İşveren kredi kartı borcu olan işçisine avans vermek zorunda mı?

MAKALEYİ DİNLE

Toplumda kredi kartı borcu olmayan kişinin çok az olduğunu biliyoruz. Özellikle gelir düzeyi düşük olan çalışanların belki de en çok sıkıntı duydukları konuların başında geliyor. Kredi borcunun zamanında ödenmemesi durumunda yüklenilen faiz yükü de normalin çok üstünde olduğu bir gerçek, bu konuda icra takipleri de yoğun olarak sürüyor icra takipli bir borcu olan çalışan kredi kart borcunu ödemek için işverenden avans talebinde bulunsa, işverenin tavrı ne olur? Hayır, avans ödeyememem diye cevap verirse ne olur?

 

YASAL DEĞERLENDİRMELER

İşçilerin haklarını koruma amaçlı düzenlenen 4857 sayılı iş kanununda zorunlu avans ile ilgili bir düzenleme yer almamaktadır.

Bu konuda borçlar kanununda iki ayrı madde de düzenleme yer almaktadır.

406. madde de “işveren, işçiye zorunlu ihtiyaçlarının ortaya çıkması halinde ve hakkaniyet gereği ödeyebilecek durumda ise, hizmetiyle orantılı avans vermekle yükümlüdür.” Denilmektedir.  Maddeye bakıldığında,

İşçinin ihtiyacı zorunlu olacak (Zorunlu olmayan Alkol, Sigara gibi lüx harcamaları olmayacak)

İşverenin ödeyebilecek durumda olması, şartlarına bağlanmıştır.

İşçinin yukarıda belirtilen gibi haklı bir nedene dayalı olarak avans talebinin işveren tarafından yerine getirilmesi gerekmektedir. Aksi durumda işçiye haklı nedene bağlı olarak sözleşme fesih etme hakları doğabilecektir. Zira yine borçlar kanunun 435. Maddesinde “Taraflardan her biri haklı sebeplerle sözleşmeyi derhal feshedebilir.” Hükmüne amirdir.

İşçi avans talebinde haklı olması durumunda işverenin avans vermemesi işçinin haklı nedene dayalı bir fesih olacağından tazminatlı şekilde işten ayrılma hakkı doğacaktır.

 

GAYRİMENKUL ALANLAR DİKKAT!

Belediyelerin 2464 sayılı belediye gelirleri kanunun 86. Maddesine göre vatandaşlardan yol harcamalarına katılma payı alma hakları bulunmaktadır.

Yani yol açılması mevcut yolun genişletilmesi parke beton asfalt kaplanması durumlarında belediye katılım bedeli talep etme hakkına sahiptir.

Ayrı yasanın 90. Maddesine göre de bu payların kimlerden alınacağı düzenlenmiştir.

Ancak ilgili cadde de asfalt vs işinin yapılmasının tamamlandığı tarihten sonra konut alan kişiden belediye katılım payı isteyebilir mi?

Bu konu yargıya taşınmıştır. Yargı verdiği kararda “İşin bitim tarihinde taşınmazın maliki olmayan kişiden yol harcamalarına katılma payı istenmesinde hukuka uyarlık bulunmadığı” kararını vermiştir. (Ankara 9. Vergi Mah. E 2015/110, K 2015/1203)

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Fikret Gökmen - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR