Neden "gazeteciler" değil de "çalışan gazeteciler" günü?

MAKALEYİ DİNLE

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü basın meslek örgütleri tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanırken akıllara gelen bir soru sosyal medyada geniş yer buldu.

Neden "gazeteciler" değil de "çalışan gazeteciler" günü?
 

**

Çalışan Gazeteciler Günü ilginç bir öyküye dayanıyor. 1961 yılında 10 Ocak günü resmi gazetede yayınlanan bir kanun ile basın çalışanlarının bazı hakları yasal güvenceye kavuştu. Şimdi ''212 sayılı yasa'' olarak bilinen düzenleme, iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içeriyor.

PATRONLAR KAZAN KALDIRDI!

Ancak 212 sayılı yasanın çıktığı süreç başta ''babıali'de dokuz patron olayı'' olmak üzere Türk basın tarihinin en çalkantılı dönemlerinden birini tetikledi. İlgili yasanın gazetecilere getirdiği haklar patronlara da bazı sorumluluklar yüklüyordu. Bunun üzerine adeta kazan kaldıran patronları 10 Ocak günü gazetelerinde okuyucularını şaşkına çeviren bir ortak bildiri yayınladılar ve ''gazetemizi üç gün kapatıyoruz'' duyurusunu yaptılar. Bildirinin altında, 9 gazete patronunun imzası vardı. Yayınlanan bildiride ise 212 sayılı yasa ile Basın İlan Kurumu'nun oluşturulmasıyla ilgili 195 sayılı yasaya yönelik tepkilerin dile getirilirken yasaların mesleki sakıncalar doğuracağı iddia edilmişti. Bildiriye imza atan 9 patronun sahibi oldukları gazeteler ise Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Sabah'tı.

**

GAZETECİLER DE PATRONLARA KAZAN KALDIRDI!

Gazete sahiplerinin bu ortak tepkisi karşısında, çalışanlar da bir araya geldiler. İstanbul Gazeteciler Sendikası, çalışanlara ait bir ortak bildiri yayınlayarak, kapanma kararının gazete sahipleri tarafından verildiğini, diğer çalışanların ise bu durumu tasvip etmediklerini açıkladılar. Gazeteciler aynı gün, sendika önünden başlayan sessiz bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Ayrıca, sendikada gerçekleştirilen olağanüstü toplantıda, patronların üç günlük boykotu sırasında ''basın'' adlı bir gazete yayınlanmasına karar verildi.

**
"ÇALIŞAN GAZETECİLER" BASIN GAZETESİ'Nİ ÇIKARDILAR

Gerekli girişimlerin ardından çalışanların ortak ürünü olan ''basın gazetesi'', 11 Ocak günü yayınlandı. basın gazetesi, gazete patronlarının üç günlük boykotu sırasında düzenli olarak yayın hayatını sürdürdü. Patronların boykotuna karşılık, Ankara ve İzmir'de de çalışanlar, gerçekleştirdikleri yürüyüşler ve yayınladıkları bildirilerle tepki gösterdiler.
**
Basın Gazetesi'nin son sayısında yer alan başyazıda, basın emekçilerinin elde edilen hakların korunması amacıyla elbirliğiyle mücadele edecekleri kaydediliyordu. 14 Ocak 1961'de boykot sona ererek, gazeteler yeniden yayına başladı ancak üç günde yaşanan olaylar, Türk basın tarihinde yerini aldı. Patronların boykotuna karşın 11 Ocak'tan itibaren üç gün boyunca çok zor şartlarda çalışıp "Basın Gazetesi" çıkartan gazeteciler "Çalışan Gazeteciler Günü"nün de temeli oldu.


 

CHP’Lİ KAPLAN’DAN ÇARPICI RAKAMLAR

Bugün çalışan gazeteciler günü…

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, gazetelere mail göndererek bazı çarpıcı rakamlar verdi.

 

“Türkiye, Basın özgürlüğü olmayan ülkeler kategorisine düştü” diyen CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Türkiye’nin 2014 yılında basın özgürlüğü açısından geriye doğru gittiğini ve basın özgürlüğü olmayan ülkeler kategorisine düştüğünü söyledi.

**

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Milletvekili Kaplan,

Türkiye’nin basın özgürlüğü açısından her yıl, bir önceki yıla göre daha fazla geriye gittiğini belirterek, “Türkiye, basın özgürlüğü açısından dünyadaki 197 ülke arasında 137’nci sıraya düştü. Ne yazık ki, ‘Basın özgürlüğü kısmen olan ülkeler’ kategorisinden, ‘Basın özgürlüğü olmayan ülkeler’ kategorisine girmiş olduk. Aynı şekilde, gazetecilere karşı kötü muamele açısından 117 ülke arasında 114’üncü sıradayız” diye konuştu.

**

“ÖZGÜR BASINDAN SÖZ ETMEK OLANAKSIZ”

Türkiye’de ‘özgür basın’dan söz etmenin olanaksız durumda olduğunu kaydeden Kaplan, “2014 yılında 559 gazeteci işten çıkarıldı. 217 gazeteci darp edildi. 83 gazeteci istifaya zorlandı. 30 olay ile ilgili hükümet, yayın yasağı koydu. Sadece 17-25 Aralık olayları için gazetecilere 100’ün üzerinde ceza ve tazminat davası açıldı. Basın çalışanlarının işten çıkarıldığı, darp edildiği, istifaya zorlandığı ve baskı altına alındığı bir ortamda özgür basından söz etmek olanaksızdır. Basın özgürlüğü ve demokrasi konusunda mücadele eden arkadaşlarımızın bu şekilde baskı görmeleri, son derece üzüntü verici bir durumdur.”

**

DEMOKRASİLER İÇİN ÖNEMLİ

Özgür basının demokrasinin gelişmesi açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Milletvekili Kaplan, “Gazeteciliğin hak ettiği konuma gelmesi ve özgür basının önündeki engellerin kaldırılması temennisiyle, gazetecilerimizin Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, görevlerini yaparken yaşamlarını yitiren tüm gazetecilerimizi saygıyla anıyor, gerçekten özgür basın umuduyla tüm basın çalışanlarımıza başarılar diliyorum'' şeklinde konuştu.

**

Çalışan Gazeteciler Günü’nün tarihini ve CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan’ın açıklamalarını sizlere aktardım…

**

Şu bir gerçek ki; Medya çeşitli kollara ayrıldı… AKP’li medya, Cemaatçi medya, Milli görüşçü medya, Yandaş medya, Candaş medya,  Ulusalcı medya… v.b. Hangi gazeteyi alırsanız, o gazetenin hangi tarafta olduğunu görürsünüz… Medya’daki bu durum, dönemin başbakanı, şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Taraf olmayan, bertaraf olur” söylemine tıpa tıp uyuyor… 

 

Efsane geri döndü

Gölcük çarşı içinde Prestij sokakta iki yıl önce hizmet vermeye başlayan ARAS-ET, Metin Ürer ve Kamil Ürer ortaklığında ilçe halkının tercih yeri olmuştu. Tokat’ta kendi çiftliklerinde yetiştirilen hayvanlarla ilçe halkına hem uygun,  hem de nefis et ve et ürünleri sunan ARAS-ET, geçtiğimiz aylarda toptan satışa yoğunluk vermeleri nedeni ile perakendeden çekilmişlerdi. Ancak çiftlik sahibi Metin Ürer’in halkın ısrarı ve yoğun isteği üzerine ARAS-ET’i yeniden devraldı. Bu durum müşterilerini çok mutlu etti.

 

Ellibeş moral verdi

Gölcük Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü Personeli Hamit Ateş, geçtiğimiz günlerde ani rahatsızlığı nedeniyle Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi’ne götürülmüş buradaki tedavisi tamamlandıktan sonra Derince Araştırma Hastanesine, oradan da Yalova’daki Özel Yalova Uzmanlar Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Ellibeş önceki gün Ateş’i ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu.  Ellibeş’e AKP Gölcük İlçe Başkanı İdris Alp ve Belediye Meclis Üyesi Çetin Seymen de eşlik etti.

 

Çaylar Bulut’tan!

Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’tun talimatıyla ilçe merkezine iki, 60 Evler ve Yenikent Mahalleri’ne çaymatik kuruldu. Sabah işe giden vatandaşlara sıcak çay ikramı yapılıyor.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR