Sivil toplumların önemi

MAKALEYİ DİNLE

Her Sivil Toplum Örgütü ortak duygu, düşüncelerini birleştirip yaşama geçirmek üzere bir araya gelirler. Bir elin nesi var, iki elin sesi var değiminde olduğu gibi güçlerini birleştirince kamuoyu üzerinde veya idare edenler üzerinde etken olurlar.

Tek başına bir kişinin yapacağı bellidir. Etkisi, inandırıcılığı kişisel gücü ile sınırlıdır. Demokrasinin verdiği bir haktır örgütlenmeler. Örgütlenmelere birçok örnek verilebilir. Sendikalar, dernekler, vakıflar bunların önde gelenleridir.

Örgütlü olunca yasal haklarınızı kolayca elde edersiniz. Örgütsüz toplumlar günümüzde eziliyor. Onun için denir ki örgütsüz toplumlar örgütlü toplumların ayağının altında ezilirler.

Örgütlenen toplumlarda değişik duygu düşüncelerin beyin fırtınasına tabi tutularak en iyisi, günceli, en etkini ve en verimlisi ortaya çıkar. Yani ortak akıl egemen olur.

Sivil Toplumların yönetiminde bulunan kişiler kişisel çıkarlarını öne çıkarmayıp toplumsal çıkarları öne çıkarırlarsa mutlaka etken ve başarılı olurlar.

Hizipçilik, kişisel menfaat, düşünce ve çıkarları öne çıkarırlarsa başarılı olamazlar. Hatta gün geçtikçe elleri zayıflar, sonunda kendi kendilerini bitirirler.

Yaşamımızda bu olumsuzlukları sendikalarda, derneklerde çok gördük.

Sivil Toplum Örgütleri doğru zamanda doğru argümanlarla ortaya çıkarlarsa verimli oldukları gibi kısa zamanda sonuç alırlar.

Devlet mekanizması içinde bulunan devlet adamları her şeyi net ve direkt konuşamazlar. İnce eleyip sık dokuma durumundadırlar. Ama  Sivil Toplum Örgütleri rahat rahat ve açık bir şekilde konuşabilirler.

Sivil Toplum Örgütleri siyasi partilere eşit uzaklıkta olurlarsa hem kendi içinde hem de kamuoyunda daha etken olurlar.

İktidarda veya muhalefette olan herhangi bir siyasi parti ile içli ve dışlı olurlarsa o kuruma payende olup diğerleri üzerinde hiçbir etkileri olamaz.  Bu söylediklerimizin günümüzde bile çok örneklerini görüyoruz.

Ülkemizde birçok Sivil Toplum Örgütü desinler için vardır. Uygulamada hiçbir etkenlikleri yoktur. Bunun sebepleri yukarıda değindiğimiz zaafları nedeniyledir.

Ülkede demokrasinin kurumları ve kuralları ile düzgün işlemeleri veya  düzgün işlememeleri hususunda sivil toplumların yapısının ve işleyişinin etkisi büyüktür.

Demokrasinin çağdaş düzeyde olması için özellikle siyasi partilerin, öncelikle de iktidarların engel olmayı bir tarafa bırakalım eğer yarın kendilerinin demokratik haklarını rahatça ve özgürce kullanabilmeleri için mutlaka destek olmaları gerekir.

Çünkü hayatta yaşanan birçok örnek gösteriyor ki keser döner sap döner gün gelir hesap döner gerçeğini hiç kimse unutmamalıdır.

Hiç birimiz unutmamalıyız ki demokrasi, özgürlük, herkes için gereklidir.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bilal Dündar - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR