Parkotomat şirketine ödeme yapmayın!

MAKALEYİ DİNLE

İmar kanunun 37. Maddesi uyarınca imar planlarını lüzumlu otopark alanlarının ayrılması otopark ihtiyacı bulunan binaların lüzumlu otopark yeri tefrik verilmedikçe yapı izni, otopark tesis edilmedikçe kullanma izni verilmeyeceği, otopark bedellerinin kamu bankalarını her hangi birinde açılacak otopark hesabına yatırılacağı ve bunu meblağların o bölgede yapılacak otoparklar için kullanılacağı başka amaç için harcanamayacağı, belirtilmektedir.

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Haydar Akar, Kocaeli İdari Mahkemesi’ne açtığı dava ile Büyükşehir Belediyesi’nin bu meblağları yol yapımında kullandığı, işlemin hukuka aykırı olduğunu belirtmektedir. Mahkeme Haydar Akar’ın haklı bulmuş belediyelerin vatandaşlardan ayrıca otopark ücreti alamayacağını karara bağlamıştır. Belediyeler, inşaat yapımlarında vatandaştan otopark ücreti almaktadır.  Kendisi vatandaştan topladığı paralarla otopark yapmadığı gibi, ikinci kez otopark tahsil etmektedir. Bu hem kanuna hem de insanlığa sığmaz. Belediyeler bu anlaşmada vatandaşı soyuyorlar. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Parkotomat şirketiyle olan sözleşmesinin tek taraflı feshettiğini açıklamıştır. Bundan böyle vatandaşın adı geçen şirkete otopark ücrete ödememesini bildirdi. Ancak Parkotomat şirketi, İzmit, Gebze ve Derince halkından şirket olarak toplam 3.096.000 TL alacağı olduğunu söylemektedir. Bu alacağın ı da icra yoluyla tahsil edeceğini belirtmektedir.

Trafik kanuna göre, bir trafik polisi park yasağına uymayan bir sürücüye ceza kesmesi için sürücünün arabasının resmini çekmesi gerekmektedir. Aksi halde sürücü cezayı ödemeyebilir. Hayatında bir kez park yasağı olan bir yere arabamı park ettim. Sonunda bana gelen ceza ihbarnamesinde, onunla birlikte polisin çektiği resimler vardı. Kanun koyucu böyle bir madde koymasaydı görevliler kafasın göre ceza kesebilirlerdi. Bunu ben yaşadım. Şehir içinde araba pek kullanmam. Evim merkezde olduğu için özel arabama ihtiyaç duymaktayım. Bu güne kadar iki kez arabamı şehir içinde park ettim. Son olarak arabamı park edip ayrılmak istediğimde Parkotomat görevlisi 25 Temmuz 2015 tarihine ait borcumun olduğunu söyledi. Oysa ben o tarihlerde İzmit’te değildim. Kendisine bu durumu söylediğimde “makinesinin öyle gösterdiğini” söyledi. Tartışmaya girmeden oradan ayrıldım.

Şirket sözüne ettiği alacağını vatandaştan tahsil edemez. Tahsil etmesi için toplam olarak 2.464.308 TL’lik masraf yapmak zorundadır. Nasıl mı?

İzmit, Gebze ve Derince’de toplam 147.000 araçtan alacağı bulunmaktadır. Şirketin bu araçlardan tahsilat yapabilmesi için:

147.000x 9=1.323.000 TL posta pulu

147.000x1=147.000 dosya parası

147.000x6,5=955.500 TL Baro Pulu parası ve icra masrafı yapması gerekmektedir. Toplamda 2.464.308 TL masraf ile karşı karşıya gelmektedir.

Şirketin bu masrafları yapması için icra takiplerini neticelendiremeyecek, belgesiz olan icra takiplerine vatandaşlar haklı olarak itiraz edecek ve bunu sonucu olarak da icra takipleri durdurulacaktır.

Şirket bu itirazları iptal ettirmek için icra mahkemesinde dava açmak için borcu herhangi bir belge ile kanıtlayamayacağı için bu takipleri sorunsuz kalacak ve borçlu olduğu iddia edilen vatandaşlar haklı çıkacaklardır.

Sözün kısası vatandaşların Parkotomat şirketine her hangi bir ödemede bulunmamaları gerekmektedir. Bizden söylemesi. İsteyen varsa borcunu bu şirkete ödeyebilir.

Bir şey demeden yazıyı bitirmek istemiyorum. Büyükşehir Belediyesi, Parkotomat şirketi sözleşmesini fesh etti ama bu kez kendi elemanları vatandaştan otopark ücreti tahsil etmektedir. Vatandaş için değişen bir şey yok. Ha Parkotomat şirketine ödeme yapmışlar ha Büyükşehir’e. Ha Ali Veli, Ha Veli Ali… Hatta bazı bölgelerde şirket görevlileri ücret almaya devam ediyorlar.

Türkiye ne zamanki bir hukuk devleti olur, bu sorunların çözümü kendiliğinden olur. Eğer Büyükşehir Belediyesi imar kanunu uygulasa bu yazıyı yazmaya da gerek kalmayacaktı.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Kamil Çöpür - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR