Kurban Bayramınız kutlu olsun

MAKALEYİ DİNLE

Dünya değişiyor, insanlarda değişiyor. Bizim kuşağın yani 60 yıl öncesinin bayramları ile şimdi ki bayramlar arasında küçümsenmeyecek derecede farklılıklar var. O zaman günler öncesinden hazırlıklar yapılırdı. Ziyaretler akrabalar arasında değil daha geniş bir şekilde yapılırdı. Uzaktaki akraba, dost ve arkadaş çevresine bayram tebrikleri atılırdı. Şimdi ise iletişim olanaklarından yararlanılarak telefon, SMS ve internet üzerinden tebrikleşmeler yapılmaktadır. Eski bayramlarda bayramı doyasıya yaşayan çocuklardı. Tanıdık veya tanıdık olmayan herkesi gruplar oluşturarak ziyaret eder bayramlaşırdık. Büyükler, tanısınlar veya tanımasınlar bayramlaşan çocuklara sevgi ve hoşgörü ile yaklaşarak ziyarete gelen çocuklara şeker ve ufak da olsa harçlık vererek onları sevindirirlerdi.

Toplumda gizli bir konsensüs vardı, adeta. Fakir insanlara gizlilik içinde, gururunu kırmadan, şova kaçmadan ihtiyaçları giderilir ve yardımlar yapılırdı. Bayramda durumu iyi olanların evinde ne yenir içilirse fakirlerin evinde de onların aynısını bulmak mümkündü.

Bir büyük göze çarpan farkta, sebebi ne olursa olsun bayramlarda küs olanlar kendiliğinden barışırlardı. Kendiliğinden barışmaları mümkün olmayanlar ise aile veya yöre büyüklerince barıştırıldı.

Geçmiş ile bugünü kıyaslamaya devam edecek olursak bazen artıların bazen eksilerin arttığını gözlemek mümkündür. Bütün bu farklılıklara rağmen bayramlar toplumda birleştirici bir özellik taşımaktadır. Bayramların özelliği gereği sevgi, saygı ve hoşgörünün hâkim olması ve toplumca böyle algılanması yardımlaşmanın öne çıkması diğer toplumlarla aramızdaki en büyük farktır. Bu inancın ve geleneğin yaygınlaştırılması artı bir değerdir.

Bayramlar sevinç günüdür. Fakat maalesef kurallara uyulmadığı için bayramlarda trafik anarşisi yaşanmaktadır. Bu yüzden onlarca insan yaşamını yitirmekte ve hayatta kalanlardan bir kısmı ise sakat kalmaktadır. Bunların yanında büyük maddi kayıplar da olmaktadır. Acelecilik, dikkatsizlik ve vurdumduymazlık yüzünden yuvalar yıkılmakta ve bayram sevincimiz kursağımızda kalmaktadır.

Bir başka olumsuzluk da, rastgele yerlerde yapılan kuralsız kesimler yüzünden her taraf kan gölüne dönmektedir. Avrupa Birliği eşiğindeki Türkiye’ye bu çirkinlikler hiç yakışmamaktadır. Burada vatandaştan çok yasayı çıkaranlar ve uygulayanlar, alt yapıyı gerçekleştirmeden taleplerde bulundukları için yanlış davranmışlardır.

Kesim yeri olarak gösterilen yerler hijyenik şartlardan yoksun olduğu gibi bazı yerler sudan bile yoksundu. Kesim yeri olarak belirlenen yerler dışında yapılan kesimlere şu kadar ceza kesilecek diyerek ahkâm kesmekle bu işler olmuyor. Önce altyapıyı ciddi bir şekilde oluşturup ondan sonra talepte bulunulmalı. Her yer kan gölüne dönüyor. Kimlere ve nasıl, ne yüzle ceza kesebilirsiniz? Cek cek, cak cakla bu işler yürümüyor. Kocaeli bu yönden alt yapıya büyük önem veren bir ilimizdir diyebiliriz.

Televizyonda haber olarak verildi. Erzincan’da bu yıl herhangi bir nedenle elden kaçan kurbanlıkları yakalamak için özel bir tim oluşturulmuş. Helikopter ile kaçan kurbanlıklar takip edilecekmiş.

Olumsuzlukları sıralayarak keyfinizi kaçırmamak gerektiğini düşünüyorum. Eksiklerimize ve sıkıntılarımıza rağmen bayram ve bayram nedeni ile verilen ara insanların psikolojilerine olumlu etki yapmıştır. Bu etkilere bakarak kendimizi yenilemeli ve mutlu olmalıyız. Ama eksikleri de bir kenara not ederek tekrarlarından kaçınmalıyız.

Bu bayramda ulus olarak pek mutlu olduğumuzu söyleyemeyiz. Zira ülke olarak etrafımızı ve içimizi bir virüs gibi saran terör örgütleri ile savaş halindeyiz. Türkiye bu melaneti de atlatıp yoluna devam edeceğine inancımız tamdır.

Sevgi, saygı, mutluluk, birlik ve beraberlik içinde huzur dolu bayramlar diliyorum.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj GönderYorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR