Ne olacak bu Adapazarı- Haydarpaşa banliyö hattı?

MAKALEYİ DİNLE

CHP Kocaeli Milletvekili ve PM üyesi Haydar Akar, geçtiğimiz aylarda banliyö hattına binip sorunları yerinde incelemişti…

Akar, sorunların büyük olduğunu söylemişti… 

Akar, bu kez banliyö hattını Meclis gündemine taşıdı…

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın cevaplaması istemi ile soru önergesi verdi.

Akar önergesinde, 2012 yılında YHT çalışmaları nedeni ile kapanan Haydarpaşa- Adapazarı seferlerinin şu anki durumuna dikkat çekerek bu hattın eskisi gibi hizmet vermesi gerektiğini söyledi.

2012 yılında 36 ay kapanan hattın daha önceden 22 durak ve 24 sefer olarak vatandaşlara hizmet verdiğini ifade etti…

Bir yıl önce tekrar seferlere başlayan bölgesel hatta durak sayısının 4’e ve sefer sayısının da 8’e düşmesinin yolcu sayısını da etkilediğini ifade etti.

**

Akar daha çok öğrenci, işçi ve memurların bu hattı kullandığının altını çizerek günde 30 bin yolcu bu hizmetten yararlanırken şu anda ayda 19 bin yolcunun bu hattı kullandığını, maalesef bu durumdan vatandaşların mağdur olduğunu söyledi.

**

Adapazarı -Haydarpaşa seferlerinin işkenceye döndüğünü söyleyen Akar, ‘Eskiden vatandaşlarımız Adapazarı’ndan binip Haydarpaşa’ya direk gidebiliyordu, ancak şu an Adapazarı’ndan Arifiye’ye oradan aktarma ile Pendik’e sonra dolmuşla Haydarpaşa’ya gidiyor’ dedi.

**

Hattın eskiden olduğu gibi işletmeye alınması gerektiğini belirten Akar’ın soruları şöyle;

-Özellikle öğrencilerimiz, memurlarımız ve işçilerimiz için büyük kolaylık olan Adapazarı Haydarpaşa hattında sefer ve durak sayıları neden düşürülmüş ve vatandaşlarımız mağdur edilmiştir?

-Hattın 2012 yılı öncesinde olduğu gibi durak ve sefer sayılarında artış düşünülmekte midir? Ne zaman bu konuda gerekli adımlar atılarak durak ve sefer sayılarında değişiklik gündeme gelecektir?

-Gebze- Haydarpaşa banliyö hattını ne zaman işletmeye almayı planlıyorsunuz? Bu konuyla ilgili yatırım planınız nedir?

**

Akar’ın konuyla ilgili görüşleri ve sorduğu sorular böyle…

Gazetemizi arayan vatandaşlar, banliyö hattıyla ilgili sıkıntılarını dile getiriliyor…

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, banliyö hatlarıyla ilgili yeni bir çalışma başlatsa iyi olacak.

 

 

Körfez’de her şey akıllanıyor

Körfez halkını park ve meydanlarda ücretsiz internete kavuşturmayı hedefleyen projenin çalışmaları tamamlandı. Ücretsiz internet erişimi, 5651 Sayılı İnternet Yasası’na uygun olarak hizmet verecek. Vatandaşlar Körfez Belediyesi ağını seçtikten sonra TC Kimlik Numarası Ad, Soyadı ve doğum tarihiyle ücretsiz Wİ-Fİ hizmetinden kolaylıkla yararlanabilecekler.

 

Değirmendere’de heykel sempozyumu 12 Temmuz’da

Değirmendere’nin artık bir sembolü durumuna gelen, yurt içi ve yurt dışından gelen heykel sanatçılarını Değirmendere’de ağırlayan Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu bu yıl 23. Kez kapılarını açıyor.Sempozyum 12-19 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Bu yıl ki sempozyumu Güney Kore’den Sang-Heon Lee, Türkiye Çağdaş Erçelik, Çin Xiao Jucheng, Türkiye Songül Girgin, Ukrayna Mihail Levchenco ve Türkiye’den Hüseyin Ceylan katılacak.

 

 

AGD’den İsrail tepkisi

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Kocaeli Şubesi Başkanı Mustafa Cebeci, İsrail ile yapılacak bir anlaşmanın Mavi Marmara şehitlerinin kemiklerini sızlatacağını ifade etti. “Biz, huzur ve barışı getirecek adımları, İsrail ile bir ve beraber olmakta değil, İslam ülkeleri ve ezilen diğer ülkelerle birlikte olmakta görüyoruz’’ diyen Cebeci, “Bizim için İstanbul, Edirne, Bursa, Konya, Diyarbakır, Urfa ne ise; Bağdat, Şam, Beyrut, Tahran, Kahire de o’dur’’ ifadesine yer verdi. Şu bir gerçek ki; Türkiye’nin dış politikası yüzünden bütün komşu ülkelerde aramız bozuldu. Rusya ile kriz devam ediyor. Önce, Türkiye’nin çıkarları demeliyiz…

 

 

Rekabet vatandaşa yarayacak!

30 Haziran’da açılışı yapılacak Osmangazi Köprüsü, sadece ulaşımda zamanı kısaltmakla kalmadı, rekabete de canlılık getirdi. Körfezin 4 dakikada geçilecek olması nedeniyle endişeli bir bekleyişe geçen feribot işletmeleri de önlemlerini almaya başladı. Feribot ücretlerinde düşüş olması beklenirken, İDO Feribot seferlerinde vatandaşlara yemek vermeye hazırlanıyor. Feribot yolculuğunu Otobüs Molası gibi düşünen İDO yetkilileri, gerekli alt yapıyı hazırladıktan sonra vatandaşlara ücretsiz yemek vermeyi planlıyor. İDO’nun da böyle bir çalışma içerisine girmesinin ardından  bakalım daha ne gibi sürprizler gelecek.

 

Garanti Bankası’ndan “Altın Salısı” günler

Garanti Bankası, müşterilerinden gelen yoğun talep üzerine, Altın Salısı şubelerinin yanı sıra 100’den fazla anlaşmalı kuyumcuyla altın toplamaya devam ediyor. Garanti, altınlarını evde saklayan ve güvenli yolla değerlendirmek isteyen Kocaelilileri “Altın Salısı” hizmetiyle her Salı günü İzmit Şubesi’ne, her Cumartesi günü ise Gebze Center AVM Şubesi’ne bekliyor. Altınların 100.000 TL’ye kadar olan kısmı, diğer tasarruf mevduatlarında olduğu gibi devlet güvencesi altına alınıyor.

 

Bu görüntüler olmamalı! 

Gölcük Belediyesi Zabıta Müdürü İrfan Çavuş, inşaatlardaki denetimleri periyodik hale getirdiklerini söyledi.  Çavuş, görülen eksikliklerin firma yetkililerine bildirildiğini, yasal uyarıların da daha önce yapıldığını ifade ederek, buna karşın bu uyarıları dikkate almayan firmalara ceza kestiklerini söyledi. Aslında bütün belediyeler bu denetimleri sıklaştırmalı. Bazen öyle yerlere inşaat malzemeleri dökülüyor ki, insana “bu kadar da olmaz” dedirtiyor.

 

 

Hiç kimse aç kalmasın!

Çayırova'da eğitim ve öğretim veren Ertuğrul Kurdoğlu Anadolu Lisesi ( EKAL)  Müdürü Ekrem İbiş, Ramazan ayı vesilesiyle “Hiç Kimse Kimsesiz Kalmasın Bu Ramazan ve Her zaman ”sloganıyla kampanya başlattı.  İbiş, “Ertuğrul Kurdoğlu ailesi  büyük bir yardımlaşma ve dayanışma  havuzu oluşturduk. Okullar sadece bilginin aktarıldığı yerler değil, aynı zamanda birer ışık kaynağıdır ilkesiyle çevremize duyarlı davranıyoruz” dedi. Ramazan ayında herkes bir şekilde birilerine yardım etmeye çalışıyor. Zaten belediyeler, kaymakamlıklar bu işi yeterince yapıyor.  

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Mesut Akbulut - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

kosavalı - her halde akar denilen şahsiyetin Haydarpaşa garının tamamlanıyor olduğunu bilmiyor bence bu şahıs kaç kere trene binipte adap gitmiş bir sorarmısınız ben her zaman adp giden bir vatandaşım gayet trenler temiz ve klimalı bemnce buı şahıs böyle şeylerle kendini düşürmesin ucuz kumaşlı bir kişi yazık sana akar akar bu hayat sen olmasanda akar akar akar

Yanıtla . 0Beğen 27 Haziran 17:47
Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR