edeceğini şaşırmış durumda, şu günlerde verilen teşviklerden en fazla talep göreni; vefat ettiğinde cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanının kıldırması veya boğaz manzaralı mezar yeri verilmesi. Aksi takdirde insanları yeni bir işe başlatmak nerede ise imkansız.

Geçenlerde ordu mensupları topluca istifa etti. Bu toplumda büyük bir sevince neden oldu, artık yapılması gereken yeni işler için iş gücü bulabileceğiz.   

 

EVLERİMİZ 400 METREKARE

Evlerimiz 400 metrekare olduğu için Başbakanımız eğer aile başı 6 çocuk yapmazsak maaşımızın yarısını keseceğini söyledi. Çocuk başına okullarını bitirene kadar her ay 10.000.USD verileceğini de ilave etti. Devletimiz ayrıca çocuk yapma çalışmalarına katkı vermek içinde iki hafta tatil desteği veriyor. Devlet haklı gerçekten o kadar çok iş ve ürettiğimize talep var ki çalışacak, üretecek insanlara ihtiyacımız var. Vatan vazifesi deyip tüm aileler çocuk çalışmalarına başladı. Bu arada bizim ülkemizde suç oranı % 1, o da yanlış park etmekten geliyor maalesef yer sıkıntısı.

En zor iş nedir diye bazen aklıma gelir ve politikacılara gerçekten üzülürüm. Hem hiç para alma, hem telefon kulağından düşmesin, hem kendi arabanı kendin kullan, gerçekten çok zor. En azından başbakana bir şoför tahsis edilmeli diye düşünüyorum. Ama kimse bu işi istemiyormuş diye de konuşuluyor. Tarih kitaplarında okuduklarımızı hatırlarsınız eskiden başbakanın konvoyu geliyor dendiğinde şehirde hayat dururmuş. Koruma ordusu, araba ordusu falan. Hayal etmesi bile gülünç! İnsan, kendilerini temsil etmesi için seçen halktan korkar mı? Hadi korkuyorsun, o zamanlar halk acaba neden , “başbakanım seni, bizleri yönetmen için biz seçtik” sen ne yapıyorsun? neden bizden bu kadar korkuyorsun diye sormuyordu.  Ne enteresan kendi halkından korkan korumalarla gezen belediye başkanları bile varmış.

Bazen eski günleri özlüyorum gerçekten. Senede bir araba değiştirirken ne kadar mutluymuşuz. Şimdi her ay yeni bir araba almazsak komşular ayıplıyor. Biraz israf çoğaldı. Eski arabayı da hurda etmek zorunda kalıyoruz hiç kimse ikinci el araba almıyor. Yeni yetme çocuklar sadece uçan araba istiyorlar. Bu zenginlik gerçekten bazen başa bela.

 

HERKES PROFESÖR

Eğitim düzeyi o kadar arttı ki artık hobi olarak insanlar garajlarında uçak yapmaya başladılar. Hobiler arttıkça kavga gürültüde bitti.

Ülkemi seviyorum. Hayat bu ülkede çok güzel. En büyük sorunumuz buraya çalışmak için gelmek isteyen eğitimsiz ve vasıfsız Amerikalılar ve Almanlar. Biz bu adamlardan ne zaman kurtulacağız ? Eğitimli olanlar bize fayda sağlıyor tamam, ama bazıları çok eğitimsiz. İnanmazsınız aralarında lise mezunu olanlar bile var. Bu devirde kabul edilir bir şey değil gerçekten.

Bu arada samanyolu birliğinden ayrılma taraftarı değilim. Marslılara ve Venüslülere ne güzel ihracatımız var. Kurcalamaya hiç gerek yok. Bırakın Satürnlülerde tatile gelsin. Sıkıntı yapmayın. İyi geçinmek bizim lehimize.

 

MASAL BU YA … BELLİ Mİ OLUR… 

Sevgili arkadaşım Ufuk Vurdum gerçekler acıtıyor ağabey, birazda hayallerimizi yaz diye benden bir ricada bulunmuştu. Bilmem olmuş mu? Ben pek atmayı beceremem.

Tüm vatandaşlarımızın, hemşeri ve dostlarımın kurban bayramını içtenlikle kutlarım.

Nice bayramlarda mutluluk ve refah içinde birlikte olmak dileği ile…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Haluk Ulusoy - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

ülker taylan - hikaye güzel niye olmasın ki !!

yeter ki inanan politikacılar yetişsin

Yanıtla . 0Beğen 13 Eylül 17:45
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR