İnatla ‘Türkeş’ olunmaz…

MAKALEYİ DİNLE

İşi gücü bıraktık bütün medya olarak MHP’nin kurultay tartışmaları üzerine oluşan gündemi takip ediyoruz.

Haliyle Burada kimlerin aday olduğu ya da neden kurultay istediklerinden çok MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin kurultayın toplanma taleplerine karşı olan tutumu ile ilgili bir sıkıntıyı ve AK Parti’yi eleştirdiği konularla bizzat muhatap olmaya başladığını sizlere anlatmaya çalışacağım.

Malum, CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu, MHP’de de Devlet Bahçeli, genel olarak AK Parti’ye demokrasiyi işletmedikleri, anayasaya aykırı hareket ettikleri gerekçesi ile tartışır dururlar.

Bunun dışında iktidarı bugüne kadar ki tüm siyasi teamülleri yerle bir etmekle de suçlarlar…

İşin tam burasında biz dönelim MHP’ye ve bu partinin genel başkanı olan Devlet Bahçeli’ye.

Bahçeli, iktidarı bu şekilde suçlarken kurultay taleplerine karşı takındığı tavır, hiçbir şekilde büyük kongrenin toplanmayacağını, imza toplansa dahi bunu yapmayacağı tarzında açıklamaları olmuştu.

Ne kadar doğrudur, inanın bu tartışmıyorum bile…

Yani AK Parti’ye ve yöneticilerine anayasayı ihlal ettiklerini ve demokratik bir üslup sergilemediklerini söyleyen Bahçeli’nin nasıl böylesine bir antidemokratik mantıkla genel başkanlık yapmaya çalışıyor, bunu algılamak sanıyorum ülkücü dostlarıma çok zor geliyordur.

Yani yasal çerçevede imzalar toplanacak, tüzük için kurultayın toplanması icap edecek ve siz bunu yapmamakta direneceksiniz…

Bu işin peyinden gidenlere de mahkemeyi göstereceksiniz…

Kısacası MHP gibi ideoloji üzerine siyaset yaparken yüzde 10 seçim barajını aşmış bir partiyi mahkeme kapılarında tartışılır kılarak, bu parti hakkında başkalarının karar almasına sebep olacaksınız…

Bir kere şunu kabul etmek lazım…

Bir partinin başında 15-20 yıl kalmış bir genel başkan istese de istemese de bir yerden sonra açık vermeye başlar. Her girdiği seçimden mağlubiyetle ayrıldıktan sonra kabul etse de etmese de heyecanını kaybeder.

Dahası bir genel başkan tartışılmaya başladı mı, ortada gerçek manada bir davada kalmaz. Bugün MHP’nin geldiği nokta tam manası ile budur. MHP’nin bugün tartışılan bir genel başkanı vardır. Bundan bir adım ötesi ise partinin ve ideolojisinin tartışılmaya başlanmasıdır. Sanıyorum bu kadar hiçbir MHP’linin kaldırabileceği bir durum değildir.

MHP gerçek manada bugün Türkiye’de siyasetin içinde olmalıdır. Ancak inatla ve zorlamalarla bu mecburiyet şekillendirilemez.

Bu parti elbette geleneklerine bağlı kalmalıdır. Zira partinin adının büyüklüğü bunu gerektirmektedir. Ancak liderlik koltuğunda inatla ve başarısızlıklara rağmen kalmak kendi adının Türkeş’in adının önüne geçmek istemesi gibi algılanacaktır.

Zira bugün bu partiden disiplin kurulu ile dışlanan bir Tuğrul Türkeş gerçeği vardır…

Merhum Alparslan Türkeş’in kızının, desteğini Sinan Oğan’dan yana kullanması gibi bir durum söz konusudur…

Kısacası partinin Başbuğ tarafı Bahçeli’nin karşısında. Bu güce karşı, yani Türkeş adına karşı Bahçeli nasıl bir çaba içinde olacağı ise, ülkücülerin cevabını henüz bulamadıkları bir soru işaretidir…

Ne yaparsa yapsın, Bahçeli’nin karşısında bir cephe vardır.

İmzalar toplansa da vardır, toplanmasa da…

Ancak olası bir şekilde yeteri kadar imza toplanmaz, tüzük kurultayının önüne geçilirse MHP bu durumdan çok şey kaybeder.

Kimse üç yıl sonra bu mesele unutulur diye düşünmesin. Bugün kurultay toplanmaz ise MHP gerçekten çok şey kaybeder…

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mehmet Özmen - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR