Derince’de kentsel dönüşüm sorunu…

MAKALEYİ DİNLE

Uzun bir süredir evlerine çivi bile çakamayan Derince Dumlupınar Mahallesi’nin bir bölümü ve Deniz Mahallesi sakinleri kentsel dönüşüm çalışmalarının akıbetini merak ediyor.

Bu bölgeler Derince’nin en eski yerleşim alanları. Derince’nin kent estetiğine yakışmayan bu eski mahallelerde devam eden bir sıkıntı var.

Mahalle sakinleri kentsel dönüşüm kapsamındaki mahallelerinde ne evlerini onarabiliyorlar, ne yeni ev yapabiliyorlar.

Bölge kentsel dönüşüm kapsamında olduğu için belediye buralarda inşaat ruhsatı veremiyor. Haliyle vatandaş eski ve döküntü evlerde yaşamaya devam ediyor.

Mahalle sakinleri kentsel dönüşüm kapsamındaki evlerine yıllardır bakım yapamadıklarını söyleyerek, “ Bizler bir karmaşanın içerisindeyiz. Bu mahalle buradan kalkacak mı? Yoksa burada yaşamaya devam edecek miyiz? Bizim öğrenmek istediğimiz bu.

Bu sorumuzun cevabına göre yaşamımızı şekillendireceğiz. Ancak bu kadar basit bir sorunun cevabını aylardır bulamıyoruz.

Bu karmaşadan kurtulmak istiyoruz. Evlerimize çivi bile çakamıyoruz.

Ya inşaat ruhsatı ve onarım izni versinler ya da süreçle ilgili bilgi vererek bize net bir tarih söylesinler” diyor.

Vatandaşların bu istediğini, yetkililere iletmek üzere köşeme taşıdım. Bölge sakinlerinin cevabını bekledikleri soruyu iletmek bizden, gereğini yapmak ise seçilmiş yetkililerden…

 

Tomurcuklar, Kütüphane Haftası’nı Kutladı

İzmit Bağçeşme Sarper mevkiinde bulunan Sevgi Tomurcukları Çocuk Gelişim Merkezi, Kütüphane Haftasını kutladı. Minik Tomurcuklar, ilimizde bulunan Nazmi Oğuz Çocuk Kütüphanesi’ni ziyaret ederek, haftanın önemini uygulamalı olarak pekiştirdiler. ‘’Milletleri ilerleten ve yükselten kitaplıklardır’’ sloganı ile büyüklere örnek olan Tomurcuklar, kütüphane hakkında bilgi alarak yüzlerce kitapla tanışma fırsatı da buldu.

 

Kız kardeşi için il il dolaşıyor

Ankaralı, epilepsi ve astım hastası 21 yaşındaki Kenan Gül, vücudunda tümör olan 11 yaşındaki kız kardeşi Ela'yla yaşam mücadelesi veriyor.

Gelirleri olmayan iki kardeş hem hastalıkla hem de açlıkla boğuşuyor.

Dün haber merkezimize gelen Kenan, o zor anlatımıyla başından geçenleri anlattı.

Kendisinin de bir çocuğu varmış, eşi Kenan’ı ve Kenan’ın çileli hayatını terk etmiş. Annesi ve babası ayrılmış. Hasta kız kardeşine bakma görevi ise kendisine düşmüş.

Anlattıkları doğru mu?

Gerçekten ihtiyaç sahibi mi?

Bilemiyorum ancak Kenan Gül, kardeşinin ilaçlarını satın alabilmesi için Kocaelililerden de destek beklediğini söylüyor.

Dünya güzeli kız kardeşi için destek isteyen Kenan’a 0534 937 97 34 numaralı telefondan ulaşılabilir.

 

Yarın şaka yapmayı unutmayın!

Yarın 1 Nisan…

Dünyada Şaka Günü, olarak kabul edilen ve her yılın 1 Nisan’da kutlanan bu özel gün, insanların keyif aldığı özel günlerden biridir.

1 Nisan gününde insanların birbirine şaka yapması gelenek haline gelmiştir. Hayata renk katan bu günde siz de sevdiklerinize, nazınızın geçeceği kişilere küçük şakalar yaparak, stresli ve gergin günler geçirdiğimiz bu evrede tebessüm edebilirsiniz.

 

Otizm Farkındalık Yürüyüşü bugün yapılıyor

KOÇ-DER yani Kocaeli Otistik Çocuklar Derneği’nin her yıl geleneksel hale getirdiği Otistik Farkındalık Yürüyüşü bugün yapılıyor. Dernek Başkanı İlkin Kılıçaslan ve arkadaşları tarafından organize edilen yürüyüş saat 14.00’da Yeni Cuma Camii önünden başlayıp Büyükşehir Belediyesi önünde son bulacak. Bando takımının da eşlik edeceği bu renkli yürüyüşte sizler de birkaç adım atıp, otizmin farkındalığına destek olabilirsiniz.

# DİĞER MAKALELERİ

Yazar Bülent Ekinci - Mesaj Gönder


kutuyu işaretleyip tamama basın

Yorum yazarak Kocaeli Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kocaeli Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Kocaelispor'un yeterince desteklendiğini düşünüyor musunuz?

YÜKLENİYOR